Wydarzenia

XXIX Memoriałowy Bieg Majora Bacy – ZDJĘCIA, WYNIKI

199 zawodników stanęło na starcie XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy, który odbył się w niedzielę w Chodenicach. W imprezie, której celem jest propagowanie sportowego stylu życia oraz upamiętnienie postaci majora Jana Kaczmarczyka, biegło 80 mieszkańców powiatu bocheńskiego.

Sygnał do startu XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy dał Gustaw Korta zastępca burmistrza Miasta Bochnia.

Zawodnicy biegu głównego pokonali trasę asfaltową o długości 10 km (przebiegli dwie pętle m.in. ul. Chodenicką i Karosek).

PIERWSI NA MECIE
Pierwszy metę XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy przekroczył Patryk Marszałek z Rzeszowa, z klubu GUKLA Bratkowice Korzeniowski.pl, pokonując 10-kilometrową trasę w 30 minut (00:31:30.05). Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:32:31.99 zdobył Paweł Kosek z SPLA Tychy.  Trzeci na podium stanął zakopiańczyk Piotr Kułak z Kamieńska z czasem 00:32:35.00.

NAJSZYBSZE KOBIETY
Wśród kobiet najlepszy czas 00:37:48.31 osiągnęła krakowianka Paulina Golec. Drugie miejsce wywalczyła bochnianka Beata Popadiak z czasem 00:38:21.06. Trzecia wśród kobiet metę przekroczyła krakowianka Rozalia Malina z Sosnowca, która przekroczyła metę z czasem 00:39:32.61.

80 BIEGACZY Z POWIATU BOCHEŃSKIEGO
– Podobnie jak w ubiegłym roku duże grono biegaczy stanowili mieszkańcy powiatu bocheńskiego – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. – Sierpniowy Memoriał od  wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. – W XXIX edycji biegu na starcie stanęło 80 mieszkańców ziemi bocheńskiej.

Wyniki biegaczy powiatu bocheńskiego
– Pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył (podobnie, jak w poprzednich dwóch latach) Adam Rębilas z Nowego Wiśnicza, który na mecie pojawił się z czasem 00:33:41.93, który dał mu w klasyfikacji generalnej 8 miejsce (!)
– Drugie miejsce w klasyfikacji powiatowej wybiegał (również tak, jak w poprzednim roku) wiśniczanin Krzysztof Filipek z czasem 00:36:18.00, który zapewnił mu miejsce w pierwszej dwudziestce (miejsce 14).
– Tuż za drugim wiśniczaninem na mecie był bochnianin Paweł Goc z czasem 00:36:24.97 (na 15 miejscu w generalce).

PEŁNE WYNIKI TUTAJ

Minuta ciszy
Przed dekoracją najstarszych biegaczy minutą ciszy uczczono pamięć jednego z najwierniejszych zawodników opisywanego Memoriału, bochnianina Zygmunta Malewskiego, który zmarł w grudniu 2022 roku, a jeszcze w sierpniu stał na podium XXVIII edycji Biegu Majora Bacy.

Wyróżnienie
Ze szczególnym wyróżnieniem podczas XXIX Biegu Bacy spotkała się wieloletnia uczestniczka tej imprezy sportowej pani Barbara Prymakowska, której poseł Stanisław Bukowiec wręczył ufundowaną przez siebie nagrodę, podkreślając rolę tarnowianki w promowaniu przez nią zdrowego stylu życia i pozytywnego nastawienia do świata.

Pomysłodawcy Biegu Bacy
Szczególnie miłym akcentem podczas dekoracji było poproszenie na podium pomysłodawców Biegu Majora Bacy Antoniego Cepaka mieszkańca Chodenic oraz  Stanisława Famielca najaktywniejszego od lat wolontariusza tegoż Biegu.

Najmłodsi i najstarsi zawodnicy XXIX Memoriału
Wśród najstarszych zawodników XXIX edycji Memoriału wyróżniona została 79-letnia Barbara Prymakowska z klubu UKS Wrocław Żórawina oraz 73-letni Marian Nowotny z Damienic, reprezentujący klub Niepołomice Biegają. Najmłodsi biegacze to mający roczek Aleksander Barwacz z Jodłówki i trzyletnia bochnianka Liliana Goc.

BIEG DZIECI I MŁODZIEŻY
Szczególny podziw i podziękowania za udział należą się tegorocznym uczestnikom biegu dla dzieci i młodzieży, którzy w strugach ulewnego deszczu wystartowali godzinę przed głównym biegiem.

136 młodych biegaczy!
Pogoda nie była łaskawa, ale nie zraziło to młodych biegaczy, których na starcie znalazło się aż 136! Startowali oni w czterech kategoriach wiekowych – do lat 6, 8, 12 i 16. Najliczniejszą grupę stanowili jak zwykle najmłodsi – dzieci do lat 6 (28 chłopców, 17 dziewczynek). Młodzież miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze do lat 6 – 200 m, do lat 8 – 400 m, do lat 12 – 800 m.

Wśród startujących prawnuczka majora Bacy
Wśród startujących dziewczynek w kategorii od 6 do 8 lat znalazła się prawnuczka majora Bacy, krakowianka Aleksandra Smith-Nowak, która w swojej grupie zajęła III miejsce na podium.

WYNIKI DZIECI TUTAJ

Organizowany od 29 lat Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywa się w ramach uroczystości związanych z uczczeniem pamięci lokalnego bohatera majora Jana Antoniego Kaczmarczyka, partyzanta AK zastrzelonego przez hitlerowców. Ta cykliczna impreza łączy ze sobą walory sportowe i zdrowotne wraz z edukacyjnymi i historycznymi, dając możliwość szczególnego uczczenia tych ważnych dla lokalnej historii wydarzeń.