- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

LIPNICA MUROWANA. Dziś promocja książki Czesława Anioła

- REKLAMA -

Dziś odbędzie się w Lipnicy Murowanej promocja kolejnej książki pochodzącego z tej miejscowości Czesława Anioła. Od kilkudziesięciu lat autor mieszka co prawda w Krakowie, ale przy każdej okazji podkreśla skąd się wywodzi i gdzie się wychował.

Najnowszą książkę poświęcił szlakowi węgierskiemu, który miał niegdyś ogromne znaczenie gospodarcze, a przechodził m.in. przez powiat bocheński i brzeski. Pięknie wydana publikacja nosi tytuł Szlak węgierski. Z przeszłości do turystycznego poznawania. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Regis.

Szlak węgierski jest turystycznym szlakiem tematycznym o cha­rakterze regionalnym, który odcisnął wyraźny ślad w dziejach Rzeczpospolitej, zwłaszcza obszaru Małopolski – wyjaśnia Czesław Anioł. – Pod pojęciem „szlaku węgierskiego” nie kryje się jedna, lecz kilka niezależnych od siebie dróg. W jeden szlak wiąże je wyłącznie kierunek, ku któremu zmierzały te drogi, a wiodły oczywiście ku Węgrom.

Z Krakowa do Budy kupcy najczęściej wędrowali najpierw obrzeżami Puszczy Niepołomickiej, a następnie przez Bochnię, Wiśnicz, Lipnicę Muro­waną, Iwkową, Czchów, Nowy i Stary Sącz, Piwniczną i Muszynę. Wędrowały też tędy orszaki królewskie Ludwika Węgierskiego, Elżbiety Łokietkówny, Ja­dwigi Andegaweńskiej, Kazimierza Wielkiego czy Władysława Warneńczyka. Integralną częścią szlaku był system obronny: ufortyfikowane grody, mury, strażnice i zamki. Niektóre z nich przetrwały częściowo do dzisiaj. Szlak przy­czyniał się do znaczącego rozwoju gospodarczego i kulturalnego ziem, przez które przebiegał, a ponieważ w jego obrębie istniało wiele tras alternatywnych, rozwój ten dotyczył stosunkowo rozległego obszaru.

Czesław Anioł połączył w swojej najnowszej książce zestaw niezbędnych faktów historycz­nych dotyczących istnienia szlaku węgierskiego ze spojrzeniem na wskroś współczesnym – spojrzeniem człowieka, który przy tym szlaku się urodził i wychował, a następnie z niegasnącą fascynacją przemierzał go po wiele­kroć i z ciągłym zachwytem patrzył na jego dziedzictwo historyczno-przy­rodnicze. Swą fascynację od lat próbuje zaszczepić Czytelnikom swoich publikacji.

Promocja książki odbędzie się 5 czerwca (środa) w Gminnym Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. Początek spotkania z Autorem o godzinie 17.30. Można będzie wówczas nie tylko zdobyć dedykację autora, ale także nabyć książkę w promocyjnej cenie.

Książka powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Na Śliwkowym Szlaku”.

Partnerami wspierającymi tę publikację są: Gmina Czchów, Gmina Gnojnik, Gmina Gródek nad Dunajcem, Gmina Iwkowa, Gmina Korzenna, Gmina Lipnica Murowana,

Gmina Łososina Dolna, Gmina Nowy Wiśnicz, Miasto Bochnia, Miasto i Gmina Niepołomice, Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz Starostwo Powiatowe w Bochni.

Książka dostępna jest m.in. w Galerii Kopalnia Sztuki Bochnia oraz w księgarni internetowej wydawnictwa: www.wydawnictwo-regis.pl

4 komentarze

4 Comments

  1. Avatar

    MAJA

    02 czerwca 2024 godzina 22:09

    MAM PYTANIE ,JAKA CENA

  2. Avatar

    Wydawnictwo Regis

    03 czerwca 2024 godzina 12:20

    Szanowna Pani! Na spotkaniu promocyjnym z autorem książkę będzie można nabyć w cenie 50 zł. Serdecznie zapraszamy. W księgarni internetowej naszego wydawnictwa oraz w wybranych punktach w Bochni książka dostępna jest w cenie 69 zł. Polecamy i życzymy miłej lektury…

  3. Avatar

    Basia

    06 czerwca 2024 godzina 14:15

    Bardzo serdecznie Ci gratuluję kolejnej pozycji i zawsze mile wspominam Twoje opowieści z naszych wspólnych spotkań na lipnickiej ziemi,bliskiej memu sercu.

  4. Avatar

    Ola i Antek

    08 czerwca 2024 godzina 21:17

    Bardzo serdecznie gratulujemy Tobie Cześku udanej promocji nowej książki o węgierskim szlaku. Wiem od Gosi że spotkanie było uroczyste. Obejrzeliśmy także ładne zdjęcia.
    Jesteś utalentowanym geografem i historykiem.
    Pozdrawiamy serdecznie
    Ola i Antek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra