Artykuł partnerski

Mieszkanie pod inwestycję – o czym pamiętać?

Wybierając mieszkanie pod inwestycję, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Trzeba zrozumieć potrzeby przyszłych najemców. Chociaż każde miasto ma swoją specyfikę, to pewne zasady są niezmienne. Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością wśród wynajmujących?

Nie każde mieszkanie nadaje się do wynajęcia. Lokale mniej atrakcyjne mogą nie znaleźć zainteresowania, co bywa powodem obniżenia ceny lub konieczności poniesienia dodatkowych kosztów, np. w postaci remontu. Taka inwestycja przynosi straty, dlatego wybór odpowiedniego mieszkania jest kluczowy. Jak znaleźć lokal, który szybko znajdzie odpowiedniego najemcę?

Lokalizacja

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia lokalizacja mieszkania. Największą popularnością cieszą się lokale położone w centrach miast. Jednak wraz ze wzrostem cen, coraz popularniejsze są także  nieruchomości położone poza ścisłym centrum, a nawet w miastach ościennych. Dobrym przykładem jest Kraków. Mieszkania w tym mieście są bardzo drogie, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się lokale położone w pobliskiej Bochni. Ceny mieszkań w tym mieście można sprawdzić na: https://adresowo.pl/mieszkania/bochnia-Q/. Jak podaje ten portal, średnie ceny 1 m2 dla Krakowa wynoszą 11070 zł, podczas gdy w pobliskiej Bochni jest to już 7717 zł. Miasta te położone są na tyle blisko, że możliwy jest codzienny dojazd do pracy. Dlatego osoby planujące kupno mieszkania w dużym mieście powinny rozważyć także ofertę miast ościennych.

Okolica

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, który wpływa na atrakcyjność mieszkania w oczach najemców, jest bezpośrednie otoczenie budynku. W pobliżu powinny się znajdować sklepy oraz punkty usługowe. Dla osób posiadających dzieci ważne będzie też sąsiedztwo szkół, żłobków oraz przedszkoli. Dużą zaletą jest także łatwy dostęp do komunikacji miejskiej oraz dogodnych tras samochodowych. Kwestią istotną są też ogólne wrażenia estetyczne, np. to, czy okolica jest czysta, zielona i atrakcyjna wizualnie. Jeśli mieszkanie nie posiada wykupionego miejsca parkingowego, to warto również sprawdzić, czy w pobliżu budynku nie ma z tym problemu – również w godzinach popołudniowych i w weekendy.

Wygląd mieszkania

Kwestią oczywistą jest, że mieszkania o wyższym standardzie łatwiej znajdują lokatorów oraz mogą osiągać wyższe ceny najmu. Jednak ilość pieniędzy wydanych na wykończenie nie zawsze jest adekwatna do uzyskanego efektu. Dlatego warto śledzić trendy i stosować nowoczesne rozwiązania. Efekt stylowego wnętrza wcale nie musi podnosić ceny remontu, a z pewnością przyniesie efekt. Jeśli dysponujemy niewielkim budżetem, a stan mieszkania pozwala na wynajęcie bez przeprowadzania remontu, to przed wystawieniem oferty warto chociaż starannie posprzątać, usunąć niepotrzebne sprzęty i zadbać o aranżację wnętrza.

Ogłoszenie

Na zainteresowanie mieszkaniem wpływ ma również samo ogłoszenie. Trzeba napisać je w sposób zwięzły, ale zawierający wszelkie informacje interesujące dla potencjalnego najemcy. Warto też wykonać estetyczne zdjęcia wnętrza – przy pomocy sprawnego aparatu i w korzystnym oświetleniu.

Góra