Artykuł partnerski

Zadar i jego najciekawsze atrakcje

Każdy kto marzy, by odwiedzić miejsce, w którym bajeczne krajobrazy, błękitne morze i piękne plaże przeplatają się z bogatą i ciekawą historią skrytą pośród zabytkowych miejsc, z pewnością nie rozczaruje się kierując swoje kroki do Zadaru. To położone w chorwackiej Dalmacji miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania, dlatego warto dać mu szansę i poznać bliżej jego atrakcje.

Co warto odwiedzić będąc z Zadarze?

Zadar w Chorwacji to miasto z historią sięgającą IV w. p.n.e. Nie powinno więc dziwić, że wejście do niego jest swoistą podróżą w czasie. Oto najciekawsze i najbardziej spektakularne zabytki, które zdecydowanie warto zwiedzić podczas wizyty w Zadarze.

Stare miasto

To miejsce wręcz obowiązkowe do zobaczenia. Malowniczo zlokalizowane na półwyspie, pełne uliczek i zabytków. Po przekroczeniu jednej z jego dwóch bram, można zatracić się w atmosferze przesiąkniętej wielowiekową historią.

Katedra Św. Anastazji w Zadarze

Katedra Św. Anastazji to obiekt sakralny pochodzący z XII – XIII wieku. Spektakularna fasada zachęca do bliższego zaznajomienia się z jej wnętrzem, które kryje w sobie wiele wartych obejrzenia zabytków. Boczne apsydy zamalowane są malowidłami ściennymi z XII wieku. W katedrze spoczywają szczątki biskupa Donatana, a w lewej apsydzie znajduje się zbudowany z kamienia sarkofag Świętej Anastazji. Cała katedra to perła pośród podobnych jej obiektów.

Rzymskie forum

To miejsce, gdzie znajdują się pozostałości po budowlach wzniesionych z rozkazu Oktawiana Augusta, który był pierwszym rzymskim cesarzem. Zachowały się między innymi kolumny, schody oraz kamienny chodnik. W czasach kiedy tętniło w nim życie, było pełne rękodzielniczych sklepów i warsztatów rzemieślników. Dopatrzeć można się również pozostałości po miejscu gdzie na ołtarzu składano w ofierze zwierzęta. Niestety forum w znacznej mierze zostało zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło to miejsce w VI wieku, doprowadzając do zawalenia budynków. Mimo to, nadal można tu zobaczyć i dotknąć naprawdę kawał historii.

Morskie organy

To atrakcja turystyczna naprawdę wyjątkowa i spektakularna. Zlokalizowane tuż nad Morzem Adriatyckim, pozwalają mu wygrywać na sobie jedyną w swoim rodzaju melodię. Hipnotyzujące dźwięki wydobywane z nich przez samą naturę sprawiają, że ciężko opuścić miejsce, gdzie odbywa się ten wyjątkowy spektakl. To melodia, która nigdy się nie kończy.

Zadar – plaże

Miasto, poza bezcennymi zabytkami i widowiskowymi atrakcjami, oferuje swoim gościom przepiękne plaże. Wśród najpopularniejszych z pewnością trzeba wspomnieć o plaży Kolovare. Położona tuż obok starego miasta, kamienista, przeplatana piaskiem. Bardzo dobrze utrzymana, z drzewami dającymi cień, stanowi wręcz idealne miejsce dla całych rodzin, które mogą tu bezpiecznie zażywać kąpieli, tak słonecznych jak i morskich.

Dobrą lokalizację stanowi również plaża Borik. Zlokalizowana z północnej strony miasta, jest świetnie utrzymana i wyposażona w infrastrukturę, która gwarantuje niezliczone atrakcje. To sprawia, że jest świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi. 

Góra