Zdrowie

Brzesko. Projekt profilaktyki raka jelita grubego był potrzebny

Fot. SP ZOZ Brzesko

900 pacjentów skorzystało z bezpłatnych badań kolonoskopowych realizowanych w brzeskim szpitalu od maja 2017 roku. Było to możliwe dzięki realizacji projektu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyczny raka jelita grubego”.

Program okazał się strzałem w dziesiątkę.
– Już pierwsze miesiące jego realizacji, pokazały, że był bardzo potrzebny. Dzięki intensywnej kampanii informacyjnej udało się nam też przełamać lęk i strach przed tym badaniem i zachęcić mieszkańców powiatu brzeskiego do wykonania kolonoskopii. Zainteresowanie badaniem było bardzo duże – mówi lek. med. Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.

W efekcie dzięki programowi około trzystu pacjentów uniknie poważnych problemów zdrowotnych. U co trzeciej z badanych osób zostały bowiem wykryte i usunięte groźne polipy, które z czasem mogłyby się przekształcić w nowotwór.
Większość z pacjentów, biorący udział w programie, bo aż 801 na 900 zdecydowało się na wykonanie kolonoskopii ze znieczuleniem, 99 osób nie potrzebowało tego udogodnienia.

Projekt był realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.

(informacja prasowa)

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra