- REKLAMA -
- REKLAMA -
Zdrowie

Brzesko. Bezpłatna kolonoskopia także dla mieszkańców Bochni

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

Nie tylko mieszkańcy powiatu brzeskiego, ale także bocheńskiego mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii realizowanej w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. – Udało się nam otrzymać dofinansowanie na przeprowadzenie w tym roku 300 dodatkowych badań, a także zgodę na poszerzenie projektu o pacjentów z terenu powiatu bocheńskiego – mówi Adam Smołucha, dyrektor SP ZOZ w Brzesku.

Projekt „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego” realizowany jest w  brzeskim szpitalu od ubiegłego roku. Do tej pory w ramach projektu wykonano blisko pół tysiąca kolonoskopii. U co trzeciej z badanych osób lekarze wykryli groźne polipy.
– Gdyby te osoby nie poddały się badaniu, które wykazało niebezpieczne zmiany, musiałyby pewnie za kilka lat zmierzyć się z nowotworem. Tylko wczesne wykrycie nieprawidłowości warunkuje zupełne wyleczenie – mówi dr. nauk med. Andrzej Gryglewski z Poradni Chirurgicznej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Groźny nowotwór
Rak jelita grubego to niezwykle groźny i podstępny nowotwór. Rozwija się bardzo powoli i co szczególnie niebezpieczne bezobjawowo. W pierwszym etapie choroby, pacjenci nie odbierają bowiem żadnych niepokojących sygnałów. Gdy te się zaczynają pojawiać (krew w kale, niczym niewytłumaczalne biegunki, problemy z wypróżnianiem się) na skuteczne leczenie jest już za późno. Kolonoskopia jest bezpiecznym, jedynym tego typu badaniem, które pozwala wyryć chorobę w jej wczesnym stadium.

Badanie w znieczuleniu
W ramach programu realizowanego przez szpital badania są wykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy specjalistów w Pracowni Endoskopii. Z kolonoskopii mogą skorzystać osoby, w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Do programu są kwalifikowane osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz osoby w wieku 40-49, które mają bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.
Kolonoskopia na życzenie pacjenta może być wykonywana w znieczuleniu. Nic to nie kosztuje. Szpital może także zorganizować transport na badania lub pokryć koszty dojazdu na nie. W ramach programu przewidziano także szereg innych udogodnień, jak choćby zapewnienie opieki dzieciom lub wnukom osób, które chcą skorzystać z badania.

Nie potrzebne skierowanie
Projekt to także szereg bardzo ciekawych prelekcji dotyczących zdrowego stylu życia i zasad, które warto przestrzegać, by nie zachorować na nowotwór raka jelita grubego.
Na wziąć udział w badaniach nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy się zarejestrować w Biurze Projektu – Pracowni Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 oraz 519 317 007, lub pod adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.

 

 

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra