Za dwa lata będziemy spacerować po odmienionej Bochni. Wąskie i zakorkowane ulice centrum zmienią się w deptaki spacerowe. Na Rynku pojawi się multimedialna fontanna, gustowne ławki i wkomponowana w to wszystko estetyczna zieleń. Odnowione będą też zlokalizowane w centrum miejskie kamienice. Wszystko to w ramach olbrzymiego projektu realizowanego przez miasto.
Na rewitalizację centrum Bochni, która pochłonie ponad 22 mln, samorząd został blisko 15 mln – brakujące 7 mln musi wyłożyć z własnego budżetu.
Inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. O takim rozwiązaniu samorządowcy poinformowali podczas konferencji prasowej w bocheńskim magistracie. Pierwszy etap, który ruszy już w tym roku, obejmie przeprowadzenie prac archeologicznych na płycie bocheńskiego Rynku oraz przebudowę ulic: Sutoris, Solnej, placu przy Trudnej, Dominikańskiej oraz placu św. Kingi.
Drugi etap przewidziany na lata: 2019 i 2020 to przebudowa płyty Rynku wraz z pierzeją północną, wschodnią i południową. W tym czasie zaplanowano także rewitalizację ul. Wąskiej oraz zachodniej pierzei Rynku. Drugi etap obejmie też przebudowę ulic Mickiewicza, Wolnica, Szewskiej oraz fragmentu Kraszewskiego, w tym również skrzyżowania gdzie znajdują się charakterystyczne trzy lampy.
Rewitalizacja odświeży Bochnię i ograniczy ruch samochodowy w centrum miasta. Będzie to związane z przebudową wąskich uliczek, które po zakończeniu zadania zmienia się w deptaki spacerowe. Inwestycja zmniejszy ilość parkingów w centrum miasta. Będą też inne zmiany. Postój taksówek ze wschodniej pierzei Rynku zostanie przeniesiony w inne miejsce, docelowo na pl. Pułaskiego.
Samorząd, który rusza z inwestycją już za kilka miesięcy, dysponuje praktycznie wszystkimi koniecznymi pozwoleniami na zrealizowanie prac zaplanowanych w ramach rewitalizacji.