Dzisiaj na konferencji Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim oraz Ministrem Edukacji Narodowej Dariuszem Piontkowskim przedstawili szczegóły przedostatniego III etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.
Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższony zostaje limit pasażerów w transporcie publicznym.
Oprócz tego od 25 maja umożliwione zostają bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Powoli wracamy do normalnego życia. Jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Dlatego dbajmy o siebie i bądźmy ostrożni!
Od 17 maja będziemy mogli:
- Zmniejszone zostają również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.
Od 18 maja będziemy mogli:
- Skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów.
- Zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).
- Zmienione będą reguły funkcjonowania transportu publicznego. Do tej pory było to co drugie miejsce siedzące, teraz to 30% miejsc siedzących i stojących.
- Będzie można prowadzić zajęcia (praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację).
- Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.
- Zwiększony zostaje limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów) i na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).
- Umożliwiona zostaje także organizacja zajęć w obiektach zamkniętych.
- Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.
Od 25 maja będą możliwe
- zajęci opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej.
- konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.
- zajęcia dydaktyczne (dla studentów ostatnich lat studiów) i zajęcia, które nie mogą być realizowane zdalnie). Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.
Od 1 czerwca
- Konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów
Rząd przedłuża także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Dbajmy o siebie – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa
Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
- Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
- Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
- Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
- Zostań w domu, jeśli możesz.
- Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.