Artykuł partnerski

Moje wieloletnie doświadczenie i zdobyta wiedza dają mi fundament, by godnie reprezentować mieszkańców Gminy Gdów

Wywiad z Ewą Anną Suwałą kandydatką na wójta gminy Gdów, która w pierwszej turze uzyskała 2127 głosów

Na zdjęciu Ewa Anna Suwała w towarzystwie Marcina Miśka i Tomasza Tomali (po lewej) i poseł Urszuli Ruseckiej (po prawej)

Chciałabym na wstępie podziękować za wsparcie, ciepłe słowo, a przede wszystkim za Wasze głosy. To dla mnie ogromne wyróżnienie.


Mówią, że Pani nie jest stąd, jak jest naprawdę?

Urodziłam i wychowałam się w Krakowie. Jednak Gmina Gdów jest bliska memu sercu. Moja mama Czesława pochodzi z Niewiarowa, zaś moja rodzina jest na tej ziemi od około stu lat. Moi dziadkowie, Genowefa i Bolesław Seweryn budowali Kościół Wniebowzięcia NMP w Niegowici, pradziadkowie Stopy i Seweryny, których grobem się opiekuję, również pochodzą z naszej ziemi. Katarzyna Seweryn pochodzi z Jelonków. Więcławy z Nieznanowic czy Woźniaki z Wiatowic, to kuzyni Bolesława Seweryna. Stopy z Marszowic to rodzina Genewefy Seweryn. Rodzina Salów to kuzyni dziadka Bolka. Rodzina Małków i Cebulów ze Zręczyc i Gdowa to kuzynostwo babci Gieni. Rodzina Cebulów i Jarotek są fundatorami budowy bocznych kaplic w Kościele NMP w Gdowie. Także, gdzie nie spojrzę to rodzina. Mimo możliwości mieszkania w Krakowie, wróciłam na naszą rodzinną ziemię i mieszkam tu z mężem, mamą i synem, który uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Niegowici, a jego wychowawczynią jest Pani Elżbieta Rudek.


Skąd pomysł na kandydowanie na Wójta Gminy Gdów?

Moją misją jest praca z ludźmi i dla ludzi. Uważam, że niezależnie od pochodzenia, majątku, wartości czy poglądów, które wyznajemy, każdy z nas ma takie same potrzeby. To:

 • bezpieczeństwa swojego i bliskich
 • dobrej infrastruktury
 • szkolnictwa na wysokim poziomie dostosowanym do potrzeb mieszkańców
 • komunikacji z sąsiednimi miejscowościami
 • poszanowania historii, kultury i tradycji regionalnej
 • administracji gminnej, która wspiera mieszkańca
 • poszanowania dla środowiska naturalnego
 • wsparcia lokalnych przedsiębiorców, nawet tych najmniejszych
 • opieki medycznej z prawdziwego zdarzenia.
 • opieki nad osobami z dysfunkcją, osobami starszymi czy samotnymi

Wszyscy korzystamy z tych samych przestrzeni, powietrza, wody i to jak zadbamy o nasze otoczenie, docenią nasze dzieci.
Gmina Gdów jest jednym z najpiękniejszych terenów w okolicach Krakowa, zadbajmy wspólnie o to, by tak pozostało. Pytam sąsiadów, czy znajomych, gdzie jadą na rowery – odpowiadają – do Puszczy Niepołomickiej, bo tam jest bezpiecznie. Gdzie jedziecie na grzyby? A do Kornatki albo Dobrej. A gdzie spędzacie czas nad wodą? Na Przylasku Rusieckim, W Kłaju… a dlaczego? Bo nie trzeba płacić.
Chciałabym, by Gmina Gdów była dla wszystkich mieszkańców, by była pomocna dla mieszkańca i nawet jeśli nie stać nas na wyjazd na urlop, możemy iść na spacer do parku, usiąść na ławce i poczytać książkę czy zagrać w szachy.
Mamy przepiękny teren wyrobiskowy, którym opiekuje się SWN 2016, stawy, łąki. Walczymy o stworzenie tam użytku ekologicznego, stworzenie terenu, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać czas bez konieczności wyjeżdżania do naszych sąsiadów. Mamy również opcję komercyjną, jaką jest Kuter Port w Nieznanowicach. Każdy może spędzać czas tak jak lubi. Stworzenie ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż potoków czy Raby umożliwi przemieszczanie się po Gminie bez konieczności używania samochodu, a mamy z wózkami będą mogły iść bezpiecznie na spacer.

Co jeszcze jest dla Pani ważne?

Chciałabym, by Seniorzy mogli bez problemu dojechać do lekarza do Krakowa na godzinę 8:00, bez konieczności noclegu w Krakowie. Chciałabym, by poziom naszego szkolnictwa się podniósł, a szkolne rankingi były jak niegdyś. Dzieci i młodzież powinny mieć równe szanse z dziećmi z dużych miast i powinno się im ułatwić możliwość nauki tam gdzie chcą, a nie tam gdzie dojadą. Chciałabym, by moja sąsiadka, która uległa wypadkowi w domu, otrzymała pomoc niezwłocznie, a nie musiała czekać kilkanaście godzin na karetkę? Pracownicy urzędu tak naprawdę są pracownikami mieszkańców i powinni im służyć swoją pomocą i wsparciem, a z tym jest różnie. W naszej Gminie pracuje wiele kompetentnych i miłych osób, choć nie wszyscy.
Chciałabym wesprzeć przedsiębiorców nawet tych najmniejszych, co również zawarte jest w naszym programie wyborczym.


Ale przecież wszystko jest? Więc co Pani chce robić?

Obecny Wójt Zbigniew Wojas pełni swoją funkcję od 22 lat. Jeśli w ciągu swojej kadencji zadbałby o 1 km chodnika rocznie, mielibyśmy 22 km chodnika np. na drogach wojewódzkich – co znacząco podniosłoby bezpieczeństwo pieszych. Kanalizacja to temat, którym zajmowała się jeszcze moja mama. Ok 20 lat czekamy i nie ma jej nadal… tylko pytanie, jak to się udało gminom ościennym, a nam nie? Malutki % tzw. aglomeracji został stworzony, a co z pozostałymi?
Chciałabym ułatwić mieszkańcom proces przekształcania działek, by mogli pozostać na ojcowiźnie. Chciałabym, by żyło nam się godnie, bo przecież ta „Władza” powinna służyć ludziom, a czy tak jest faktycznie? Warto dodać, moje pomysły, jak choćby budowa chodnika w Niewiarowie znalazły się w programie wyborczym mojego kontrkandydata. To poniekąd cieszy, bo oznacza, że wójt bacznie słucha tego co mówię!

Doszły nas słuchy o pomówieniach i szkalowaniu Pani. Chciałaby Pani coś powiedzieć o tym?

Czy powinnam zareagować na oszczerstwa, jakie pod moim adresem kieruje zupełnie obca osoba? Czy mogę pozostawić bez reakcji oczerniające mnie i moją rodzinę komentarze? Nawet jeśli osoba, która je napisała nie jest żadnym autorytetem, a wypowiada się na tematy, których nie rozumie?
Ale nawet jeśli jest to tylko zwykła ignorancja to muszę reagować!
Reaguję dla siebie i dla moich wyborców, tych 2127 osób, które oddały na mnie swój głos w ostatnich wyborach, ale także dla tych, którzy dołączą do grona moich wyborców już 21 kwietnia.
Liczę na poparcie wszystkich mieszkańców gminy, którym zależy na zmianach na lepsze w naszej gminie!
Reaguję, bo ja jestem właśnie osobą, która podejmuje wyzwania i nie poddaje się przy pierwszych próbach niszczenia mojego wizerunku czy dyskredytowania moich kandydatów na Radnych Gminy Gdów.
Jestem wykładowcą, mediatorem sądowym, zarządzałam różnymi organizacjami. Pytanie kim są Ci anonimowi „stróże porządku i moralności”, którzy bazgrzą po moich plakatach wyborczych, czy chodzą po sklepach, cukierniach i tworzą plotki na mój temat, czy kandydatów na radnych? – SPRAWA ZGŁOSZONA JEST JUŻ NA POLICJĘ i głęboko wierzę, że winni zostaną przykładnie ukarani. Próby dyskredytacji mojej osoby, podważanie moich kompetencji, włamania do sieci WiFi, na konta FB członków naszego komitetu wyborczego to tylko kropla w morzu szamba, które jest wylewane od połowy marca na mnie i osoby wspierające mnie i podzielające wizję KWW „Przyjazna Gmina” Ewa Anna Suwała.

Co udało się Pani zrobić dla naszej lokalnej społeczności?

Obalając mity:

 • jestem sekretarzem Szkolnej Rady Rodziców w szkole w Niegowici
 • jestem przewodniczącą 3-ki klasowej od 2 lat
 • biorę aktywny udział w życiu szkoły i lokalnej społeczności
 • walczę o bezpieczeństwo naszych dzieci i o przejście dla pieszych przy szkole w Niegowici od 2022r.
 • wspieram dzieci szkolne w rozwoju, sam rok 2023/2024:
 • zrealizowałam możliwość skorzystania Szkoły w Niegowici z nieodpłatnego projektu Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie – „Ruch zdrowe odżywianie to moje wyzwanie”;
 • zrealizowałam nieodpłatne szkolenie z Fundacji „Wygrajmy Siebie” dla dzieci od 12 r. życia z Wiedzy o organizacjach pozarządowych, wolontariatu, animacji dla dzieci z elementami pedagogiki cyrkowej,
 • zrealizowałam w formie darowizny książki „Bączek Ratownik” czy atrapy kamer,
 • wsparłam nauczycieli i młodzież z klas starszych w projekcie „Postaw na Mediację” organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
 • Moje starania i wkład przy realizacji szkolnych projektów były i są doceniane, czego potwierdzeniem jest dyplom jaki otrzymałam od Dyrekcji SP w Niegowici w czerwcu 2023.
 • Moja 3-ka klasowa w tym roku zajmuje się organizacją Komunii św. w Parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici
 • Czy organizacja tegorocznych obchodów Komunii świętej w Niegowici zostałaby powierzona osobie, na której nie można polegać albo jej zaufać? Odpowiedź jest prosta.

Dodatkowo:

 • wniosek o chodnik w Niewiarowie
 • napisanie Planu Rozwoju Wsi Niewiarów,
 • wniosek o nowy most w Niewiarowie,
 • wizja lokalna w Niewiarowie i Nieznanowicach,
 • petycja mieszkańców wsi Niewiarów,
 • Kronika Krakowska 05/10/2022 – https://krakow.tvp.pl/63744884/05102022-1830
 • Głos Regionów – Interwencje 27/10/2022 https://regiony.tvp.pl/64186158/27102022
 • petycja o ustanowienie „Użytku Ekologicznego Siedmiu Stawów w Nieznanowicach”,
 • droga powiatowa 2007K w Cichawie – nakładka asfaltowa (spotkanie w Starostwie Powiatowym,
 • wsparcie formalne, merytoryczne Radnego, tworzenie pism i negocjacje na spotkaniach) – to wszystko moja ciężka praca i mój czas dla dobra lokalnej społeczności.

A to wszystko w zaledwie 1,5 roku będąc tylko mieszkanką?!

Nigdy nie odmawiam pomocy potrzebującym i każdy, kto mnie poznał wie, że zawsze służę wsparciem.
Wspieram też rolników! Seniorzy i młodzi rolnicy to moi serdeczni przyjaciele i mam ich głos. Wielokrotnie na spotkaniach przedwyborczych mówiłam o pomocy dla rolników, (naprawie dróg dojazdowych do pól – bo przecież rolnicy dziś jeżdżą kilkutonowym sprzętem a rzadko kiedy drewnianym wozem), co, nie przeszkadza mi popierać postulat Kół Pszczelarskich „Stop opryskom w południe i przy wietrze!”.
Wbrew złośliwym plotkom – bardzo dobrze żyję z sąsiadami. Bardzo mnie wspierają w kampanii. Wyniki wyborów w Niewiarowie, Cichawie, Książnicach czy Nieznanowicach najlepiej o tym świadczą – lokalna społeczność dała w nich wyraz poparcia dla moich starań.
Powtarzanie prymitywnych plotek, szkalowanie mnie i bliskich mi osób, jest zwykłym łamaniem prawa!

Jeśli ktoś liczy, że tym sposobem wpłynie na wynik wyborów- to się przeliczy! Mówię temu stanowcze NIE!


Jakie ma Pani kompetencje, wykształcenie i doświadczenie?

 • Studia magisterskie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na wydziale Stosunków Międzynarodowych o specjalizacji Handel Zagraniczny
  • Studia licencjackie na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie: Marketing i Zarządzanie Europejska Integracja Gospodarcza.
  • Studia podyplomowe na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości: w Krakowie „Coaching – Associated Certiefied Coach (ACC Portfolio Coach – Specific Training Requirements)”
  • Studia podyplomowe dla mediatorów z zakresu mediacji w sprawach gospodarczych na Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.
  • Studia podyplomowe na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego: Zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi
  • Kursy i szkolenia z zakresu psychologii i pracy z człowiekiem.
  • Certyfikat Korupcja w administracji publicznej
  • Certyfikat przeciwdziałania korupcji
  • Techniki i strategie mediacyjne – warsztat pracy mediatora rodzinnego
  • Mediacje rówieśnicze. Teoria i praktyka
  • Mediacje medyczne
  • Podstawy profesjonalnej pomocy psychologicznej i interwencji dla osób kryzysie i w traumie
  • Certyfikowanym trenerem.
  • Certyfikat Master NLP (neurolingwistyczne programowanie)
  • Terapia poznawczo-behawioralna
  • Mobbing w miejscu pracy
  • Global Leadership Assesment 360
  • Międzynarodowe certyfikaty z zakresu Business Coachingu, Life Coachingu: Business Coach Certification, Certified Life coach
  • Trener-szkoleniowiec

Jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe, to jestem stałym mediatorem przy Sądach Okręgowych m.in w Krakowie czy Warszawie. Wykładam na Wyższej Szkole Europejskiej im.ks. Józefa Tishnera. Zarządzałam sprzedażą i zespołem ze szczebla Kierownika, Dyrektora Handlowego i Prezesa w organizacjach z branży Security i Automotive. I jestem mamą – a to największe wyzwanie i bardzo duża odpowiedzialność. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie mediacji i negocjacji. Niestety nie wymyślono jeszcze zawodu „WÓJT”, ale uważam, że moje wieloletnie doświadczenie i zdobyta wiedza dadzą mi fundament, by godnie reprezentować mieszkańców Gminy Gdów.


Pani kandydaci na Radnych nie weszli do Rady Gminy Gdów?

Owszem, i bardzo ubolewam, gdyż są to osoby z wszechstronnym doświadczeniem i wykształceniem. Wiem, że mogę na nich liczyć!
Cieszę się, że Rada mimo wszystko się odmłodziła i będzie to powiew nowych pomysłów.


Jak to jest z tą bezpartyjnością?

Jestem i zawsze byłam bezpartyjna. Jestem również otwarta na dialog z każdym, kto chciałby zmiany, chciałby mnie wesprzeć w moich projektach czy programie. Życie to dialog i trzeba rozmawiać. Dziękuję wszystkim za wsparcie mnie i poparcie mnie i naszego programu wyborczego, który znajdziecie tu: https://przyjazna-gmina.com.pl/program-wyborczy

Przed nami II tura wyborów. 21 kwietnia weźcie los w swoje ręce! Proszę o Wasz głos i dziękuję za każdy z osobna.

Materiał sfinansowany przez KWW „Przyjazna Gmina” Ewa Anna Suwała

Góra