- REKLAMA -
- REKLAMA -
Galeria

W Brzesku zorganizowano Marsz Pamięci, a także Wieczór Kultury Żydowskiej DUŻO ZDJĘĆ

Fot. UM w Brzesku
- REKLAMA -

Ambasador Izraela Ben Zvi był gościem Marszu Pamięci, który zorganizowano w niedzielę w Brzesku w kolejną rocznicę likwidacji żydowskiego getta w 1942 roku. W tym roku wydarzenie, które zorganizowali burmistrz Tomasz Latocha, Miejski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia” połączono z Wieczorem Kultury Żydowskiej.

W spotkaniu oprócz ambasadora Izraela wzięli udział: profesor Jonathan Webber wraz z małżonką, potomkowie brzeskich Żydów Piotr i Ted Mingelgringowie, przedstawiciele gminy żydowskiej w Krakowie, reprezentanci organizacji Liderzy Regionu z Nowego Sącza, ksiądz dziekan Józef Drabik, ksiądz Franciszek Kostrzewa, rabin Eliezer Gurary.

W uroczystości uczestniczyli również dyrektor brzeskiego liceum Ryszard Ostrowski, emerytowany dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, przedstawiciele policji oraz członkowie stowarzyszenia „Pamięć i dialog. Wspólna historia”, a także radni miejscy i powiatowi.

Pierwszy punktem programu było wspólne wspominanie na placu Kazimierza Wielkiego brzeskich Żydów – ofiary hitlerowskiej zagłady. Następnie goście udali się przed budynek byłej synagogi przy ulicy Puszkina, by wziąć udział w modlitwie ekumenicznej. Stąd nastąpił przemarsz na żydowski cmentarz przy ulicy Czarnowiejskiej, gdzie zapalono znicze na zbiorowych mogiłach.

Nasi przodkowie, polscy i żydowscy, współtworzyli to miasto, razem stanowili o jego obliczu, rozwoju i przyszłości. Pamiętamy, że za czasów burmistrza Henocha Klapholza nastąpiła szybka rozbudowa strawionego pożarem miasta – podkreślał burmistrz Tomasz Latocha w swoim wystąpieniu na placu Kazimierza Wielkiego.   

Wieczór Kultury Żydowskiej

Ideą organizowanego od sześciu lat Marszu Pamięci jest oddanie hołdu byłym mieszkańcom Brzeska oraz zwrócenie uwagi młodszych pokoleń, że w historii tego miasta Żydzi odegrali istotną rolę. Tym razem organizatorzy postanowili zorganizować na brzeskim Rynku Wieczór Kultury Żydowskiej stwarzający możliwość wnikliwszego poznania nie tylko historii Żydów, ale też ich kultury i obyczajów, co na pewno pozytywnie wpłynie na wzajemną integrację.

Dlatego wraz z reprezentującą stowarzyszenie „Pamięć i dialog…” Anną Brzyską opracowali specjalny program. Przez całe niedzielne popołudnie w centralnym punkcie miasta odbywała się prezentacja poświęcona żydowskim świętom i spożywanym wówczas potrawom. Oczywiście prezentacji towarzyszyła degustacja, a z tematyką znakomicie skomponowała się karta dań serwowanych tego dnia przez restaurację Malinowy Chruśniak.

Wokół Rynku ustawiona była plenerowa wystawa „Naokoło brzeskiego Rynku; Mordechaj Dawid Brandstaetter; Henoch Klapholz”.

Urodzony w Brzesku Brandstaetter to jeden z najwybitniejszych pisarzy żydowskich, a jego rodzina należała do najznamienitszych w mieście.

Henoch Klapholz to burmistrz Brzeska, który wywarł istotny wpływ na jego rozwój. Mocnym akcentem wieczoru były koncerty muzyczne. Na początek wystąpili młodzi brzescy artyści: Daria Nalepa, Katarzyna Szlachta i Krzysztof Musiał.

Później sceną i całym rynkiem zawładnęli muzycy zespołu Jarmuła Band, jednej z czołowych klezmerskich formacji w Europie.

Fot. UM w Brzesko

Fot. Krzysztof Wasyłek

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra