Kilkaset osób wzięło udział w Barbórce zorganizowanej dziś w bocheńskiej kopalni soli. Uroczystości zainaugurowała msza św. w kaplicy św. Kingi, odprawiona przez ks. Ryszarda Podstołowicza, proboszcza parafii św. Mikołaja. Podczas uroczystości został odsłonięty i poświęcony pomnik Jana Pawła II.
W tej sposób bocheńska żupa chciała uczcić wyjątkowy rok obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Autorem pomnika jest Mirosław Malaca rzeźbiarz związany z bocheńską żupą od wielu lat. Artysta pracował nad nim 8 miesięcy. Pomnik składa się z dwóch bloków soli, która do Bochni przyjechała z Kłodawy. Mirosław Malaca rzeźbiąc papieża Polaka, wzorował się na własnych rysunkach, które powstały, gdy wykonywał rzeźbę Jana Pawła II, ale w dużo mniejszym formacie.
– To było duże wyzwanie. Figura powstawała na poziomie August, po zakończeniu prac trzeba ja było przetransportować około kilometra do kaplicy św. Kingi – wyjaśnia rzeźbiarz.
Najtrudniejsze zdaniem artysty było wyrzeźbienie twarzy Jana Pawła II, po wstępnej obróbce materiału, okazało się w tej części, gdzie jest ona zaplanowana, było sporo pęknięć. – Opatrzność Boża czuwała nade mną, nic się nie odłamało, wszystko udało się wykonać bez problemu – mówi artysta.
Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika już w komorze Ważyn odbyła się akademia górnicza. Spotkanie było okazją do odznaczenia zasłużonych górników.
Były też przemówienia zaproszonych gości i listy. Jeden nich od prezydenta Andrzeja Dudy.
– Dziś Kopalnia w Bochni jest Pomnikiem Historii i zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, naszą narodową dumą i wspaniałą turystyczną atrakcją – napisał prezydent RP z liście skierowanym do bocheńskich górników z okazji ich święta.
Zbigniew Rojek, prezes kopalni, w swoim wystąpieniu odwołał się do wydarzeń sprzed stu lat. Mówił o udziale górników w odzyskaniu niepodległości. Przypomniał też najważniejsze inwestycje realizowane w tym roku w kopalni. Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 zamknie się liczbą 180 tysięcy turystów. Lekki spadek związany jest z zamknięciem turnusów sanatoryjnych realizowanych przez uzdrowisko.
Po części oficjalnej, w której wzięli udział przedstawiciele parlamentu, samorządu wojewódzkiego, ale także szefowie powiatu i miasta rozpoczęła się górnicza biesiada, która potrwa pewnie do rana.
Mariusz Biernat
30 listopada 2018 godzina 19:54
Każdy kto oddaje cześć posągom lub się im klania, to wg. Pisma Świetego ; bałwochwalca.