Artykuł partnerski

ePITy 2023 – czego można się spodziewać?

Wszystko wskazuje, że rok 2023 nie będzie najprostszy, jeśli chodzi o rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Przez wiele miesięcy panowało przekonanie, że zmiany prawne uderzą wyłącznie w przedsiębiorców. Tymczasem dzisiaj wiemy już, że będzie to czekało także tych, w przypadku których rozliczenia dokonuje płatnik. Co warto wiedzieć o rozliczeniu podatku dochodowego w 2023 roku? Jakie zmiany wprowadziła ustawa o PIT 2022? Jak rozliczyć PIT online, aby zrobić to dobrze? Kiedy PIT 2022?

1.e-PITy za 2023 – jaki jest termin na rozliczenie PIT 2023?

  1. Jakie zmiany objęły osoby wypełniające PIT 28?
  2. Jakie zmiany czekają osoby wypełniające PIT 37 a PIT 36 L?
  3. Czy w PIT 37 można będzie odliczyć najem prywatny?

e-PITy za 2022 – jaki jest termin na rozliczenie PIT 2023?

W 2023 czeka nas przede wszystkim rewolucyjna zmiana w zakresie terminów podatkowych. Dotychczas termin ten był zależny od tego, jaką formę opodatkowania wybraliśmy. I tak na przykład ci rozliczający się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych musieli złożyć zeznanie roczne do końca stycznia (do 2021 roku włącznie) lub końca lutego (w 2022) roku następującego po roku, którego dotyczyły zeznanie. W 2023 roku wiele się w tej kwestii zmienia. Termin będzie bowiem jeden, a forma opodatkowania nie będzie miała na niego żadnego wpływu. To oznacza, że e PIT 2023 wszyscy muszą wypełnić w tym samym terminie: do 30 kwietnia. UWAGA: zmiana dotyczy podatników niezależnie od tego, w jakiej formie zamierzają dostarczyć wypełniony formularz do Urzędu. Trzeba bowiem pamiętać, że obecnie można zrobić to tradycyjnie (wybierając pocztę bądź osobistą wizytę) lub za pośrednictwem Internetu. Wyjątkiem nie są osoby wypełniające PIT-28 za 2022. Oznacza to, że niezależnie od tego, jaki PIT będziesz wypełniać termin będzie zawsze taki sam. Warto dodać, że wprowadzone zmiany nie dotknęły kwestii dotyczących poprawy błędnie wypełnionego zeznania – korekta nadal będzie możliwa.

Jakie zmiany objęły osoby wypełniające PIT 28?

Zmiana terminu to nie jedyna nowość dla tych, którzy wypełniają PIT 28. E-PIT 2023 to brak możliwości odliczenia składek zdrowotnych od podatku. Dotychczas podatnicy mogli odliczyć 7,75% podstawy wymiaru. Do tego dochodzi oczywiście również nowy sposób naliczania składki, który jest mało korzystny. Aby podatnicy wypełniający PIT 28 nie byli zbyt mocno pokrzywdzeni, rząd zdecydował się na zastosowanie nowego sposobu rozliczania składki zdrowotnej. Zmiany dotyczą również stawek podatku ryczałtowego dla poszczególnych branż korzystających ze wspomnianego formularza. W przypadku wolnych zawodów będzie 17% przychodów. UWAGA: pojawiła się nowa definicja wolnego zawodu. Zgodnie z nią do tej grupy zalicza się między innymi działalność tłumaczy, notariuszy, radców prawnych, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, rzeczników patentowych.

Zmniejszona stawka podatku ryczałtowanego stosowana będzie także w odniesieniu do tych podatków, którzy działają w ochronie zdrowia, świadczą usługi architektoniczne oraz inżynierskie. W ich przypadku będzie to 14%.

Najniższa stawka – wynosząca zaledwie 12% – stosowana będzie w odniesieniu do przychodów z zakresu IT. UWAGA: tyczy się to przychodów uzyskanych w związku z wydawaniem produktów gamingowych, pakietów oprogramowania systemowego i użytkowego. Jeśli chcesz na temat podatków dowiedzieć się więcej, możesz wejść na stronę podatki gov pl.

Jakie zmiany czekają osoby wypełniające PIT 37?

PIT 37 to formularz, który wypełniany jest przez największą grupę Polaków. Jeśli rozliczasz się z fiskusem za pośrednictwem płatnika (na przykład dostajesz PIT11a), znajdujesz się w tej grupie. Szereg wprowadzonych w tym zakresie zmian może sprawić, że samodzielne rozliczenie PIT 37 za 2022 może okazać się zbyt skomplikowane. Dlatego warto zainteresować się złożeniem zeznania przez Internet. Na jakie zmiany zdecydował się ustawodawca? Przede wszystkim znacznie podniósł kwotę wolną od podatku. Obecnie wynosi ona aż trzydzieści tysięcy złotych.

Do tego rząd zdecydował się na obniżenie podatku. Dotychczas obowiązująca stawka wynosiła 17%, obecnie jest to 12%. UWAGA: dotyczy to jednak tylko tych osób, których roczny przychód nie przekroczył stu dwudziestu tysięcy złotych. Zmieniono również sposób rozliczania składki zdrowotnej. Wypełniając PIT za 2022 rok, nie można albo doliczyć jej w ogóle, albo sposób odliczania jest inni niż dotychczas. Wszystko zależy od formy opodatkowania. Wspomnieć należy również o zmianach w zakresie rozliczania podatku dochodowego z małżonkiem. Rozlicz PIT online to hasło, które w dobie zmian staje się coraz bardziej popularne. Warto dodać, że nadal funkcjonować będzie PIT do 26 roku życia.

Wiele osób z pewnością zastanawia się również jak będzie wyglądać ulga na dzieci 2022. Pojawiły się bowiem głosy, że ulga na dziecko 2023 nie będzie już tak korzystna, jak dotychczas. Co więcej, niektórzy spodziewają się, że nastąpi nawet likwidacja ulgi na dziecko. Póki co nic nie wskazuje na to, aby miała ona zniknąć całkowicie. Nie będzie jednak już tak powszechnie dostępna dla osób mających wyłącznie jedno dziecko.

Wszystkie zmiany sprawiają, że PIT rozliczenie online będzie rozwiązaniem cieszącym się rosnącą popularnością.

Rozliczenie PIT 2022 od kiedy? To kolejne pytanie, które pojawia się w kontekście rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Jak się okazuje, w tej kwestii wiele się nie zmieniło. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć nam informację na temat uzyskanego przychodu i wysokości podatku do końca lutego. Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodu od października 2022, to również znajdą się one w dokumencie od pracodawcy.

Czy w PIT 37 można będzie odliczyć najem prywatny?

Zmiany w podatkach nie ominą również właścicieli nieruchomości, którzy zdecydowali się na wynajem. Do końca 2022 można było bazować na zasadach ogólnych, rozliczając podatek. Wraz z początkiem 2023 roku wiele się w tej kwestii zmienia. Najem prywatny będzie wiązał się z koniecznością opodatkowania na drodze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co to oznacza w praktyce? Koszty uzyskania przychodu związane z utrzymaniem nieruchomości nie będą mogły być rozliczane. Stawka ryczałtu będzie wynosić:

  • 8,5%;
  • 12,5%.

Jej wysokość będzie uzależniona od tego, jak duże przychody będzie osiągał podatnik. Warto w tym miejscu dodać, że różne osoby wypełniają różny PIT. Przykładem są ci osiągający dochód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej – osoby te wypełniają PIT36l.

Nowy Rok na ogół przynosi ze sobą szereg zmian. 2023 dla większości z nas upłynie pod znakiem nowości w prawie podatkowym. Wprowadzone zmiany nie zawsze są korzystne. Co więcej, jak będzie w naszym przypadku, często przekonamy się dopiero, wypełniając odpowiedni formularz PIT. Ekonomiści zgodnie twierdzą, że trudno przewidzieć, kto może spodziewać się zwrotu nadpłaconego podatku, a kto będzie musiał zmierzyć się z koniecznością dopłaty. Aby rozliczyć się bez zbędnego stresu, warto postawić na e – PIT, czyli rozliczanie PIT przez Internet. PIT rozliczenie online to sposób na to, aby szybko i bez problemów złożyć poprawnie wypełnione zeznanie podatkowe.

Góra