Wydarzenia

Łapanów. Odpowiedzą przed sądem za to, że wpuszczali do Stradomki ścieki zawierające zwierzęce szczątki

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula

Do Sądu Rejonowego w Bochni wpłynął akt oskarżenia w sprawie skażenia wody w gminie Łapanów.

Doszło do niego w styczniu 2017 roku. Zdaniem prokuratury winę za to ponoszą cztery osoby: Krzysztof T. i Jacek T., właściciele ubojni z gminy Łapanów, a także Marek S., pracownik tej ubojni. Na ławie oskarżonych zasiądzie także Sławomir G. z oczyszczalni ścieków w gminie Łapanów.

Półtora roku temu ponad pięć tysięcy mieszkańców gminy Łapanów zostało pozbawionych wody. Okazało się bowiem, że w gminny wodociąg jest skażony groźną dla ludzkiego życia bakterią zgorzeli gazowej.

W toku trwającego ponad rok postępowania ustalono, że skażenie wody to efekt zanieczyszczenia rzeki, na której w Chrostowej znajduje się ujęcie wody pitnej dla całej gminy. Co więcej, śledczy ustalili, że za to zanieczyszczenie odpowiadają przedstawiciele ubojni, którzy wypuszczali ze swojego zakładu ścieki zawierające zwierzęce szczątki.

Grozi im nawet 8 lat więzienia.

Zarzut w tej sprawie usłyszał także Sławomir G., który zdaniem śledczych przyjmował do oczyszczalni ścieki w zbyt dużych ilościach, a to powodowało, że nieoczyszczone fekalia trafiały do rzeki.

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra