Jeżeli prowadzisz firmę transportową i działasz na trasach międzynarodowych, doskonale zdajesz sobie sprawę, z tego, że każdy kraj ma swoją stawkę VAT na paliwo. Prawo europejskie umożliwia ubieganie się o jego zwrot. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak to zrobić.
Podatek VAT na paliwo w krajach członkowskich
Każdy kraj należący do Unii Europejskiej ustanawia własne stawki podatku VAT. W Polsce wynosi on 23%. Na Węgrzech na przykład 27%, w Szwecji 25%, w Niemczech 19%, a najniższy jest w Luksemburgu, bo tylko 17%. Dlatego, gdy Twoja flota tankuje w kilku krajach, to z każdego z nich przysługuje Ci zwrot podatku vat za paliwo w innej wysokości. Jednak zanim środki wpłyną na firmowe konto, może upłynąć sporo czasu.
Po pierwsze musisz dysponować oryginałami wszystkich faktur. To oznacza, że każdy kierowca po każdym tankowaniu powinien o taki dokument poprosić sprzedawcę. Następnym etapem jest złożenie w polskim urzędzie skarbowym wniosku o zwrot podatku VAT z danego kraju. Możesz rozliczyć się raz w roku lub w systemie kwartalnym. Następnym etapem jest przesłanie wniosku do US danego kraju. Polski urząd ma na to 4 miesiące i drugie tyle może trwać rozpatrzenie Twojego wniosku.
VAT za polskie paliwo możesz natomiast rozliczyć z miesiąca na miesiąc. Czyli tankowanie za granicą oznacza zamrożenie gotówki nawet na 8 miesięcy? Niekoniecznie, rozwiązaniem tego problemu może być karta paliwowa.
Karta flotowa a zwrot podatku VAT za paliwo
Decydując się na program lojalnościowy, z kartą paliwową możesz liczyć na wiele korzyści. Niższe ceny paliwa, rabaty czy też bezpieczeństwo to tylko niektóre z nich. Istnieje także możliwość znacznie szybszego uzyskania zwrotu podatku VAT za paliwo tankowane na zagranicznych stacjach. Firma oferująca kartę flotową może zająć się całą procedurą i przyspieszyć czas oczekiwania na przelew do nawet 90 dni od daty złożenia wniosku.
Możesz także uniknąć płacenia podatku VAT na stacji. Jest to możliwe dzięki usłudze fakturowania netto. Jest to rozwiązanie dostępne dla firm, których pojazdy tankują duże ilości paliwa. Na fakturze nadal znajdują się pozycje takie jak netto, brutto oraz wartość podatku VAT. Jednak kierowca na stacji za pomocą karty paliwowej płaci kwotę netto.