- REKLAMA -
- REKLAMA -
Sport

Na bocheńskie osiedla, mimo niesprzyjającej pogody, ruszają streetworkerzy z Miejskiego Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”

- REKLAMA -

Na bocheńskie osiedla, mimo niesprzyjającej pogody, ruszają streetworkerzy z Miejskiego Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”. Uliczni animatorzy, często wraz z młodzieżowymi liderami z placówki, będą w okresie wiosenno-letnim nawiązywać kontakt z młodymi ludźmi w ich bezpośrednim środowisku: w parkach, na osiedlach i na ulicach, zachęcając do spędzania wolnego czasu w sposób bezpieczny i konstruktywny.

W marcu streetworkerzy zapraszają na osiedle przy ul. Korbońskiego we wtorki w godz. 15-17 i czwartki w godz. 16-18 oraz do Parku Rodzinnego Uzbornia w środy w godz. 16-18 i czwartki w godz. 15-17.

Działanie te realizowane będą jako część projektu „BEZPIECZNA PRZYSTAŃ” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Na działania zaplanowane od stycznia do grudnia 2022 r. w „Ochronce” Miasto Bochnia otrzymało środki z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest rozszerzenie i zwiększenie atrakcyjności oferty lokalnej placówki wsparcia dziennego oraz stworzenie miejsc dla nowych odbiorców. Projekt miał być realizowany wcześniej, ale epidemia COVID-19 wymusiła przesunięcie terminu zadania.

„BEZPIECZNA PRZYSTAŃ” to szereg działań, zaplanowanych na cały rok, mających na celu wsparcie efektywności oddziaływań placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. W ramach projektu godziny otwarcia placówki wydłużyły się o tzw. strefę nastolatka, czyli czas na wieczorne spotkania i rozmowy z młodzieżą i ich rodzicami oraz interwencje w kryzysie. Uczestnicy projektu objęci zostaną kompleksową opieką specjalistów, udzielających pomocy w nauce z różnych przedmiotów, organizujących zajęcia rozwijające pasje i zainteresowania wychowanków, dbających o ich rozwój sportowy i wspierających w problemach okresu dojrzewania w ramach profilaktycznych zajęć w grupie i indywidualnych konsultacji psychologicznych, kierowanych także do rodziców.

Oddziaływania opiekuńczo-wychowawcze są prowadzone również poza obrębem placówki, bo projekt przewiduje organizowanie czasu wolnego beneficjentów bezpośrednio w środowisku ich życia. Streetworkerzy, pracujący metodą podwórkową, pojawią się od marca na wybranych ulicach i osiedlach, a ich celem będzie angażowanie młodych mieszkańców w pozytywne aktywności i motywowanie do stałego korzystania z bogatej oferty atrakcyjnych zajęć w placówce. Wszystkie zajęcia i formy wsparcia będą bezpłatne, a dla uczestników projektu z oddalonych od centrum miasta osiedli przewidziano darmowy dojazd do Ochronki.

Młodzi ludzie będą mieli również możliwość angażowania się w życie placówki i miasta poprzez włączanie się w prace samorządu i grupy liderów młodzieżowych, podejmując współodpowiedzialność za działania na rzecz swoich rówieśników, ale także społeczności lokalnej. Nagrodą za zaangażowanie w projekcie będą m.in. atrakcyjne warsztaty, wycieczki i obóz wakacyjny. Do tej pory, podczas ferii zimowych, młodzież wzięła udział w tygodniowym obozie narciarskim na Podhalu.

Całkowita wartość projektu to 403 353,75 zł, z czego w drodze konkursu na działania związane ze wsparciem placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, Miasto otrzymało 367 353,75zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Realizatorem projektu jest Miejskie Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka” w Bochni.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra