- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W brzeskim szpitalu wszczepili pacjentowi „złotą” endoprotezę

- REKLAMA -

Lekarze z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej szpitala w Brzesku przeprowadzili kolejne nowatorskie zabiegi. Do operacji endorptezoplastyki stawu kolanowego wykorzystali „złotą” endoprotezę ACS.

– Jest to specjalna endoproteza dedykowana chorym z potwierdzonym uczuleniem na chrom oraz nikiel. Zwykłe endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego standardowo zawierają te metale. U niewielkiego odsetka pacjentów, wykazujących uczulenie właśnie na nikiel i chrom, nie byłoby możliwości wykonania endoprotezy lub wiązałoby się z dużym ryzykiem reakcji alergicznej. To z kolei skutkować może stanem zapalnym, odrzuceniem oraz obluzowaniem endoprotezy. – wyjaśnia lek. med. Krzysztof Szklanny, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Wbrew pozorom, odsetek pacjentów z potwierdzonym uczuleniem nie jest tak mały, dodaje Krzysztof Szklanny. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, zespół ortopedów podjął się nowego wyzwania, wszczepiając kilku chorym z udokumentowanym uczuleniem, tak zwaną złotą endoprotezę.

Swoją nazwę proteza zawdzięcza azotkowi tytanu (NiT), którym jest pokryta. To właśnie on nadaje jej złoty kolor. Ta sama substancja chemiczna, wykorzystywana jest także w jubilerstwie i kosmetologii. W ostatnim czasie przeprowadzono 3 operacje z wykorzystaniem „złotej” endoprotezy. Planowane są kolejne.

W zeszłym roku w Szpitalu Powiatowym w Brzesku ortopedzi przeprowadzili 217 samych tylko operacji endoprotezoplastyk stawów biodrowych i kolanowych. Choć sytuacja epidemiczna wymusiła ograniczenie w zabiegach planowych, w tym roku przeprowadzono już 82 takich operacji.


Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra