Artykuł partnerski

Kalkulator kredytu hipotecznego – jak z niego korzystać?

Mówiąc o wzięciu kredytu mieszkaniowego lub na dom – zawsze trzeba liczyć się z tym, że mowa o zaciągnięciu ogromnego zobowiązania. Tym samym jest to decyzja, która musi zostać podjęta w oparciu o rzetelne informacje, kompleksowy research i rozeznanie w ofertach. Kalkulator kredytu hipotecznego należy do narzędzi, które mogą naprawdę mocno ułatwić przejście przez ten proces. Jednak, aby skorzystać z nich w prawidłowy sposób – konieczne jest zrozumienie możliwości tego narzędzia, jego działania i roli w znalezieniu korzystnych ofert.

Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego?

Kalkulator kredytu hipotecznego podobnie jak inne narzędzia tego typu jest dostępny za darmo, online. Dzięki niemu w wygodny i zdalny sposób możesz obliczyć m.in.:

 • wysokość rat miesięcznych,
 • całkowity koszt zobowiązania.

To właśnie kalkulator pożyczki hipotecznej umożliwi Ci przeprowadzenie obliczeń szybkich i dokładnych. Jest też nieocenioną pomocą, jeśli chodzi o porównywanie różnych ofert między sobą – agregując w jednym miejscu propozycje pochodzące z wielu instytucji finansowych. Wszystko, co musisz zrobić to uzupełnić wymagane przez kalkulator dane i na ich podstawie narzędzie dokona niezbędnych obliczeń, aby udzielić Ci pożądanych wyników.

Wskazówka! Pamiętaj, że kalkulator kredytu hipotecznym nie jest wyrocznią, a jedynie pomocnym narzędziem orientacyjnym w obliczeniach. Aby mieć pewność w 100% co do rzeczywistej ceny, którą będziesz musiał zapłacić jako kredytobiorca – zawsze odnoś się do dokumentacji pozyskanej od konkretnej instytucji finansowej, z którą to zamierzasz podpisać umowę kredytową.

Jakie dane trzeba wpisać w kalkulator kredytu hipotecznego?

Choć forma kalkulatora kredytu hipotecznego może być różna w zależności od narzędzia, które wybierzesz – zwykle dane niezbędne do uzupełnienia w tym formularzu online są podobne. Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych, które pojawiają się niemal w każdej formie kalkulatora, jaki spotkasz w sieci, choć ich kolejność oczywiście może być inna.

Czasem dostawca narzędzia wymaga także uzupełnienia innych dodatkowych pól. Dane ważne do uzupełnienia w kalkulatorze kredytu hipotecznego online:

 1. Prowizja za udzielenie kredytu – czasem wystarczy zaznaczyć „nie uwzględniaj” bądź wybrać inną z udostępnionych w kalkulatorze opcji.
 2. Kwota kredytu hipotecznego – czyli suma, którą chciałbyś pożyczyć od banku.
 3. Sposób spłaty kredytu – masz do wyboru równy lub malejący rodzaj rat.
 4. Okres kredytu hipotecznego – określasz, w jakim czasie chcesz spłacić pożyczkę.
 5. Oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Gdy wprowadzisz wszystkie niezbędne dane i wybierzesz przycisk potwierdzający, że to zrobiłeś – kalkulator kredytu na dom niemal błyskawicznie dokona stosowanych obliczeń i wygeneruje interesujące Cię podsumowanie.

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Jeszcze bardziej uświadomisz sobie to, jak wielką pomoc niesie kalkulator kredytu hipotecznego – gdy zrozumiesz, jak bardzo skomplikowane może być wykonanie tych obliczeń na własną rękę. Wynika to z faktu ogromnej ilości czynników, które wpływają na wysokość raty. Są to między innymi:

 • okres spłaty,
 • rodzaj rat,
 • wysokość kredytu,
 • oprocentowanie.

Dzięki takiemu narzędziu, jakim jest kalkulator kredytu mieszkaniowego ten proces nie tylko jest szybki, ale i realnie uproszczony. Na korzyść takich pomocy jest również ich wysoka dostępność – z poziomu przeglądarki internetowej oraz fakt, iż niemal zawsze są to narzędzia darmowe.

Wystarczy, że zgodnie z akapitem powyżej wprowadzisz w określone pola dane, które są niezbędne do wykonania obliczeń, aby szybko poznać szacowaną ratę kredytu, który Cię interesuje i łatwiej dzięki temu porównać różne warianty i możliwości. Obliczenie raty kredytu mieszkaniowego nigdy wcześniej nie było tak proste, jak zapewnia to za darmo kalkulator kredytu hipotecznego online!

Jak znaleźć korzystne oferty kredytów hipotecznych za pomocą kalkulatora?

Choć jak wiadomo wybór najkorzystniejszych warunków jest procesem skomplikowanym i wymaga szerszej analizy – to pewne jest, iż z kalkulatorem kredytu hipotecznego zrobisz to dużo łatwiej, sprawniej, szybciej. To darmowe narzędzie bardzo konkretnie ułatwiające to zadanie.

Jednak, aby móc czerpać z tego narzędzia tak kompleksową pomoc – koniecznie w pierwszej kolejności spróbuj jak najrzetelniej określić się co do kwoty, która Cię interesuje. Następnie dokładnie uzupełnij wszystkie dane niezbędne do tego, by kalkulator podał Ci w odpowiedzi możliwie jak najdokładniejszy wynik swoich obliczeń.

Bardziej zaawansowane kalkulatory zwykle podają też kilka kluczowych informacji na temat tego, na co dokładnie powinieneś zwrócić uwagę porównując między sobą konkretne oferty – chodzi o całkowitą kwotę spłaty kredytu, czy też wysokość miesięcznej raty, ale i inne niezbędne do dokładniejszej analizy kwestie.

Dobrym pomysłem jest użycie wybranego kalkulatora kredytów hipotecznych do różnych obliczeń i tworzenia ciekawych scenariuszy. Zmieniaj okres spłaty, oprocentowania, czy dane dotyczące samej kwoty kredytu, aby znaleźć najlepszą opcję.

Góra