Artykuł partnerski

Jak zawierać umowę kredytową z głową? Dlaczego warto wykorzystać porównywarki finansowe?

Kiedy masz trudną sytuację finansową, czas nagli, a ty odczuwasz stres, trudno wybrać odpowiednie oferty kredytów. Wiele osób zastanawia się nie tyle, co dany produkt w każdym banku może oznaczać, ale zwraca uwagę, czy jest możliwa najniższa rata. Dobre decyzje finansowe powinny jednak uwzględniać znacznie więcej parametrów tj. całkowita kwota kredytu, okres spłaty, wysokość rat, wysokość oprocentowania, koszty zobowiązania, rzeczywista roczna stopa oprocentowania itp. Jaki zatem kredyt wybrać? Łatwo jest zdecydować się na kredyt gotówkowy, a nawet kredyt hipoteczny, jednak warto skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych, zanim podejmiesz decyzję. Czym jest porównywarka finansowa? Co ci daje porównywarka kredytów? Jakie kredyty możesz znaleźć w porównywarce? Co jest istotne przy zawieraniu kredytu i jak wygląda sam proces dla nowych klientów? Jak wybierać najlepsze oferty większości banków?

Rodzaj kredytu w poszczególnych bankach

Nie oszukujmy się – każdy z nas potrzebuje czasami dodatkowej gotówki. Nie musi być to wielka okazja jak kupno samochodu czy mieszkania. Czasami bowiem, nasze własne bieżące finanse nie pozwalają nam na nagłe potrzeby takie jak zakup nowej pralki, bo obecna uległa awarii albo wyjazdu na wakacje, gdyż nie udało nam się zaoszczędzić z bieżącej pensji środków na taki wyjazd.

Z drugiej strony Polacy zbyt często gubią się w szerokiej ofercie różnorodnych propozycji bankowych propozycji. Jakoś rozumiemy konta osobiste czy oszczędzanie na koncie oszczędnościowym, ale jeśli chodzi o choćby najprostsze kredyty gotówkowe lub nieco bardziej wymagające kredyty hipoteczne, często ulegamy zbyt prostemu spojrzeniu na sprawę i w efekcie wcale nie dysponujemy najlepszą ofertą. Nie bierzemy pod uwagę wielu parametrów kredytowych, a potem chętnie korzystamy z takich opcji jak wakacje kredytowe, podczas gdy Rada Polityki Pieniężnej podnosi kolejny raz stopy procentowe, mające wpływ na nasze zobowiązania.

Rodzajów kredytów jest wiele. przy czym nie jest istotne, jaki bank nam je proponuje – Alior Bank, Bank Pekao, Credit Agricole, Santander Bank itp. 

Przeciętny Polak mniej więcej wie, czym jest pożyczka pieniężna. Ale „niej więcej” to wciąż za mało. W Polsce korzystamy najczęściej z kredytu gotówkowego (czyli prostego kredytu na dowolny cel), kredytu hipotecznego (zwieranego przy okazji zakupu swojego M, czyli kredytu pod zastaw kupowanej nieruchomości), powszechne są także kredyt samochodowe (czyli kredytu na poczet zakupu pojazdu, gdzie bank staje się współwłaścicielem do czasu spłaty).

Znacznie rzadszy w naszym kraju jest kredyt studencki czy kredyt inwestycyjny. Dość powszechny za to staje się kredyt konsolidacyjny, łączący w sobie spłatę kilku wcześniej zawartych kredytów. 

Parametry kredytów, czyli co trzeba wziąć pod uwagę?

W najbardziej powszechnym kredycie konsumenckim, zwanym powszechnie kredytem gotówkowym, gdy chcemy zawrzeć umowę, najczęściej interesuje nas jedynie miesięczna rata i ewentualnie okres kredytowania. Tymczasem do kwoty kredytu, jaki zawieramy musimy doliczyć także inne dodatki, a także wziąć pod uwagę inne aspekty zaciągniętego zobowiązania.

Nieco bardziej świadomy konsument, zwróci zapewne uwagę na całkowity koszt kredytu. Oznacza on tą kwotę, którą w sumie musimy nadpłacić bankowi za wzięty kredyt. To ta sytuacja, gdy pożyczasz 10 tys, a musisz finalnie po ustalonym okresie kredytowania oddać np. 12 tys. To znaczy, że całkowity koszt wyniesie cię 2 tys.

Przy zawieraniu umowy, sama kwota kredytu ma znaczenie, wraz z okresem, na jaki zawrzesz umowę. Ale prócz tych parametrów masz także dodatkowe opłaty tj. ubezpieczenie kredytu, prowizja, dodatkowe usługi oferowane w kredycie (np. umowa konta osobistego) czy oprocentowanie nominalne. 

Warto wiedzieć, że te wszystkie powyższe elementy zależą od tzw. Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. To ona bowiem mówi nam o realnych kosztach, jakie ponosimy. Wysokość raty może się różnić, w zależności chociażby od okresu spłaty, jaki ustalisz czy tęż od tego, jaka będzie Roczna Stopa Oprocentowania oraz tego, czy będzie to oprocentowanie zmienne czy stałe. Dlatego też tzw. RRSO to jeden z najważniejszych aspektów, na jaki musisz zwrócić uwagę. Czasami bowiem, przeglądając ranking kredytów gotówkowych można zauważyć, że bardziej opłacalny (czyli niższy całkowity koszt kredytu) występuje w tej ofercie, gdzie rata jest nieco wyższa, ale RRSO jest mniejsze.

Kredyt od A do Z, czyli kto może skorzystać z kredytu i jak przebiega proces?

Aby zawrzeć kredyt, nie trzeba wykonywać zbyt trudnych czynności. Obecnie, większość rzeczy możesz załatwić przez internet, bez konieczności chodzenia po mieście i odwiedzania placówek kilkunastu banków.

Do zawarcie kredytu będzie trzeba dowodu osobistego, pełnoletności, jakieś stabilnej formy zatrudnienia (niekoniecznie musi to być umowa o pracę), konta w polskim banku, adresu email, numeru telefonu, narodowości polskiej oraz zdolności kredytowej.

Najpierw wystarczy online znaleźć najlepszą ofertę kredytową, np. w naszej wyszukiwarce kredytów na stronie https://porownywarkafinsowa.pl/, a następnie konieczne będzie wypełnienia formularza. Bank sprawdzi twoją zdolność kredytową i na jej podstawie wyda decyzję kredytową, odnośnie przyznania kredytu. Otrzymasz także ostateczne warunki kredytu, a jeśli je zaakceptujesz, będziesz mógł podpisać online umowę. Większość banków prosi w tym celu chociażby o przelew weryfikacyjny na 1zł, celem potwierdzenia Twojej tożsamości. 

Po pozytywnym przejściu całego procesu, otrzymasz swoje środki finansowe (w niektórych przypadkach już w kilka minut, najczęściej w ciągu ok 1 dnia roboczego) i jedyne, co ci pozostanie to regularne spłacanie zobowiązań.

Kalkulatory kredytowe – dlaczego warto sprawdzić ranking kredytów?

Wiesz już, jakie mamy kredyty oraz jak zawrzeć taki kredyt. Ale zanim się na niego zdecydujesz, pamiętaj, że warto sprawdzić szczegóły oferty kredytów w największych bankach w tzw. porównywarce finansowej.

Porównywarka kredytów to miejsce, gdzie po wpisaniu podstawowych danych tj. kwota pożyczki i okres spłaty, zyskasz informacje, jakie banki oferują swojego poszczególne usługi. Zyskasz informacje co do RRSO, całkowitej kwoty kredytu oraz miesięcznej raty, a nawet więcej.

Korzystanie z porównywarki daje się wiele – przede wszystkim różnorodność ofert. Bez wychodzenia z domu, z zaoszczędzonym czasem na chodzenie po mieście, sprawdzisz oferty największych graczy na rynku finansowym. Na spokojnie, porównasz sobie wszelkie oferty i zapoznasz z ich warunkami.

Dzięki takiemu działaniu, wykażesz się odpowiedzialnością i świadomie podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję finansową. W jednym miejscu uzyskasz wszelkie rzetelne informacje, mając na ich analizę tyle czasu, ile potrzebujesz, bez presji, że musisz natychmiast podpisać umowę.

Zdecydowanie polecamy korzystanie z porównywarki finansowej, aby nie zdecydować się na produkt, który nie jest dla nas korzystny.

Góra