Artykuł partnerski

Czy Robert Lewandowski przejdzie do Barcelony?

Żródło: https://pl.pinterest.com/pin/325877723034775014/

Po zakończeniu reprezentacyjnych spotkań Ligii Narodów, nabiera tempa sytuacja transferowa najlepszego polskiego piłkarza, Roberta Lewandowskiego. Po ogłoszonej w maju chęci odejścia, rozpętała się medialna burza, która nadal pozostaje bez końcowego rozstrzygnięcia. Jaki jest aktualny status rozmów z FC Barcelona? Co mówią eksperci?

  • Sprawdź aktualny status sagi transferowej Roberta Lewandowskiego!
  • Jaki jest status transferowy Roberta Lewandowskiego? Aktualne informacje, wypowiedzi ekspertów i więcej! Ciekawe newsy dla każdego kibica.

Dotychczasowa historia transferowa

Przed przystąpieniem do oceny obecnej sytuacji, warto zaznaczyć jak wyglądały dotychczasowe ruchy Lewandowskiego na rynku transferowym. Natychmiast rzuca się w oczy fakt, że mówimy o zawodniku, który na szczeblu zawodowym jest bardzo stabilny w swoich decyzjach.

Pomijając wczesne lata w Pruszkowie i Warszawie, mieliśmy tak naprawdę tylko transfer z Lecha Poznań do Borussi i z Dortmundu do Monachium. Dodatkowo, przejście z Dortmundu do Bayernu odbyło się na zasadzie wolnego transferu, ponieważ Lewandowski wypełnił kontrakt do końca. Bieżąca umowa z bawarskim klubem obowiązuje do czerwca 2023 roku.

SezonDataKlub oddającyKlub pozyskującyKwota
14/1501.lip.16Borussia DortmundBayern Monachium
10/1101.lip.10Lech PoznańBorussia Dortmund4,75 mln Euro
08/0901.lip.08Znicz PruszkówLech Poznań380 k Euro
06/0701.lip.06Legia Warszawa IIZnicz Pruszków15 k Euro
05/0601.lip.05Delta WarszawaLegia Warszawa II

Chęć odejścia

Lata spędzone w Bayernie Monachium to czasy największych triumfów w karierze Polaka. Wielokrotne mistrzostwa Niemiec, tytuły króla strzelców, dziesiątki pobitych rekordów, a przede wszystkim wygrana w Lidze Mistrzów z sezonu 2019/2020. Tysiące graczy na całym świecie obstawiało ile goli strzeli w kolejnych spotkaniach, między innymi w aplikacji:  https://www.probukmacher.pl/bukmacherzy/pzbuk-opinie/pzbuk-aplikacja/

Wszystko co dobre, ma jednak swój koniec. Bieżący sezon nie należał do udanych w wykonaniu mistrza Niemiec. Jakkolwiek to brzmi. Pomimo dziesiątego tytułu z rzędu, kompromitująca porażka 0:5 w Pucharze Niemiec oraz 1/8 w Lidze Mistrzów stanowią główne tło dyskusji. 

Plotki o chęci odejścia dało się słyszeć już w połowie maja, a potwierdził je sam zawodnik na reprezentacyjnej konferencji przed meczem z Walią w Lidze Narodów.

Moja historia z Bayernem Monachium dobiegła końca. Nie wyobrażam sobie dalszej współpracy po tym wszystkim, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach – mówił Lewandowski. – Zdaję sobie sprawę z tego, że transfer będzie najlepszym rozwiązaniem dla obu stron – dodał.

Rozmowy z FC Barcelona

Wśród kandydatów do pozyskania polskiego snajpera wymienia się przede wszystkim dumę Katalonii. Klub z Barcelony w wyniku poważnych problemów finansowych musiał w poprzednim sezonie rozstać się m. in. z Leo Messim. Uruchamiane są jednak dźwignie finansowe, dzięki którym klub ma być stać na transfer Polaka.

Jeśli wierzyć doniesieniom medialnym, Barca złożyła już dwie propozycje, a ostatnia wynosi ok. 40 mln Euro z bonusami. W ocenie dziennikarzy zajmujących się tematem, klub z Bawarii oczekuje jednak propozycji na poziomie ok. 60 mln Euro. W kręgu zainteresowań miała się pojawić także Chelsea Londyn, która ma problem z grającym poniżej oczekiwań Romelu Lukaku.

Kontrowersje

Jak zwykle w takich sytuacjach, środowisko jest podzielone. Przeciwnicy zarzucają brak profesjonalizmu i przypominają, że zawodnik posiada kontrakt ważny jeszcze przez rok. Z drugiej strony, część która popiera stanowisko Lewandowskiego ma inną optykę na całe zamieszanie.

Wiele osób uważa, że rozwiązanie kontraktu przed jego zakończeniem to prawo, które przysługuje każdemu i są specjalne regulacje na taką okoliczność.

Zwracają również uwagę, że Polak nikogo nie szantażuje, a dotychczasowa kariera była wizytówką profesjonalizmu i odpowiedzialnych decyzji.

Opinie ekspertów

W ostateczny transfer do Barcelony nie wierzy Jerzy Dudek, który odnosi się do sytuacji finansowej klubu z Katalonii.

Leo Messi musiał opuścić Barcelonę, bo klub nie miał pieniędzy na niego, a teraz nagle mają pieniądze na Roberta Lewandowskiego. To mnie bardzo zaskakuje, bo Lewandowski nie należy do najtańszych piłkarzy – mówił dla hiszpańskiego dziennika Marca, były bramkarz reprezentacji Polski, AC Milan i Realu Madryt.

Niezależnie od wszystkiego, saga transferowa Roberta Lewandowskiego wyjaśni się najpóźniej z końcem sierpnia. Właśnie wtedy zamykają się okna transferowe większości czołowych lig Europejskich, w tym niemieckiej oraz hiszpańskiej.Materiał przygotowany jest za pomocą Probukmacher.pl.Góra