- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W ramach projektu Erasmus+ w „Jedynce” uczniowie SP nr 1 w Bochni podróżowali po Europie i Azji

Fot. SP NR 1 w Bochni
- REKLAMA -

W ramach projektu Erasmus+ o nazwie DIGital CULTural HeritagE! (CYFROWE DZIEDZICTWO KULTUROWE!) uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Bochni podróżowali poprzez Europę i Azję oraz zrealizowali wiele zadań projektowych. Wszystkie działania projektowe finansowane były ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+. Projekt realizowany był we współpracy ze szkołami partnerskimi z Belgii, Chorwacji, Turcji, Macedonii Północnej i Portugalii.

Od 6 do 12 marca 2022 r. uczniowie pod opieką głównej koordynatorki projektu, Katarzyny Spisak oraz Donisławy Golonki, odwiedzili szkołę w Samora Correia w Portugalii. Tematem tej części projektu były „Tradycyjne tańce i zwyczaje”.  Uczniowie poznali tradycyjne tańce partnerskie, stroje i zwyczaje, ale także zaprezentowali polskie tradycyjne tańce. Odwiedzili też Companhia des Lezirias, gdzie dowiedzieli się o zrównoważonym rozwoju i znaczeniu zachowania różnorodności biologicznej oraz skosztowali lokalnych specjałów.  Na trasie podróży były też: Lizbona, Obidos oraz miasta Vila Franca de Xira i Samora Correia. 

Od 22 do 28 maja 2022 r. uczniowie SP nr 1  wraz z nauczycielkami Katarzyną Spisak i Donisławą Golonką  wzięli udział w spotkaniu projektowym w Mersin w Turcji. Najbardziej emocjonująca była wizyta w regionie Kapadocji, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć formy tufowe, manufakturę dywanów,  katakumby, meczety, warsztat ceramiczny i wiele innych miejsc. Mogli również spróbować tradycyjnej kuchni tureckiej. Jednym z istotnych elementów wyprawy była i jest współpraca uczniów, którzy wykazują się wyjątkowymi umiejętnościami komunikacyjnymi i cyfrowymi.

Od 6-11 listopada 2022 nauczycielki: Monika Czesak, Bożena Dobranowska i Katarzyna Spisak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w ramach projektu wyjechały do Dilsen–Stokkem w Belgii.

– Jej celem było uzgodnienie działań projektowych, poznanie belgijskiego programu edukacyjnego oraz  kultury materialnej i niematerialnej Belgii i Holandii. Dilsen-Stokkem to miejsce powstałe z połączenia 5 mniejszych miejscowości,a  szkoła, którą odwiedziliśmy, liczy około 1200 uczniów i nie jest jedyną  w Dilsen-Stokkem. W trakcie wizyty  Pani Burmistrz opowiedziała gościom o zaletach gminy w kontekście historycznym, turystycznym, a także dbałości o środowisko relacjonują przedstawicielki SP nr 1 w Bochni.

Oprócz zapoznania się ze szkołą i atrakcjami Dilsen-Stokkem delegacja ze SP nr 1 miała okazję spróbować specjałów lokalnych, a także tych  z całego świata przygotowanych przez uczniów goszczącej szkoły. 

-Byliśmy zaskoczeni wielokulturowością Belgii-Dilsen-Stokkem zamieszkuje ludność 74  narodowości. Zwiedziliśmy Brukselę w Belgii, Maastricht w Holandii oraz Akwizgran w Niemczech – czytamy w sprawozdaniu z realizacji projektu.

Od 24 do 28 kwietnia 2023 r. uczniowie i nauczycielki Katarzyna Spisak oraz Magdalena Hypś wyjechali do  Strizivojny i Đakovo w Chorwacji. Tematem tej części projektu były „Tradycyjne stroje ludowe/biżuteria/sztuka i rzemiosło”.

-Wójt Strizivojny przybliżył funkcjonowanie i współpracę gminy ze szkołą i lokalną społecznością. Wzięliśmy udział w lekcjach, odbyły się  także rozgrywki sportowe. Zwiedziliśmy Đakovo,  Vinkovci, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z bogatą kolekcją etnograficzną i archeologiczną oraz wziąć udział w warsztatach. Odwiedziliśmy również Vukovar i Osijek – zapewniają nauczycielki SP nr 1.

W szkole odbyły się warsztaty: rysowania tradycyjnych motywów na naczyniach szklanych i płóciennych woreczkach, wykonywania tradycyjnych naszyjników z dukatami, bransoletek, torebek z lawendą, odbyły się także warsztaty tańca. Uczestnikom wyprawy bardzo smakowały tradycyjne chorwackie potrawy.

O 21 do 26 maja 2023 r. uczniowie w towarzystwie nauczycielek: Katarzyny Spisak, Bożeny Dobranowskiej i Donisławy Golonki, wyjechali do Skopje w Macedonii Północnej. 

Uczniowie przygotowywali się do wyjazdu poprzez dodatkowe zajęcia z historii oraz regularne lekcje z języka angielskiego. Zwiedzili Ochrydę, Skopje i Prilep oraz uczestniczyli w licznych warsztatach. Oczywiście oprócz zajęć uczniowie mieli również okazję spróbować tradycyjnego macedońskiego jedzenia. To była wyprawa w ramach projektu, której tematem  były historia i geografia. Uczniowie wiele się nauczyli podczas wymian i nawiązali nowe znajomości w Europie i w Azji.

Więcej o efektach projektu TUTAJ i TUTAJ

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra