- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Badania archeologiczne pod dyktando koparek?

Fot. Patryk Salamon
- REKLAMA -

Prowadzone w ramach rewitalizacji Bochni prace wykopaliskowe zdaniem Marka Materny archeologa z bocheńskiego Muzeum im. Stanisława Fischera nie pozwolą na poznanie historii miasta i tego, co znajdowało się przed wiekami w jego centrum. – To jest przerażające, urzędnicy niweczą w ten sposób bezpowrotnie szansę na udokumentowanie tego, co ważne. Nadal więc będziemy bazować tylko na teoretycznych opracowaniach – podkreśla archeolog. Innego zdania są przedstawiciele bocheńskiego magistratu.

Od ubiegłego roku w centrum miasta prowadzone są prace rewitalizacyjne. Towarzyszą im badania archeologiczne. Dzięki nim udało się potwierdzić między innymi istnienie przy ul. Dominikańskiej cmentarza, czy kościoła. Odkryto też starą, świetnie zachowaną drewnianą drogę, która prowadziła od ulicy Solnej do Białej. Archeolodzy odkopali również fragmenty murów Ratusza, który stał przed wiekami na Rynku. Czy było tam coś jeszcze? Tego się już jednak nie dowiemy.

Zdaniem archeologa z bocheńskiego muzeum zakres prac archeologicznych jest bowiem mocno ograniczony. Głównie finansami. Nie bez znaczenia jest też czas, projekt, w ramach którego jest rewitalizowane miasto ma spore opóźnienia. W grudniu ub. roku miał być oddany pierwszy etap inwestycji. Jest on realizowany nadal i końca raczej nie widać.

-Źle się dzieje, że badania archeologiczne są wykonywane pod dyktando koparek. Miasto powinno wcześnie zabezpieczyć pieniądze na wykonanie niezbędnych badań, a tego niestety nie zrobiono. Brakło dobrej woli – podkreśla Marek Materna.

Andrzej Koprowski, rzecznik prasowy bocheńskiego magistratu zapewnia, że o braku złej woli nie ma mowy, badania archeologiczne w ramach rewitalizacji prowadzone są w oparciu o wcześnie przygotowany projekt i pozwolenie konserwatorskie wydane przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

-Ich zakres ustala komisja konserwatorska w skład której wchodzi także archeolog, przedstawiciele urzędu oraz konserwator. Ostateczną decyzję, jeśli chodzi o zakres prowadzonych prac podejmuje konserwator zabytków- dodaje Andrzej Koprowski.

16 komentarzy
- REKLAMA -
Góra