- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

BOCHNIA. Jest już nowy numer „Wiadomości Bocheńskich”. Co ciekawego w tym wydaniu?

- REKLAMA -

Do kiosków trafił właśnie najnowszy 142 numer kwartalnika społeczno-kulturalnego „Wiadomości Bocheńskich”, którego wydawcą jest Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Do zakupu 64-stronicowego czasopisma zachęca Janina Kęsek – redaktor naczelna.

Sierpień i wrzesień jak każdego roku, obfitują w ważne rocznice, a w tym roku, szczególnie, tak zwane „rocznice okrągłe”. Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego przypominamy postać pani Wandy Wnęk, po wojnie mieszkanki Bochni, a wcześniej warszawianki i uczestniczki Powstania Warszawskiego.                                                                                     

80. rocznica bitwy o Monte Casino, o której pisaliśmy w poprzednim numerze Wiadomości Bocheński, wywołała zainteresowanie czytelników, co zaowocowało pojawieniem się nowych, do tej pory nieznanych nazwisk żołnierzy 2 Korpusu. Przytaczamy ich biogramy.

W tym roku przypada 90. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Bocheńskiej. Przypominamy więc historię cudownego Obrazu i dzieje kultu Matki Bożej w Bochni.

W 100. rocznicę śmierci Stanisławy Serafińskiej, Kasztelanki z obrazu Jana Matejki, w Domu Bochniaków prezentowana jest wystawa jej poświęcona, a w obecnym numerze Wiadomości Bocheńskich przedstawiamy niepublikowane teksty ze zbiorów Koryznówki w Wiśniczu, wybrane przez Marię Serafińską-Domańską, a opracowane przez Agnieszkę Opiołę.

Historia II wojny i okupacji często pojawia się na łamach Wiadomości Bocheńskich. Zachęcamy do przeczytania tekstu Władysława Kopacza o niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku i wkrótce sowieckiej, 17 września. Autor plastycznie opisuje dramatyczne wydarzenia sprzed 85 lat, których był nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem. Krystyna Dziurdzia przypomina Historię trzech braci Kmiecików zamordowanych w obozach koncentracyjnych.

Zamykamy cykl artykułów o Żerosławicach Wspomnieniami Anny Bzowskiej ostatniej dziedziczki: jej dramatyczne losy, spalenie dworu i pacyfikacji wsi w 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

Pan Patryk Salamon pisze o renowacji Pomnika Ofiar Holocaustu w Bochni znajdującego się u zbiegu ulic Solna Góra i Niecała, w miejscu śmierci Żydów przy ostatecznej, trzeciej akcji likwidacji getta.

W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, przypominamy postać p. Wandy Wnęk, warszawianki, uczestniczki powstania, a po wojnie mieszkanki Bochni.

Trudno pominąć 190. rocznicę I wydania Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w Paryżu w 1834 r. Piszemy o bibliofilskiej kolekcji tłumaczeń na języki świata naszej epopei narodowej. Kolekcję tę tworzył Stanisław Fischer przez wiele lat życia. Obecnie znajduje się w zbiorach bocheńskiego Muzeum.

Numer zamyka Kronika oraz informacje o ważniejszych i ciekawych wydarzeniach w Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w ostatnim kwartale.

Oprawę graficzną, skład oraz druk przygotowało Wydawnictwo Regis z Łapczycy.  

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra