Kultura

Bochnia. Czytali 10 minut na każdej lekcji! Do ogólnopolskiej akcji przyłączyło się także II LO w Bochni ZDJĘCIA

fot. Archiwum II LO w Bochni

Wczoraj w II LO w Bochni uczniowie i nauczyciele przyłączyli się po raz pierwszy do ósmej już ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem honorowym pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Akcja zapoczątkowana w 2012 roku przez Prezydenta RP cieszy się ogromnym zainteresowaniem i służy zachęcaniu do poznania wielkich dzieł literatury polskiej oraz promowaniu czytania.

Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  Na obecne, ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem  polskich nowel charakteryzujących się różnymi stylami, powstałych w różnych epokach literackich –  od romantyzmu przez pozytywizm aż do dwudziestolecia międzywojennego.

Młodzież II LO wspólnie z nauczycielami  poświęciła na czytanie 10 minut każdej lekcji. Społeczność szkolna miała okazję zapoznać się m in. z takimi utworami jak: ”Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, czy „Rozdziobią nas kruki i wrony…” Stefana Żeromskiego.

– Mamy nadzieję, że  literatura – tak niezwykle klasyczna, ale z drugiej strony napisana przez tak wielkie postaci historii polskiej literatury – była dla  wszystkich  prawdziwą  przyjemnością, a  w wielu przypadkach także okazją do przypomnienia  lektur szkolnych – podsumowały akcję nauczycielki, które ją koordynowały w II LO w Bochni: Beata Kołodziej, Katarzyna Matras i Elżbieta Zagórska.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra