- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W Brzesku, Gnojniku, Borzęcinie, Trzcianie powstaną bloki z tanimi mieszkaniami. W Krakowie zaprezentowano wizualizację tych obiektów ZDJĘCIA, WIDEO

Fot. MUW w Krakowie
- REKLAMA -

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Małopolsce. Podczas spotkania zaprezentowano wizualizacje koncepcji architektonicznych dla 16 inwestycji mieszkaniowych w Małopolsce. Wśród nich są obiekty w Brzesku, Borzęcinie, Gnojniku i Trzcianie.

-W Małopolsce mamy już 16 samorządów uczestniczących w projekcie. To Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Ryglice, Tuchów, Borzęcin, Korzenna, Stary Sącz, Zakliczyn, Trzciana, Wierzchosławice, Miechów, Wieliczka, Brzesko, Ciężkowice, Gorlice, Rabka-Zdrój. Szacunkowe plany inwestycyjne to 1 200 lokali mieszkalnych – mówi podczas spotkania wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa powoływana jest przez Krajowy Zasób Nieruchomości we współpracy z gminami opiera się na współpracy rządu i samorządu. Spółki SIM to spółki prawa handlowego realizujące budownictwo społeczne. Nie budują dla zysku, ale dla poprawy warunków mieszkaniowych osób wykluczonych z rynku mieszkaniowego.

Realizujemy nowoczesne społeczne budownictwo w oparciu o ścisłą współpracę między samorządami i Krajowym Zasobem Nieruchomości. Nasze inwestycje są zlokalizowane na gruntach, które są wnoszone przez samorządy do spółki. Początkowy kapitał spółki wynosił 48 001 000 złotych, a obecnie jest to kwota na poziomie ponad 80 mln – mówi prezes SIM Małopolska Michał Lysy.

Mieszkania w SIM dedykowane są w szczególności: osobom, które nie mają zdolności kredytowej, ale wciąż są w stanie regularnie opłacać czynsz; osobom, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny; osobom, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.

Udziałowcami w SIM są KZN i jeden bądź więcej samorządów. KZN lub samorząd wnosi do spółki ziemię i na tej podstawie obejmuje udziały. Gmina na objęcie udziałów w nowej SIM dostaje grant z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 3 milionów złotych.

Większość spółek została powołana pod koniec 2021 roku i w I połowie 2022 roku, czyli w ciągu ostatniego i zarazem pierwszego roku istnienia programu. Obecnie program obejmuje budowę co najmniej 30 tys. mieszkań. Do końca 2022 roku SIM-y powinny osiągnąć poziom 4 tys. mieszkań w ramach 56 pozwoleń na budowę. Zakłada się, że do końca 2023 roku w realizacji będzie ok. 9,5 tys. mieszkań w wyniku 112 prawomocnych pozwoleń na budowę.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Anonim

    12 sierpnia 2022 godzina 13:39

    Przed wyborami wszystko pięknie wygląda po nich już trochę gorzej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra