Artykuł partnerski

Lipotransfer na okolice twarzy

Z wiekiem włókna kolagenowe zanikają, a poduszki tłuszczowe w policzkach tracą swoją objętość. Może wówczas dojść do zapadnięcia się twarzy, co wywołuje starszy i bardziej zmęczony wygląd. Wpływa też na samopoczucie wielu osób, odbierając zadowolenie z własnego wizerunku. Niekiedy tego typu problemy można rozwiązać przy pomocy medycyny estetycznej. Istnieje kilka metod, którymi można posłużyć się w celu wypełnienia okolic twarzy. Jedną z nich jest lipotransfer.

Co to jest lipotransfer?

Lipotransfer, znany również jako lipofilling, to procedura medyczna polegająca na przeszczepieniu tłuszczu z jednej części ciała do innej w celu poprawy objętości, konturu lub kształtu danego obszaru.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W czasie jednej operacji stosowane są dwie procedury – liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, oraz lipotransfer – podanie pozyskanego materiału w inne miejsce na ciele.

Eksperci z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy wykonują liposukcję innowacyjną metodą N.I.L., która umożliwia maksymalne skrócenie okresu rekonwalescencji i zminimalizowanie związanego z operacją dyskomfortu. Tłuszcz odsysany jest specjalistyczną mikrokaniulą, którą wprowadza się w ruch nutacyjny w celu oddzielenia przeszczepianego materiału od pozostałych tkanek bez ich uszkadzania.

Materiał pobierany jest z tych miejsc na ciele, w których jest go za dużo. Najczęściej obszarami dawczymi są brzuch, biodra, pośladki oraz okolica lędźwiowa. Lipotransfer jest szczególnie chętnie wybierany przez osoby, które chcą się pozbyć uporczywej, opornej na spalanie tkanki tłuszczowej z okolic problematycznych, a jednocześnie wypełnić inne miejsca, którym brakuje objętości.

Pozyskany tłuszcz jest filtrowany i oczyszczany. Następnie lekarz medycyny estetycznej przystępuje do wprowadzenia go w te miejsca na ciele, które mają zostać wymodelowane. Zabieg jest stosunkowo bezpieczny, ponieważ zastosowanie autologicznej tkanki tłuszczowej pacjenta nie wiąże się z ryzykiem odrzucenia materiału przez organizm.

Przeszczep tłuszczu stosuje się dla polepszenia wyglądu sylwetki (np. powiększenia piersi, przywrócenia objętości okolicom intymnym, zaokrąglenia pośladków), ale również wypełnienia zapadniętych miejsc na twarzy czy też w innych okolicach, które tego wymagają. Lipotransfer można również stosować do wypełnienia ubytków tkankowych, które powstały np. po urazach czy wypadkach.

Co można osiągnąć dzięki lipotransferowi na okolice twarzy?

W gabinetach Bieńkowscy Clinic z Bydgoszczy lipotransfer na okolice twarzy jest dość często przeprowadzonym zabiegiem. Wykonuje się go najczęściej w celu usunięcia takich problemów, jak utrata objętości czy zniekształcenie owalu twarzy, blizny zanikowe oraz nieestetyczne zagłębienia skóry po urazach. Autologiczna tkanka tłuszczowa jest również stosowana w przypadku konieczności wypełnienia zapadniętych miejsc pod oczami oraz głębokich zmarszczek, takich jak fałdy nosowo-wargowe.

Implantacja materiału jest przeprowadzona metodą iniekcji, czyli ostrzykiwania tkanek. Oznacza to, że po tej części zabiegu na ciele pacjenta nie pozostają blizny, a jedynie mikrourazy po nakłuciach. Pobudzają one dodatkowo organizm do wszczęcia procesów regeneracyjnych, co wpływa pozytywnie na wygląd skóry. Materiał jest wszczepiany bardzo precyzyjnie, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie rezultatów idealnie odpowiadających założeniom przyjętym na etapie planowania terapii.

Tłuszcz stanowi bogate źródło komórek macierzystych. Są to niewyspecjalizowane komórki zrębu naczyniowego, które mają potencjał do przekształcania się w tkanki dowolnego typu. W medycynie estetycznej są one często wykorzystywane do zabiegów odmładzających, ponieważ wykazują niespotykane zdolności, które umożliwiają głęboką regenerację i biorewitalizację ciała.

Oprócz modelowania sylwetki i/lub twarzy, lipotransfer zapewnia więc również efekt anti-aging. Inne pozytywne efekty tego zabiegu to przede wszystkim:

  • poprawa napięcia i ukrwienia tkanek,
  • wzrost metabolizmu tkanek,
  • redukcja blizn,
  • działanie przeciwzapalne.
Góra