Kultura

Bochnia. Artysta i projektant Mirosław Krzyszkowski ZDJĘCIA

Fot. Wojtek Salamon

Wernisaż prac Mirosława Krzyszkowskiego odbył się we wtorek w bocheńskiej bibliotece. Imprezę zorganizowano w ramach LXVIII Salonu Artystyczno-Literackiego.

Mirosław Krzyszkowski malarz, rzeźbiarz, projektant wnętrz. Twórca od dzieciństwa związany z Ziemią Bocheńską. Bakcyla artystycznego chwycił w Liceum Plastycznym w Tarnowie, do którego uczęszczał. Sztuka jest jego pasją, kontakt z nią miał odkąd pamięta. Uważa, że nie tytuły pozwalają na tworzenie, ale zamiłowanie, talent i praca nad sobą. Tworzy w trzech obszarach: sztuka sakralna, malarstwo sztalugowe oraz  projektowanie i aranżacja wnętrz.

Sztukę sakralną, często tworzona w przestrzeni kościołów, począwszy od małych form po duże dzieła, stanowi zasadniczy trzon jego twórczości. Do najpopularniejszych jego realizacji należy rzeźba Św. Szymona stojąca obok Sanktuarium w Lipnicy Murowanej, stacje drogi krzyżowej w Łącku oraz Anioł na cmentarzu w Lipnicy Murowanej. Malarstwo sztalugowe, to dla artysty wyrażanie siebie. Tworząc poszukuje własnej formy, wyrazu, stosuje różne techniki: akwarele, piórko, tusz, olej. Tematykę dyktuje mu wnętrze, w którym ma obraz być eksponowany lub miejsce, które chce uwiecznić. Na swych obrazach utrwalił między innymi widoki Lipnicy Murowanej, Krakowa, Nowego Wiśnicza. Projektowanie wnętrz to dziedzina jego twórczości o charakterze komercyjnym, która pozwala na spełnianie się w swojej pasji. Zaprojektował wnętrza, m.in. Hotelu Planeta i Restauracji Luna w Brzesku, jednak zasadniczy trzon stanowią realizacje w obiektach prywatnych.

Na co dzień łączy te trzy dziedziny, one nawzajem się przenikają, przeplatają i wiążą. Na wystawie zaprezentuje prace znane, ale i te jeszcze nie eksponowane. Wernisaż w bocheńskiej książnicy był pierwszą po ponad 20 latach indywidualną wystawą Mirosława Krzyszkowskiego.

Salon uświetnił występ młodych artystów, podopiecznych Fundacji Wspierania Kultury „Młode Talenty” w Bochni.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra