Rodzina, przyjaciele, a także znajomi i współpracownicy pięknie wspominali śp. Mariana Kęska. Spotkanie w sali klubu bocheńskiej biblioteki zorganizowano w drugą rocznicę śmierci historyka, politologa i mieszkańca Bochni.
Goście spotkania mieli okazję poznać osobę Mariana Kęska wieloaspektowo. O tym jakim był członkiem rodziny, dziadkiem dowiedzieliśmy się ze wspomnień wnuka Łukasza, które odczytał Piotr Widła. O ścieżkach zawodowych opowiadał jego przyjaciel i wieloletni współpracownik dr Sebastian Grudzień – historyk, pracownik Biblioteki Jagiellońskiej, autor biogramu Mariana Kęska do Biuletynu BJ. O książce „Wizerunek Kościoła katolickiego w Polsce do 1945 r. na łamach Żołnierza Wolności w latach 1950 – 1990” mówił z kolei Jerzy Pączek – historyk i nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni.
Obrazu dopełni tekst Andrzeja Pacuły, poety, satyryka i redaktora: „Człowiek Księgi”, z którego zaczerpnięto tytuł spotkania wspominkowego.
Dr Marian Kęsek był historykiem i politologiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowcą akademickim. Przez ponad 40 lat związanym zawodowo z Biblioteką Jagiellońską, w której przeszedł przez wszystkie oddziały.
W swoich pracach badawczych początkowo zajmował się problematyką hutnictwa wczesnośredniowiecznego w regionie świętokrzyskim, z czasem swoje zainteresowania skierował w stronę historii Kościoła w Polsce. Publikował w Biuletynie Biblioteki Jagiellońskiej i w wydawnictwie Małopolska. Jego artykuły ukazywały się również w bocheńskiej prasie regionalnej. Zmarł 14 października 2016 roku i jest pochowany w Bochni na cmentarzu na Łychowie.