Wydarzenia

Bochnia. Barbórka w Bochni. Ponad 200 metrów pod ziemią bawiło się kilkaset osób – ZDJĘCIA, WIDEO

Fot. Wojtek Salamon

Kilkaset osób wzięło udział w Barbórce zorganizowanej dziś w bocheńskiej kopalni soli. Uroczystości zainaugurowała msza św. w kaplicy św. Kingi, odprawiona przez ks. Ryszarda Podstołowicza, proboszcza parafii św. Mikołaja. Podczas uroczystości został odsłonięty i poświęcony pomnik Jana Pawła II.

W tej sposób bocheńska żupa chciała uczcić wyjątkowy rok obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Autorem pomnika jest Mirosław Malaca rzeźbiarz związany z bocheńską żupą od wielu lat. Artysta  pracował nad nim 8 miesięcy. Pomnik składa się z dwóch bloków soli, która do Bochni przyjechała z Kłodawy. Mirosław Malaca rzeźbiąc papieża Polaka, wzorował się na własnych rysunkach, które powstały, gdy wykonywał rzeźbę Jana Pawła II, ale w dużo mniejszym formacie.

– To było duże wyzwanie. Figura powstawała na poziomie August, po zakończeniu prac trzeba ja było przetransportować około kilometra do kaplicy św. Kingi – wyjaśnia rzeźbiarz.

Najtrudniejsze zdaniem artysty było wyrzeźbienie twarzy Jana Pawła II, po wstępnej obróbce materiału, okazało się w tej części, gdzie jest  ona zaplanowana, było sporo pęknięć. – Opatrzność Boża czuwała nade mną, nic się nie odłamało, wszystko udało się wykonać bez problemu – mówi artysta.

Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika już w komorze Ważyn odbyła się akademia górnicza. Spotkanie było okazją do odznaczenia zasłużonych górników.

Były też przemówienia zaproszonych gości i listy. Jeden nich od prezydenta Andrzeja Dudy.

– Dziś Kopalnia w Bochni jest Pomnikiem Historii i zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, naszą narodową dumą i wspaniałą turystyczną atrakcją – napisał prezydent RP z liście skierowanym do bocheńskich górników z okazji ich święta.

Zbigniew Rojek, prezes kopalni, w swoim wystąpieniu odwołał się do wydarzeń sprzed stu lat. Mówił o udziale górników w odzyskaniu niepodległości. Przypomniał też najważniejsze inwestycje realizowane w tym roku w kopalni. Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 zamknie się liczbą 180 tysięcy turystów. Lekki spadek związany jest z zamknięciem turnusów sanatoryjnych realizowanych przez uzdrowisko.

Po części oficjalnej, w której wzięli udział przedstawiciele parlamentu, samorządu wojewódzkiego, ale także szefowie powiatu i miasta rozpoczęła się górnicza biesiada, która potrwa pewnie do rana.

 

 

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Mariusz Biernat

    30 listopada godzina 19:54

    Każdy kto oddaje cześć posągom lub się im klania, to wg. Pisma Świetego ; bałwochwalca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra