Kultura

Powiat Bocheński. Podsumowano „Weekend z zabytkami” 6700 osób wzięło udział w tegorocznej edycji tej akcji

Fot. starostwo powiatowe w Bochni

Kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszyło tegorocznemu, bogatemu programowi „Weekendu z zabytkami” powiatu bocheńskiego. Oprócz wyjątkowych miejsc, ciekawej historii regionu, uczestnicy mogli zasmakować kuchni regionalnej, udać się na spacer historyczny lub wziąć udział w rajdzie rowerowym.

Niewątpliwie największym zainteresowaniem wśród turystów  cieszyła się Kopalnia Soli w Bochni. Pomimo tego, iż była częściowo płatna pod ziemię zjechało prawie 900 osób.

Po weekendzie z zabytkami okazało się, że moda na zwiedzanie winnic dotarła również do naszego regionu, czego dowodem były tłumy, które przewinęły się przez Winnice w Łazach (zwiedziło ją 800 osób) i Chronowie (250).

Dużym zainteresowaniem cieszyło się jak zwykle wśród małych i tych trochę większych, Muzeum Motyli (650 osób) prowadzone przez  Jacka Kobielę.

Kościółek św. Leonarda w Lipnicy i  ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych, znajdujące się na terenie Zakładu Karnego odwiedziło po 350 turystów.

Dzięki wykonanej przez jednego z osadzonych, makiecie, zwiedzający mogli się przekonać jak wyglądało to miejsce w XVII w., jak również posłuchać o założycielu i fundatorze klasztoru Stanisławie Lubomirskim.

Z weekendowego programu chętnie wybierano spacery tematyczne, a było ich nie mało.

Szlakiem Króla Kazimierza Wielkiego poprowadziła turystów Zofia Sitko, ze Stanisławem Mrozem można było przejść szlakiem żydowskim, a z Iwoną Zawidzką odwiedzić cmentarze żydowskie w Bochni i Nowym Wiśniczu.

Z Renatą Jonak można było przenieść się w odległe czasu i posłuchać o historii Wiśnicza oraz o najważniejszych zabytkach architektonicznych miasta.

Na Kamienie Brodzińskiego turyści wychodzili razem z Katarzyną Matras, a Beata Sowa poprowadziła  przybyłych m.in. szlakiem świętych.

Ciekawy wykład zaproponowało Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, gdzie zaprezentowała się Pamela Grajny opowiadając o trudnej sztuce konserwacji zabytków, czyli jednym z najważniejszych zadań w opiece nad nimi.

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy przeżyć kolejny udany weekend, a dzięki wyjątkowym osobom, które angażują się w organizację tego wydarzenia, mogę śmiało potwierdzić, że są kolejne pomysły na przyszłoroczne spotkanie z zabytkami. Dziś przede wszystkim chciałbym bardzo serdecznie podziękować, wszystkim ludziom kultury, bo bez nich nie byłoby to możliwe – podsumowuje Ludwik Węgrzyn.

Aby zachęcić do odwiedzin powiatu, przygotowano szereg zniżek, zachęcających do pozostania na dłużej. Z rabatów można było skorzystać w hotelach, restauracjach i kawiarniach.

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.
Patronat medialny –  między innymi  portal bochniazbliska.pl.

Warto dodać, że autorski projekt powiatu bocheńskiego,  jakim jest  „Weekend z zabytkami” realizowany jest od jedenastu lat, a od czterech lat odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

(informacja prasowa)

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra