Wydarzenia

Bochnia. RPK prywatny folwark, czy gminna spółka?

Kilka miesięcy po odejściu Lucjana Zapały z Rejonowego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Bochni, na światło dzienne wychodzą praktyki stosowane w tej gminnej spółce. Były prezes ujawnia np., że wójt Marek Bzdek i jego zastępczyni Ewelina Makowska nie płacili za mycie prywatnych samochodów w myjni należącej do RPK. To jeszcze nie wszystko. Zapała udostępnia też dokumenty, z których wynika, że szefowie gminnego samorządu nie regulowali rachunków za naprawy samochodowe wykonywane dla nich w spółce lub na jej zlecenie.

Chodzi o naprawę modułu sterującego do silnika w oplu vectra należącym do Marka Bzdeka, wójta gminy Bochnia.

– Usługa musiała być zlecona na zewnątrz, bo my takich specjalistycznych rzeczy nie wykonywaliśmy. Wójt uznał, jednak, że za to, nie zapłaci – wspomina Lucjan Zapała.

Koszt naprawy był dość wysoki, bo ok. 300 zł. Prezes RPK  nie chciał  obciążać tym spółki, więc rachunek uregulował z własnej kieszeni.
Także Ewelina Makowska – wg byłego prezesa – nie pokryła kosztów naprawy podnośnika szyby w należącym do niej audi.

-Chciała, abyśmy jej to naprawili w formie gwarancji, bo podnośnik był już u nas wymieniany. Gwarancja dawno się jednak zakończyła. To była zwykła usługa, za która trzeba było zapłacić, uznała jednak, że się jej to należy – potwierdza Rafał Wójcik.


Podobnie, jak w poprzednim przypadku koszt naprawy w wysokości ponad stu złotych pokrył były prezes.
Na okoliczność tych dwóch zdarzeń powstały oświadczenia, które upublicznia były prezes RPK.Lucjan Zapała i Rafał Wójcik zwracają też uwagę, że stałą praktyką u szefów gminnego samorządu było bezpłatne korzystanie z myjni samochodowej.

– Przyjeżdżali na zebrania lub posiedzenia rady nadzorczej, przekazywali kluczyki do samochodów i kazali je myć. Nigdy chyba nawet nie pomyśleli, że trzeba za to zapłacić – mówi Rafał Wójcik.

Paragony za każdym razem były jednak drukowane. Pokrywał je z własnej kieszeni Lucjan Zapała.

– Prezes zdawał sobie sprawę, że gdyby ktoś z pracowników upomniał się o zapłatę od wójta lub jego zastępczyni straciłby pracę, dlatego, aby nie zaogniać sytuacji, wolał zapłacić z własnej kieszeni – mówi Wójcik.


Na temat bezpłatnych usług w RPK chcieliśmy porozmawiać z przedstawicielami gminy. 16 stycznia, a więc tydzień temu przesłaliśmy na skrzynkę – e-mailową Urzędu Gminy w Bochni kilka pytań.

Zależało nam, by dowiedzieć się: czy wójt lub jego zastępczyni korzystali z myjni samochodowej RPK i nie płacili za usługę? Dopytywaliśmy także, czy Marek Bzdek wykonał w RPK naprawę modułu sterującego silnika w należącym do niego oplu vectra i za tę usługę nie zapłacił oraz, czy jego zastępczyni Ewelina Makowska zleciła naprawę podnośnika szyby w swoim audi, nie płacąc za to.

Odpowiedzi niestety nie otrzymaliśmy. Podobno ma przyjść w ciągu 30 dni, więc czekamy.

19 komentarzy

19 Comments

 1. Bochniak

  23 stycznia godzina 12:05

  Mocny materiał! Od czasów Tankowni nie było takiego!

 2. zmartwiony

  23 stycznia godzina 16:22

  Dwa wygrane procesy w sądzie pracy, mocny wywiad, dzisiejsze oświadczenie.
  Zapała 4:0 Bzdek

 3. prawda

  23 stycznia godzina 19:11

  brawo Panie Lucjanie. Wreszcie powiedział Pan prawdę, którą inni pracownicy bali się ujawnić. Powodzenia i trzymam za Pana kciuki

 4. były kierowca

  23 stycznia godzina 20:20

  Ciekawe dlaczego prokuratura jeszcze nie wszczęła dochodzenia w sprawach gdy pan Zapała nie był już prezesem RPK tj. manka i falszownia dokumentów finansowych . Pan Kołcz był wtedy prokurentem RPK więc musiał znać sprawę.

  • klucz

   24 stycznia godzina 19:49

   co do „manka i fałszowania dokumentów finansowych”. A dlaczego Pani Katarzyna Kursa (skarbnik gminy) siedziała tyle czasu w RPK i pomagała nad kreatywną księgowością ?. i to już za nowego prezesa Kołcza.
   A jej mina wtedy była nie za ciekawa, ona doskonale wie …

 5. ola

  24 stycznia godzina 18:50

  Pan Łukasz Kołcz to też bardzo ciekawa postać. Przyjeżdża z Nowego Targu i nagle dostaje wraz z żoną prace w gminie Bochnia. On jak i jego żona pracują w gminie Bochnia.
  Pracuje obecnie na 3 stanowiskach powiązanych z gminą Bochnia:
  – w gminie jako radca
  – w gopsie bochenskim
  – i rpk jako prezes

 6. ????

  24 stycznia godzina 21:25

  należałoby się zastanowić czy Pan Kołcz jako prezes spółki może wykonywać obowiązki na pozostałych stanowiskach . chyba nie ….. wynika to nawet z zapisów pewnej ustawy powiązanej z CBA …

 7. Miszkaniec gminy

  25 stycznia godzina 08:16

  A ja się pytam, kto w tych wyborach zagłosował na p. Bzdeka. Przecież pod koniec ubiegłej kadencji było już widać, że ten mały facet w śmiesznych garniturkach, to jeden wielki krętacz. Drodzy Państwo, wmieście wybraliście sobie nieudacznika, a w gminie kombinatora i cwaniaka – a teraz wielce wszyscy zdziwieni, bo miasto zakorkowane, a w gminie nie wolno się krytycznie odezwać. Czy naprawdę chcecie, żeby Bzdek z Makowską „grzali” gminne stołki do końca kadencji???

  • Ania

   26 stycznia godzina 09:31

   Pewno te nowo zameldowane osoby w sam raz przed wyborami.

 8. znajomy

  25 stycznia godzina 10:34

  Pan Łukasz Kołcz i mąż Pani wice wójt Makowskiej to najprawdopodobniej koledzy ze studiów, więc może dla tego on dostał pracę bez doświadczenia, przygotowania i konkursu w RPK Bochnia a ona na tych samych zasadach w UG Bochnia. Nepotyzm?

 9. uklady

  25 stycznia godzina 11:54

  Dokładnie tak, Łukasz Kołcz i Grzegorz Makowski maż obecnej Pani Wójt, to są dobrzy znajomi ze studiów.

 10. marysia

  25 stycznia godzina 12:01

  Pani Katarzynie Kursie, trochę się dziwie; Bardzo mądra i sympatyczna kobieta, a daje się wciągać w te brudy …

 11. REFERENDUM

  25 stycznia godzina 15:21

  To skandal. Wójt zapomniał, że został wybrany, żeby służyć gminie i jej mieszkańcom, a nie odwrotnie. REFERENDUM i trzeba zrobić w UG porządek!!!

  • Anonim

   06 kwietnia godzina 13:40

   H7

 12. Zrzutka

  25 stycznia godzina 15:24

  Proponuję zrzutkę dla wójta i zastępcy, bo wygląda na to, że nie stać bidoków na naprawy i mycie prywatnych samochodów. To i pozostałe „działania” p. Bzdeka i Makowskiej nadają się do telewizji.

 13. Alex

  25 stycznia godzina 16:57

  Szacun dla Waszego portalu ze nie boicie się trudnych tematów. W przeciwieństwie do innego portalu na którym cisza nie boicie się pisać

 14. Kasia

  25 stycznia godzina 18:15

  A dlaczego inny portal nie pisze o gminie Bochnia, M. Bzdeku i o tych przykrych sprawach?. Bo stracił by miesięcznie kilka dobrych zł. Co miesiąc wystawia fakturę gminie Bochnia za tzw. „artykuły promocyjne które umieszcza.

 15. Kinga

  26 stycznia godzina 11:21

  Brawa dla portalu, za to że nie boi się trudnych tematów. Inne portale milczą, jakby nie widziały co wyprawia wójt gminy Bochnia z p. Makowską. Ci Państwo zapomnieli, że urząd to nie jest prywatna firma… Czy naprawdę chcemy takiego wójtowania???

 16. rpk

  26 stycznia godzina 14:59

  Władce Gminy Bochnia, proszę mi powiedzieć jak można mądrze kierować przedsiębiorstwem typu RPK, które zatrudnia około 50 osób, wyznaczając na prezesa RPK człowieka, który pracuje obecnie na tylu stanowiskach i w tylu instytucjach w tym samym czasie:
  1. Gmina Bochnia, jako radca
  2. Gmina Łapanów, jako radca
  3. Gminny Gops Bochnia
  4. Prezes RPK
  5. i działalność Łukasz Kołcz Kancelaria Radcy Prawnego, ul. Kazimierza Wielkiego 22, 32-700 Bochnia

  Przecież jest to świadome działanie ku temu, aby RPK doprowadzić do upadłości.
  Człowiek pracuje na tylu stanowiskach, gdzie tu mowa o jakiejś rzetelności w pracy czy zaangażowaniu? w poprawie rentowności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra