Artykuł partnerski

MAMO, TATO! NAD NAMI JEST MIASTO! Wyprawa do najstarszej kopalni soli w Polsce

Fot. Ryszard Tatomir

Istnieje takie miejsce, które rozbudza wyobraźnię nie tylko dzieci, ale i ich opiekunów, wywołuje wspomnienia z dzieciństwa, przypomina legendy i historie, powoduje, że spędzony wspólnie czas pamiętamy o wiele dłużej.  To Kopalnia Soli Bochnia.

Sam fakt, że istnieje od 1248 roku, sprawia, że przekraczając jej próg i zjeżdżając na dół windą górniczą,  czujemy  historię  i tajemnice, które kryją się w tym miejscu, mamy też poczucie jakby czas cofnął się o kilka stuleci.

Fot. Ryszard Tatomir

POMYSŁ NA RODZINNĄ WYPRAWĘ

Rodzinna wyprawa do Kopalni Soli Bochnia jest nietypowym, ale doskonałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu. Dostarcza dzieciom odmiennych, nowych bodźców. Wiedza dzieci                      o otaczającym świecie poszerza się, wpływając na ich kreatywność. Wycieczka do podziemi kopalni  często jest pierwszym tak poważnym wyzwaniem dla dzieci. Bocheńską kopalnię odwiedzają rodzice z dziećmi  bez żadnego limitu wieku. Trasa przewiduje wariant zwiedzania przez najmłodszych i daje im możliwość wejścia w interakcję i zadawania pytań przewodnikowi, a także postaciom wirtualnym spotykanym podczas zwiedzania.

Fot. Ryszard Tatomir

JEDNO MIEJSCE, WIELE WARIANTÓW DO WYBORU

W Kopalni Soli Bochnia na małych i dużych odkrywców czekają aż trzy warianty trasy turystycznej. Podstawowa trasa z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, Trasa z Podziemną Ekspozycją Multimedialną i przeprawą łodzią (dla dzieci powyżej 3 roku życia), oraz wariant Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, przeprawą łodzią i przejściem końską drogą (dla dzieci od 7 roku życia). Jeżeli trasa jest już znana, możemy wybrać wariant pobytu rekreacyjnego  w komorze Ważyn, podczas którego spędzamy czas w największej komorze kopalni, dzieci bawią się na solnej plaży/ solnym placu zabaw, dorośli mogą po prostu relaksować się lub aktywnie spędzić czas na boisku lub spacerując.

Fot. Ryszard Tatomir
Fot. Ryszard Tatomir
Fot. Paweł Klasa
Fot. Paweł Klasa

Ciekawą propozycją jest wariant trasy dedykowanej najmłodszym i ich rodzinom:

RODZINNE ZWIEDZANIE KRÓLESTWA SKARBNIKA

Cała uwaga skupia się na najmłodszych uczestnikach wycieczki. Dzieci przeniosą się w świat podziemnej krainy Skarbnika. Poznają legendę o tej postaci, będą poszukiwać skarbu, zwiedzając kopalnię, by wreszcie spotkać tajemniczą postać bocheńskiego Skarbnika. Ten wariant zwiedzania dostępny jest dla osób indywidualnych. Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu dla osoby dorosłej i dowolnej ilości dzieci, zjazdy odbywają się wg. ustalonego harmonogramu dni i godzin zjazdów, dostępnego na stronie internetowej kopalni.

Fot. Ryszard Tatomir

NAUKA POPRZEZ  ZABAWĘ  250 M POD ZIEMIĄ

Zarówno podczas zwiedzania indywidualnego, jak i zwiedzając kopalnię w grupie szkolnej, ważnym aspektem jest rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka. Poświęcenie dziecku uwagi, tworzenie z nim więzi i wspólne spędzanie czasu jest niezbędne do tego, aby najmłodsi czuli się akceptowani i mogli budować pewność siebie oraz pozytywną samoocenę. Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika, dla rodzin z dziećmi, a pobyty edukacyjne ZOBACZ dla grup szkolnych zorganizowanych, to najlepsze połączenie nauki, zabawy i poznania nowego ciekawego miejsca. Każdy wariant zwiedzania kopalni zapewnia odpowiednią ilość zabawy, nauki, stawia przed dziećmi zadania i wyzwania, które mogą wykonać zarówno sami, jak i z opiekunami lub w grupie rówieśników.

Fot. Paweł Klasa

ATRAKCJE DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Kopalnia Soli Bochnia oferuje szereg propozycji uczących i bawiących młodych gości. Zaczynając od samych stanowisk multimedialnych, przez kolejkę górniczą, zjazd windą pod ziemię, przeprawę łodziami, boisko i plac zabaw dla dzieci. Wiele starych urządzeń górniczych wzbudza ciekawość. Najmłodsi dopytują do czego służyły, jak działały. Nowoczesne multimedia zapewniają kontakt z lubianymi przez nie współczesnymi technologiami. Wędrówka po kopalni to również zachęta do aktywności ruchowej, trasa liczy blisko 3 km, a w kopalni pokonujemy ok 700 schodów.

Wizyta przynosi korzyści nie tylko najmłodszym. Rodziców także zainteresuje historia kopalni i ciekawostki z nią związane. Będą mogli w pełni uczestniczyć w zwiedzaniu. Przewodnik zajmuje się grupą od momentu przyjazdu do kopalni, aż do wyjazdu na powierzchnię.

Jesień to czas w którym w bocheńskiej kopalni rozpoczyna się sezon niskich cen !!!

  • W kopani można zrealizować Polski Bon Turystycznyinformacje i realizacja : tel. + 48 539 904 187
  • Bilety on – line https://bit.ly/3336yWy
  • Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o., ul. Campi 15, 32-700 Bochnia tel. 14 692 67 52, 14 692 67 54, biuro@kopalnia-bochnia.pl
Góra