- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W ciągu trzech lat w Bochni, Trzcianie, Borzęcinie i Gnojniku, a także 9 innych gminach ma powstać 900 mieszkań dla młodych ZDJĘCIA

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

Przedstawiciele trzynastu gmin, w tym czterech z powiatu bocheńskiego i brzeskiego, podpisali dziś w Bochni porozumienie o partnerstwie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Efektem tego jest powstanie spółki: Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM), która dzięki wsparciu finansowemu z Banku Gospodarstwa Krajowego i Krajowego Zasobu Nieruchomości ma wybudować 900 mieszkań dostępnych dla osób młodych.

W konferencji zorganizowanej dziś w Bochni wziął udział Jarosław Gowin. Wicepremier podkreślał, że jednym z podstawowych problemów dzisiejszej Polski jest brak mieszkań zwłaszcza dla ludzi młodych. Około 45 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat ciągle mieszka z rodzicami.

– Brak mieszkań jest podstawową przyczyną kryzysu demograficznego. Polskie państwo próbowało na różne sposoby rozwiązywać ten problem przez ostatnie 30 lat i jak dotąd żaden z tych sposobów nie przyniósł zauważalnych, znaczących, przełomowych efektów – podkreślał podczas spotkania Jarosław Gowin dodając, iż liczy, że dzięki SIM ten problem zostanie rozwiązany.

Na fakt, że mieszkania wybudowane w ramach SIM będą dostępne dla ludzi, których nie stać na olbrzymi kredyt zwróciła uwagę – Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

– Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa buduje mieszkania o tzw. umiarkowanym czynszu. Są to mieszkania na wynajem, z przystępnym czynszem, na który stać większość Polaków i z opcją dojścia do własności, co odróżni ją od dotychczasowych TBS mówiła podczas konferencji.

W spotkaniu wziął udział także poseł Stanisław Bukowiec, dobry duch tego przedsięwzięcia.

– To że powstała ta inicjatywa, że połączono wysiłki kilkunastu gmim nie jest zasługą tylko KZN, nie jest zasługą tym bardziej ministerstwa, nie jest zasługą państwa samorządowców, ale tego, który był dobrym duchem tego przedsięwzięcia, pomagając połączyć te inicjatywy w jedną, dużą – podkreślał Jarosław Gowin.

Trzynaście gmin, które przystąpiło do projektu (Bochnia, Borzęcin, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Jodłowa, Korzenna Proszowice, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wierzchosławice, Zakliczyn) ma wnieść do spółki aportem tylko działki pod budowę bloków, a także 3 mln zł, które otrzyma z budżetu państwa.

Lokatorzy mieszkań mogą z czasem stać się ich właścicielami poprzez spłatę wartości mieszkania. Dzięki wsparciu inwestycji środkami zewnętrznymi, wartość mieszkania będzie niższa o ok. 40 procent od cen mieszkań na rynku.

W Bochni na bloki w ramach SIM rozważane są dwie działki przy ul. Krzyżanowickiej i ok. ul. Na Buczków.

8 komentarzy

8 Comments

 1. majka

  07 marca 2021 godzina 09:52

  A gdzie Rzezawa ? Najlepiej chwalić się pieniędzmi na to co najmniej potrzebne ! W Rzezawie też są tacy których nie stac na wysokie koszty budowy własnych domów , podnajmują domy prywatne i mieszkania w innych gminach , ale coż władze myślą tylko o swoich rodzinach !

  • KZN

   07 marca 2021 godzina 11:13

   Szanowny Panie, gminy same zgłaszają się do programu. Brak obecności tutaj Rzezawy wynika tylko i wyłącznie z braku woli gminy.

   • majka

    07 marca 2021 godzina 15:53

    Szanowny Panie KZN – wiem ,że to jest wynik braku woli przystąpienia do programu ze strony władz Rzezawy ! dlatego ten komentarz.

 2. Sisi

  07 marca 2021 godzina 10:58

  A tego szanownego grona, nie obowiązują ograniczenia sanitarne

 3. Eugeniusz Konieczny

  07 marca 2021 godzina 14:22

  Bardzo dobra inicjatywa. Nic tylko pogratolowac pomysłodawcom, i życzyć skuteczności w procesie realizacyjnym. Szacunek dla Posła Stanisława Bukowca oraz Bumistrza Stefana Kolawinskiego, za odważne „wejście”, w to nowatorskie przedsięwzięcie.

 4. Tadek

  07 marca 2021 godzina 21:55

  I będzie tak pięknie – I oto „nowatorskie przedsięwzięcie” jak się uda to historia zatoczy koło:) https://www.youtube.com/watch?v=vGynFI14WAc

 5. Andzia

  08 marca 2021 godzina 12:46

  Wszystko pięknie ale jakie są/ będą wymogi bądź kryteria do spełnienia dla chętnych aby móc starać się o takie mieszkanie? Czy usamodzielnieni wychowankowie dawnego ZPOW w Bochni posiadając zatrudnienie/będąc na własnym utrzymaniu ale bez szans na kredyt z uwagi na brak zdolności kredytowej beda mieli jakiekolwiek szanse na ten lokal? Pytam ponieważ z uwagi na różne sytyacje życiowe takie osoby są zmuszone na wynajem mieszkania ponieważ nie mają szans na kredyt- czy ktoś myśli o tych dzieciach z bagażem doświadczeń próbujących oderwać się od korzeni aby móc normalnie funkcjonować w naszym społeczeństwie? Puki co pomoc pieczy zastępczej wg ustawy sprowadza się do pomocy na zagospodarowanie oraz na usamodzielnienie w max kwocie ok 8000zl a potem nic- każdy wychowanek pozostawiony jest sam sobie… Proszę o odpowiedź merytoryczna jak będą wyglądały procedury,, castingu ” Dla chętnych i czy poruszany przeze mnie problem będzie wogole brany Pod uwagę.

 6. Andzia

  08 marca 2021 godzina 12:53

  Wszystko pięknie ale jakie są/ będą wymogi bądź kryteria do spełnienia dla chętnych aby móc starać się o takie mieszkanie? Czy usamodzielnieni wychowankowie dawnego ZPOW/Domu Dziecka w Bochni posiadając zatrudnienie/będąc na własnym utrzymaniu ale bez szans na kredyt z uwagi na brak zdolności kredytowej beda mieli jakiekolwiek szanse na ten lokal? Pytam ponieważ z uwagi na różne sytyacje życiowe takie osoby są zmuszone na wynajem mieszkania ( brak możliwości zamieszkania z rodzicami czy rodzina) ponieważ nie mają szans na kredyt- czy ktoś myśli o tych dzieciach z bagażem doświadczeń próbujących oderwać się od korzeni aby móc normalnie funkcjonować w naszym społeczeństwie? Puki co pomoc pieczy zastępczej wg ustawy sprowadza się do pomocy na zagospodarowanie oraz na usamodzielnienie w max kwocie ok 8000zl a potem nic- każdy wychowanek pozostawiony jest sam sobie… Proszę o odpowiedź merytoryczna jak będą wyglądały procedury,, castingu ” Dla chętnych i czy poruszany przeze mnie problem będzie wogole brany Pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra