- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W CKZiU w Łapanowie o walce z rakiem piersi ZDJĘCIA

Fot.. CKZiU w Łapanowie

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie odbyły się warsztaty poświęcone profilaktyce raka piersi. Zorganizowała je Celina Jacewicz, a poprowadziła Ewa Chmielarz-Żwawa ze Szpitala Powiatowego w Brzesku.

W projekcie uczestniczyła również Iwona Świętek – pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni, która przygotowała materiały promocyjne.

Rak piersi to nadal najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Niestety często jest ona wykrywana w zaawansowanym stadium, kiedy nie ma już właściwie alternatywnej propozycji na leczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie regularnych badań diagnostycznych – mammografii, USG i samobadania piersi.

W większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Natomiast USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków.

Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia.

– Mamy nadzieję, że dzięki prelekcji oraz materiałom edukacyjnym, jakie otrzymały uczennice zwiększy się wiedza i świadomość na temat profilaktyki raka piersi. Dziewczęta z pewnością chętnie podzielą się zdobytą wiedzą ze swoimi mamami, siostrami, koleżankami – podsumowuje warsztaty Celina Jacewicz, organizatorka akcji w CKZiU w Łapanowie.

2 komentarze

2 Comments

 1. Avatar

  X

  18 października 2022 godzina 18:54

  Świetna incjatywa, kompetentna prowadząca

 2. Avatar

  Xyz

  18 października 2022 godzina 18:55

  Świetna incjatywa, kompetentna prowadząca z dużą wiedzą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra