- REKLAMA -
- REKLAMA -
Zapytam wprost

Architekt Marek Sanecki: Nie jest łatwo wyciąć drzewa w zabytkowym parku. Takie rozwiązanie jest ostatecznością WIDEO

- REKLAMA -

Gościem najnowszego odcinka ZAPYTAM WPROST był architekt Marek Sanecki współtwórca projektu rewitalizacji bocheńskich Plant Salinarnych. Rozmawialiśmy o tym, jak będzie wyglądała fontanna multimedialna, dlaczego konieczne jest usunięcie ponad 80 drzew. Padło też pytanie: czy są możliwe zmiany w obecnym projekcie rewitalizacji plant.

– Wszystkie elementy tego projektu wynikają z naszej analizy, ale też wielu rozmów z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – podkreśla architekt Marek Sanecki.

17 komentarzy

17 Comments

 1. Avatar

  Bochnianin

  06 lutego 2023 godzina 17:02

  Zniszczą Planty tak jak zniszczyli Rynek…

  • Avatar

   jaja zbytek

   08 lutego 2023 godzina 10:29

   bo to ku oni niby ekolodzy ich trza wyciac

 2. Avatar

  sAS

  06 lutego 2023 godzina 17:41

  Zabytkowy zamek niszczeje i czeka na śmierć naturalną, a spróchniałych drzew nie można wyciąć. Co za bzdury. Jak komuś z tych obrońców próchna ne głowę spadnie gałąź albo dwie, to może zmądrzeją

 3. Avatar

  Ratujcie planty!

  06 lutego 2023 godzina 21:44

  Betonowy obrys to sobie zróbcie we własnym ogródku gdzie mieliście studnie 50 lat temu. W upały tyłki spieczone, kto będzie tam siedział. To miejsce ma być spokojne, zielone i piękne, nawiązujące do historii a nie puste i betonowe z fajerwerkami.
  Nikt nie chce wycinać, ale wytną 3/4 plant! Co ten gość opowiada.
  Poza tym gość powinien mówić o projekcie a nie o drzewach, broniąc Urzędu Miasta.
  Gleba jest nieprzepuszczalna, dlatego będzie alejka z odwodnieniem. Masakra!
  Kasztanowce znikną z plant, co ten Pan ukrywa pod słowem „kilka”, całe alejki kasztanowców pójdą do kominka.

 4. Avatar

  Dość betonozy

  07 lutego 2023 godzina 14:25

  Beznadziejny i słaby ten pomysł.To już nie ma lepszych architektów,tylko tego się uczepili?

  • Avatar

   Turysta

   07 lutego 2023 godzina 15:16

   Co za oszołomy gadają tutaj o jakiejś betonozie? Alejki z kruszywa to nie żadna betonoza, do tego z tego co architekt przedstawia, projekt uwzględnia wycinkę starych drzew stanowiących zagrożenie ale i nowe nasadzenia oraz zalecenia pielęgnacyjne do tych, które już są.
   Pani redaktor wyraźnie próbuje łapać gościa za język i przedstawiać zarzuty stawiane przez ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia ani o zieleni ani architekturze.

   • Avatar

    franek

    07 lutego 2023 godzina 16:14

    czy musiały być alejki o nawierzchni z kruszywa mineralnego która jest 2 razy droższa od nawierzchni ze stylowej kostki, także przepuszczalnej ? taka kostka jest na Plantach w Krakowie które były niedawno remontowane. po kostce można jechać bez problemów wózkiem albo na rolkach a po ubijanym kruszywie nie da się jeździć i ciężko się chodzi. panowie projektanci , trzeba ludziom ułatwiać życie . pomijam obniżkę kosztów bo Bochnia nie ma budżetu jak np Sopot albo Zakopane

 5. Avatar

  viper

  07 lutego 2023 godzina 15:10

  Ten gość wygadał się że „na fontannę multimedialną było było zamówienie i wytyczne” zamawiającego. Powiedział tak 2 razy czyli to nie było przejęzyczenie !
  Mieszkańcy chcą wiedzieć kto bocheńskich decydentów kazał projektować gościowi ten paskudny i potwornie drogi „gadżet” za kilka milionów publicznych złotych ???!!!!
  Pani Redaktor, proszę dopytać kto z ramienia UM Bochnia podpisywał takie wytyczne do projektowania !!!!!!!! Jak Pani pokażą dokument to bardzo prosimy go upublicznić!!!!!! Dlaczego mieszkańcy przez wiele lat będą musieli podziwiać kiczowaty gust obecnych władców jak np. betonoza na Rynku. Teraz będzie gadane, że ludzie nie chcieli fontanny multi to nie będzie żadnej. Za karę ???? 3-cia alejka na linii wschód-zachód to głupota, która jeszcze podroży inwestycję. Tłumaczenie, że alejka odwodni środek Plant jest idiotyczne bo wystarczy porządny drenaż z podziemnym odprowadzeniem do Storynki, która jest tam zabudowana. Na koniec ciekawostka , na internecie można znaleźć fotę : obetonowany kwadratowy stawek z wyspą i dojściem , który został wykonany 30 lat temu w… jednym z krakowskich parków. Skąd my to znamy ? A podobno multi- fontanna została zaprojektowana „specjalnie dla tego miejsca”, ha,ha,ha.

  • Avatar

   Turysta

   07 lutego 2023 godzina 15:49

   Viper pokaż gdzie w Krakowie została taka fontanna wybudowana.

   • Avatar

    cooper

    07 lutego 2023 godzina 21:42

    Ja ci odpowiem zanim zrobi to Viper: chyba znalazłem inspirację plastyczną do tego co miało być w Bochni. Fajnie się prezentuje ale w skali mikro . I nie na zabytkowych plantach lecz na osiedlowym parku .
    https://krknews.pl/ta-fontanna-stala-kiedys-na-rynku-glownym-dostala-drugie-zycie-w-parku-jerzmanowskich/

    • Avatar

     Turysta

     09 lutego 2023 godzina 14:17

     Przecież to zupełnie inna fontanna niż to co jest zaprojektowane dla Bochni.

   • Avatar

    viper

    09 lutego 2023 godzina 22:29

    Sorry, nie kwadratowy stawek tylko owalny. Poniżej linka puścił xyz więc odsyłam cię 3 posty niżej.

    • Avatar

     Turysta

     10 lutego 2023 godzina 14:19

     Czyli inny kształt, inne materiały ale to zupełnie taka sama fontanna.
     W ten sposób to każda jest taka sama – jakieś obramowanie w a środku woda.
     Już przestańcie zrzędzić bo się to nudne robi. Sprawdziłem jakie projekty robiła ta pracownia, np. Przylasek Rusiecki w Krakowie i daleko tym projektom do betonozy, którą straszycie.
     No ale każdy Polak jest specjalistą wszelkich dziedzin i musi się wypowiedzieć.

 6. Avatar

  Wypad do BaCzkowa

  07 lutego 2023 godzina 20:05

  Rzeczniku urzedasów zamilcz,przestań głupoty pisać i zwolnij etat bo słabo się starasz,nie znasz się na tej tematyce i szkoda pieniędzy z budżetu na twoje tłumaczenia i bzdury.

 7. Avatar

  xyz

  07 lutego 2023 godzina 23:37

  Można porównać pomysł zrealizowany w Parku Jordana
  https://zzm.krakow.pl/aktualnosci/630-remont-w-parku-jordana.html

 8. Avatar

  Bosman

  17 kwietnia 2023 godzina 18:40

  do pana SAS, jeżeli uważa pan ze zabytkowy zamek niszczeje, to według głównego konserwatora zabytków z siedziba w warszawie ma pan prawo złozyc zawiadomienie do prokuratory na tegoz własnie pana konserwatora, ze jako główny opiekun zabytków w naszym kraju nie wywiązuje sie z obowiazku o jego dbanie i biezace naprawami, oczywiscie wyjasniam skad to wziałem, chce rozebrac stary dom 80 letni który jest totalna ruina kila opinii ekspertów ze dom grozi zawaleniem , i co głowny konserwator odmawia rozbiórki nie bo nie, i jeszcze pisze mi te bzdury, ze po otrzymaniu domu w spadku powiniennem o niego dbac i wymieniac na biezaco spruchniałe , zgnite elementy, tylko problem jest w tym ze cały dom nadaje sie do wymiany, oczywiscie opinia podjeta przez tego pana, bez wysłania kogokolwiek na miejsce aby zobaczyc w jakim stanie jest ten dom, jezeli którykolwiek wyda decyzje o wycince tych zabytkowych drzew , złoze sprawe do sadu, i mage sie sadzic nawet 100 lat bo mnie na to stac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra