Artykuł partnerski

Pergola tarasowa

Ciepłe wieczory, ogród czy też przestrzeń tarasu są najlepszym zaproszeniem do odpoczywania na świeżym powietrzu lub też spotkań w gronie znajomych. Ogródki kawiarniane i restauracyjne też zachęcają do tego, by przysiąść przy ulubionym daniu, a hotelowe patio może być idealnym miejscem do rozmów biznesowych.

Jak widać, potrzeba, by wyjść na zewnątrz, podziwiać naturę czy też w pewien sposób uczestniczyć w życiu miasta lub nadmorskiego kurortu, sprawia, że coraz częściej decydujemy się na różnego rodzaju pergole. W ofercie znaleźć można szereg konstrukcji wolnostojących oraz tych, które wymagają montażu do ściany. Poszczególne moduły można łączyć, by zadaszyć nawet dużą przestrzeń, a różnego rodzaju akcesoria i dodatki sprawiają, że można dopasować dodatki do swoich potrzeb oraz sposobu spędzania czasu wolnego.

Nowoczesne pergole do ogrodu i na taras

Z pewnością pergola aluminiowa jest jednym z tych dodatków, które zwiększają funkcjonalność tarasu i dodają przestrzeni. Tu można pracować, odpoczywać, spotykać się z przyjaciółmi, a także stworzyć letnią jadalnię. Wyjątkowo atrakcyjne pergole z oferty SunRest https://sunrest.pl/ rewelacyjnie wpisują się przede wszystkim w nowoczesne stylizacje, choć bez problemu można również znaleźć takie, które będą idealnie prezentować się przy klasycznych czy rustykalnych domach. Z zasady pergole mają za zadanie chronić przed słońcem i deszczem, a także spojrzeniami sąsiadów. Pojawiają się więc różnego rodzaju systemy zadaszenia oraz osłony boczne na przykład szklane drzwi, shuttersy, rolety czy też specjalne ekrany. Z jednej strony takie rozwiązanie jest niezastąpione latem, gdy chce się stworzyć przyjazny mikroklimat w czasie upałów. Z drugiej, będą również przedłużać sezon i nawet chłodne już wieczory czy też jesienne dni będzie można spędzać na zewnątrz dzięki osłonom od wiatru oraz systemom ogrzewania. Ogrzewanie pergoli to jedno z chętniej wybieranych dodatków spośród funkcjonalnych akcesoriów.

Dlaczego warto postawić pergolę tarasową?

Taras czy ogród to nasza strefa relaksu. Tego typu wydzielone miejsca coraz częściej stawia się także w ogrodzie i pergola o wyjątkowo minimalistycznym kształcie oraz otwartych ścianach będzie się świetnie w takim miejscu prezentować. Projektanci oferują szereg rozwiązań, które można bez problemu dopasować do indywidualnych potrzeb: https://sunrest.pl/produkty-pergole-aluminiowe/. Pergola lamelowa może mieć dach zbudowany z charakterystycznych paneli. Je można zasłonić lub całkowicie odsłonić, a także ustawić pod dowolnym kątem, regulując ilość światła, jakie do wnętrza wpada. Co istotne, jak w większości systemów także tu warto wykorzystać elektronikę i dachem z lameli sterować za pomocą funkcjonalnego pilota. Będzie on się sprawdzać także przy obsłudze oświetlenia LED, które może się pojawić w różnych elementach konstrukcji, ogrzewania oraz opuszczania ścianek. Dzięki temu można świetnie chronić się przed słońcem wiatrem i deszczem, a wiele modeli dodatkowo jest wyposażonych w specjalne czujniki, które w przypadku opadów automatyczne zasłaniają dach lub go otwierają, by nie dopuścić do zalegania śniegu.

Akcesoria do pergol dopasowane do potrzeb

Bez problemu można sprawdzić, jakie dostępne są na rynku pergole. Warto postawić na sprawdzoną firmę, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem mniejszych oraz większych systemów. Inspiracji, jak urządzić taras czy ogród nie brakuje. Kluczowym aspektem jest to, w jaki sposób zadaszona ma zostać przestrzeń. Tu pod uwagę trzeba wziąć nie tylko ukształtowanie terenu oraz budynku, ale również ekspozycję całe konstrukcji. W przypadku strony południowej warto zaplanować większą szerokość pergoli, co zapewni cień od rana aż do popołudnia. W przypadku ekspozycji na zachód warto zainwestować w przednią przesłonę pionową. Oczywiście niezwykle ważny jest też styl. Nie da się nie zauważyć, że w trendach dominuje nowoczesny minimalizm, proste bryły, aluminiowe konstrukcje, szkło, tkaniny oraz drewno. Różnego rodzaju połączenia i opcje sprawiają, że zaprojektowanie odpowiedniego dodatku staje się prawdziwą przyjemnością. Przy szacowaniu wymiarów pergoli należy wziąć pod uwagę wielkość tarasu czy przestrzeni w ogrodzie, jak i swoje potrzeby – na przykład wielkość stołu czy kompletu wypoczynkowego. Z drugiej strony różne modele mają maksymalne parametry, a co za tym idzie także odporność na działanie czynników atmosferycznych takich jak na przykład wiatr. Bardzo często pergola tarasowa jest projektowana na wymiar, a klienci dodatkowo mogą wybierać różnego rodzaju akcesoria i personalizować tę przestrzeń. Jest ona estetyczna i funkcjonalna, systemy odprowadzania wody są zintegrowane z konstrukcją, mechanizmy rozsuwania i składania dachu pracują bez problemów, a LEDy czy głośniki są zamontowane w taki sposób, by tworzyć z konstrukcją jednolitą całość. Warto pamiętać, że można ją również rozbudować o kolejne moduły.

Zadaszenie lamelowe

Jednym z ważniejszych dylematów jest rodzaj zadaszenia. Pergola ogrodowa może być zabezpieczona specjalną tkaniną lub lamelami. Oba rozwiązania różnią się zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością. Nowoczesne lamele można w wielu modelach obracać, rozsuwać i zsuwać za pomocą systemów elektronicznych. Tkanina po zsunięciu natomiast układa się w zjawiskowe fale, co daje bardzo eleganckie wrażenie. Poza tym oczywiście ważne są kolory i sposoby wykończenia, ponieważ to one wpłyną na to, jaki klimat uda się uzyskać. Tarasowa pergola tkaninowa ma dach wykonany ze specjalnych odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów, w przypadku lameli króluje oczywiście aluminium w różnych wariantach kolorystycznych. Podstawową różnicą między tymi typami zadaszenia jest sposób otwierania dachu, co wpływa oczywiście na efekty estetyczne oraz funkcjonalność.

Dla wielu klientów niezwykle ważnym aspektem jest cena pergoli. Niewątpliwie wytrzymała i nowoczesna konstrukcja nie należy do najtańszych opcji, ale będzie towarzyszyć domownikom oraz gościom przez wiele lat, rewelacyjnie się prezentuje i z pewnością stanie się miejscem ulubionym na tarasie czy balkonie. Warto pamiętać o tym, że sama pergola będzie narażona na działanie różnorodnych czynników, a tym samym musi być wytrzymała i doskonale zamontowana. Na etapie projektowania warto również przemyśleć, czy chce się zamontować podest oraz ścianki. Mogą to być płaszczyzny szklane, rolety czy stylowe żaluzje. Tym samym odpoczynek na świeżym powietrzu będzie prawdziwą przyjemnością. Dodatki powinny również pasować do domu, jego architektury i barwy, a także do stylu ogrodu. Wówczas można stworzyć konsekwentną i zachwycającą aranżację na lata.

Pergole tarasowe stały się prawdziwym przebojem i pojawiają się w wielu przestrzeniach – rekreacyjnych, mieszkalnych i biznesowych. Zachwycają również projekty, które można dopasować do siebie, a także do wymagań miejsca. Warto pamiętać o tym, że pergola jest zaproszeniem do spędzania czasu w otoczeniu, które wycisza, koi, zachwyca niezależnie od warunków atmosferycznych. Dla wielu osób konstrukcja przy domu jest także naturalnym jego przedłużeniem. 

Góra