W niedzielę wybory samorządowe. O fotel burmistrza ubiega się siedem osób. Jakie mają pomysły na Bochnię? Co jest dla nich najważniejsze i dlaczego kandydują?
ZOBACZ TAKŻE:
- Jak kandydaci wypadli podczas DEBATY
- Kandydaci po „szesnastej”, czyli co robią po pracy pretendujący do fotela burmistrza Bochni!
ARTUR GONDEK
1. Imię nazwisko, wiek, wykształcenie:
Artur Gondek, 31 lat. Urodziłem się i wychowałem w Bochni, z którą cały czas jestem bardzo blisko związany. Jestem absolwentem bocheńskiego „Mechanika”. Mam wykształcenie wyższe inżynierskie, które rozszerzyłem poprzez studia podyplomowe.
2. Dlaczego kandyduję na stanowisko burmistrza?
Chcę, żeby Bochnia była w rękach mieszkańców. Żeby każdy z nich miał realny wpływ na to, jak funkcjonuje i rozwija się jego miasto. Uważam też, że wspólnie powinniśmy zadbać, żeby Bochnia była widocznym i rozpoznawalnym punktem na mapie Małopolski.
3. Trzy najpilniejsze sprawy do załatwienia dla Bochni:
- Stworzenie parkingów przy ul. Okulickiego i budynku ZUS-u oraz na tzw. ruskim rynku, żeby poprawić komfort życia Bochnian.
- Zadbanie o infrastrukturę sportową (remont stadionu BKS-u, budowa ośrodka sportowego w Chodenicach) i dofinansowanie działalności klubów i stowarzyszeń – nie tylko piłkarskich!
- Kulturalny rozwój miasta (Małopolskie Święto Soli, Festiwal Kultury Górniczej, przywrócenie ogródków gastronomicznych oraz kino plenerowe i wieczorki taneczne na Rynku).
4. Czego brakuje w Bochni?
Uważam, że potrzeby mieszkańców Bochni są nieustannie spychane na dalszy plan. Chcę, żeby władze miasta zaczęły szanować czas i problemy ludzi, rozwiązując je odpowiednio szybko i skutecznie.
5. Dlaczego mieszkańcy powinni postawić na moją kandydaturę?
Jako rodowity Bochnianin bardzo dobrze znam lokalne środowisko, jego potrzeby oraz problemy. Dodatkowo jestem energiczną i ambitną osobą, która ma duże doświadczenie w zarządzaniu organizacją, zespołem oraz projektami. Z łatwością tworzę strategie i wyznaczam cele, do których potem konsekwentnie dążę. W swoich działaniach stawiam na skuteczność i profesjonalizm.
MAGDALENA ŁACNA
1.Imię nazwisko, wiek, wykształcenie:
Magdalena Łacna, wiek 50 lat, wykształcenie wyższe – psycholog, pedagog.
2. Dlaczego kandyduję na burmistrza?
Kandyduję na burmistrza ponieważ jestem przekonana, że Bochnia wymaga pilnych zmian. Nas wszystkich nie stać na kolejne lata marazmu i pozorowanych działań. Bochnia potrzebuje zmiany stylu zarządzania od zaraz, a ja jestem gwarantem, że tak się stanie.
3. Trzy najpilniejsze sprawy do załatwienia dla Bochni:
- Sportowo-rekreacyjna baza dla trenujących i amatorów, rozpoczęcie budowy centrum sportowo-rekreacyjnego nad Rabą w Chodenicach,
- Profilaktyka i zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży,
- Bochnia otwarta na mieszkańców.
4. Czego brakuje w Bochni?
Bochni brakuje wizji rozwoju, debata toczy się w tematach doraźnych bez wyznaczenia sobie celów strategicznych. Żeby mówić o rozwoju miasta trzeba wiedzieć dokąd i w jaki celu chce się zmierzać.
5. Dlaczego mieszkańcy powinni postawić na moją kandydaturę?
Jestem kobietą otwartą na zagadnienia mieszkańców. Ze względu na swoją pracę również znam problemy bochniaków. Mam wizję rozwoju Bochni jako miasta obywatelskiego, miasta dynamicznego w rozwoju a zarazem spokojnego, bezpiecznego i przyjaznego do zamieszkania.
MARTA MRZYGŁÓD
1. Imię nazwisko, wiek, wykształcenie:
Marta Mrzygłód, 45 lat, wykształcenie wyższe: mgr fizjoterapii, mgr zdrowia publicznego. Studia podyplomowe: Przygotowanie Pedagogiczne, Zarządzanie Jednostkami Opieki Zdrowotnej, Administracja Publiczna, w trakcie studia MBA w Ochronie Zdrowia.
2. Dlaczego kandyduję na burmistrza?
Kandyduję, ponieważ chciałabym, aby miasto Bochnia zostało wyrwane z pewnego rodzaju marazmu i stagnacji, którą obserwuje od kilku lat. Chciałabym, aby miasto zapewniało Mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia, pracy, wypoczynku, rozwoju, było z bardzo dobrym klimatem dla biznesu, a turystom umożliwiało unikatową ofertę spędzania wolnego czasu. Miasto, żeby się rozwijało powinno być nowocześnie i partnersko zarządzane. Moje cele programowe są spójne z opracowaną Strategią Rozwoju Miasta Bochnia na lata 2022-2030. Wszyscy Kandydaci prezentują w swoich programach, to co zostało wpisane w strategię już w 2022 roku i powinno być realizowane/kontynuowane przez Burmistrza i jego zespół.
3. Trzy najpilniejsze sprawy do załatwienia dla Bochni
- Rozwój oferty turystycznej we współpracy z Kopalnią Soli, żeby miasto zarabiało i było atrakcyjne dla turystów oraz przedsiębiorców.
- Rozbudowa infrastruktury drogowej, intensywniejsza komunikacja miejska oraz parkingi w centrum miasta. Wyprowadzenie ruchu z miasta na obwód.
- Uporządkowanie gospodarki przestrzennej miasta – plany zagospodarowania przestrzennego, aby Bochnia zachowała klimat unikalnego miasteczka salinarnego rozwijała się kulturalnie i sportowo.
4. Czego brakuje w Bochni?
Bochni brakuje przedsiębiorczego i ekonomicznego myślenia językiem korzyści. Są wdrożone procesy rewitalizacyjne, ale nie niosą ze sobą żadnych korzyści dla mieszkańców, przedsiębiorców czy turystów. Po co coś rewitalizować, jeśli potem inwestycja na siebie nie pracuje. W ten sposób nieefektywnie zarządza się finansami, które są m.in. z podatków Mieszkańców. Brakuje przedsiębiorczego samorządu, który będzie stymulował turystykę i przedsiębiorczość, bo to rodzi bogactwo Mieszkańców.
4. Dlaczego mieszkańcy powinni postawić na moją kandydaturę?
Nie jestem związana żadnymi bocheńskimi układami. Jeśli Mieszkańcy obdarzą mnie zaufaniem, w pełnej wolności i niezależności biorę się do ciężkiej pracy z urzędnikami na rzecz rozwoju miasta. Moja stabilność w życiu osobistym, zawodowym i finansowym pozwala mi iść na służbę, a nie do przysłowiowego „koryta”. Jako przedsiębiorca i pracodawca pracuję od lat 24 godziny na dobę, więc obowiązki Burmistrza i tempo pracy nie są mi straszne. Jestem nastawiona na pracę twórczą, kreatywną i innowacyjną, aby Bochnię wyrwać z pewnej stagnacji głównie turystycznej, którą możemy zaobserwować od dłuższego czasu. Poza tym, może warto w końcu dać szansę przedsiębiorczej kobiecie.
FILIP PACH
1. Imię nazwisko, wiek, wykształcenie
Filip Pach, lat 43, mgr inż. inżynierii środowiska, absolwent SP nr 5, I LO im. Króla Kazimierza Wlk. w Bochni i Politechniki Krakowskiej.
2. Dlaczego kandyduję na burmistrza?
Kandyduję, bo jestem związany z Bochnią od urodzenia. Kocham to miasto i zależy mi na jego rozwoju. Znam jego mieszkańców, potrafię z nimi rozmawiać i ich słuchać. Widzę konieczność wprowadzenia zmian i ulepszeń w zarządzaniu miastem. Jako sportowiec uparcie dążę do wyznaczonego celu co może bardzo się przydać w tej funkcji.
3. Trzy najpilniejsze sprawy do załatwienia dla Bochni
- Poprawa komunikacji w mieście (parkingi w centrum i na osiedlach, darmowa komunikacja miejska, strategiczne połączenie autostrady z drogą krajową i wojewódzką, budowa ul. Śródmiejskiej).
- Poszerzenie bazy oświatowej (przedszkola ze żłobkami na dwóch największych osiedlach oraz kompleks oświatowy w północnej części miasta).
- Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, czyli: poprawa oświetlenia ulicznego, bezpieczne przejścia dla pieszych, remonty dróg, usuwanie barier architektonicznych, uzupełnienie i pełne wykorzystanie monitoringu.
4. Czego brakuje w Bochni?
W Bochni brakuje profesjonalnego zarządzania miastem, dobrego przygotowania inwestycji, rozważnego wydatkowania publicznych pieniędzy i doboru zadań według obiektywnej hierarchii potrzeb. Brak jest determinacji w rozwiązywaniu wielkich a nawet małych problemów samorządowych.
5. Dlaczego mieszkańcy powinni postawić na moją kandydaturę?
Jestem młodym człowiekiem. Posiadam solidne, inżynierskie przygotowanie oraz doświadczenie w inwestycjach i zarządzaniu projektami. Doceniam korzyści płynące z pracy zespołowej, a szczególnie z tzw. „burzy mózgów”. Jestem otwarty na współpracę z różnymi środowiskami. Pracowałem kilka lat w Urzędzie Miasta w Bochni więc wiem na czym polega specyfika tej pracy i czuję klimat naszego historycznego miasta.
MAREK RUDNIK
1. Imię nazwisko, wiek, wykształcenie
Marek Rudnik, lat 59, wykształcenie wyższe techniczne
2. Dlaczego kandyduję na burmistrza?
Kandyduje bo znam to miasto od urodzenia jest moim miejscem na ziemi, mam wizję rozwoju Bochni, doświadczenie i energię by zrealizować to, co zamierzam.
3. Trzy najpilniejsze sprawy do załatwienia dla Bochni
Uważam że Najpilniejszymi zadaniami dla nowego Burmistrza oraz Nowej Rady Miasta Bochnia są:
- Sprawy komunikacyjne czyli budowa sieci parkingów w centrum miasta oraz we wszystkich jej częściach, wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta przez dokończenie budowy wschodniej obwodnicy miasta tzw. łącznika autostradowego, zjazdu z drogi nr. 94 na osiedle Św. Jana i Brzeźnicka, budowa pełnowymiarowych i małych rond, budowa bezpiecznych przejść dla pieszych
- budowa kompleksu sportowo-wypoczynkowego w Chodenicach z jednoczesnym zadbaniem o obiekty wybudowane w latach poprzednich poprzez zwiększenie środków w budżecie na utrzymanie i remonty np. Lasek Uzbornia, Kryta Pływalnia, stadion sportowy przy ul. Parkowej
- nowa, bogatsza oferta kulturalna dla Miasta, ze znacznie poszerzoną ofertą imprez na płycie Rynku oraz hali widowiskowo-sportowej. Zmiana zieleni w Rynku i budowa szaletów miejskich w centrum miasta zdolnych do obsługi codziennych potrzeb miejskich oraz imprez masowych
4. Dlaczego mieszkańcy powinni postawić na moją kandydaturę?
Jestem człowiekiem energicznym oddanym Bochni, pracowitym i konsekwentnym w działaniu, posiadam umiejętność doboru swoich współpracowników i zjednywania ich w celu osiągnięcia określonego celu i zadania oraz co najważniejsze słuchającym mieszkańców i przyjmującym ich argumenty.
IRENEUSZ SOBAS
1. Imię nazwisko, wiek, wykształcenie
Ireneusz Sobas, 59 lat, wykształcenie wyższe (UJ), studia podyplomowe (UE) z zarządzania w administracji publicznej
2. Dlaczego kandyduję na burmistrza?
Bochnia to moje miejsce na ziemi, to mała Ojczyzna, której służę całe życie. Tak się ono potoczyło, że moja praca to właśnie praca w samorządzie. Sądzę, że moje doświadczenie jest na tyle bogate, iż będę je mógł wykorzystać dla dobra miasta i jego mieszkańców.
3. Trzy najpilniejsze sprawy do załatwienia dla Bochni
O wszystkim decyduje to, jak się w Bochni będzie żyło. Chcę, aby
mieszkańcy mogli powiedzieć: „to moje miasto, dobrze się w nim czuję”.
Na to składa się wiele spraw, z pewnością nie trzy. Mieszkaniec Bochni
powinien mieć zapewnioną dobrą edukację, sprawną komunikację, a przede
wszystkim przyjazną politykę społeczną, zapewniająca mu pomoc i opiekę,
nie tylko w sprawach trudnych, ale i na co dzień.
4. Czego brakuje w Bochni?
Szybszego załatwiania spraw, wszelkich spraw, a co za tym idzie konsensusu i porozumienia, czasami nawet wobec tych najważniejszych rozwiązań. Jeżeli własne „ja” będzie na drugim miejscu, to Bochnia będzie się rozwijać znacznie szybciej.
5. Dlaczego mieszkańcy powinni postawić na moją kandydaturę?
Dla mnie pełnienie funkcji w samorządzie to misja takiej pracy, która daje jak najlepsze i pozytywne efekty. Pokora wobec tego, co się robi powinna być tym większa im wyższe stanowisko się piastuje, bo podejmowane decyzje są coraz bardziej poważne, Sądzę, że moje 30-letnie doświadczenie pracy w samorządzie, od referenta aż po sekretarza miasta, są na tyle duże że sprostam stawianym wyzwaniom. To także wejście z tzw. „marszu”, czyli bez potrzeby ogarniania całej gamy przepisów i bardzo szybkie zapoznanie się z tym, co jest obecnie. Miasto nie ma dla mnie tajemnic.
WOJCIECH WOŹNICZKA
1.Imię nazwisko, wiek, wykształcenie
Wojciech Woźniczka, lat 48, Politolog/ w trakcie studiów podyplomowych z zarządzania logistyką.
2. Dlaczego kandyduję na burmistrza?
Kandyduję z dwóch powodów:
- Musimy zmienić sposób podejmowania decyzji dotyczących miasta. Obecnie nie odpowiada on na potrzeby mieszkańców oraz na wyzwania współczesności.
- Wiele dobrych pomysłów i pozytywnej energii mieszkańców pozostaje bez reakcji,nie mówiąc już o włączaniu do działania. Dlatego nie tylko chcę reprezentować pomysły Reaktora B7, ale stworzyć wsparcie dla wszystkich, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności. Wiem, że Bochnia może być nie tylko funkcjonalna i energooszczędna, ale również inspirująca.
3. Trzy najpilniejsze sprawy do załatwienia dla Bochni?
- układ komunikacyjny miasta z naciskiem na parkingi i modyfikacje rozkładu jazdy miejskich autobusów
- bieżące utrzymanie miasta z naciskiem na łatanie dziur w drogach i zwiększanie ilości zieleni.
- zwiększenie
corocznych grantów na wsparcie funkcjonowania sportu i kultury z
naciskiem na muzykę. Powrót do 1 % dla Budżetu Obywatelskiego.
4. Czego brakuje w Bochni?
- sprawnego przemieszczania się po mieście
- zieleni w przestrzeni publicznej
- wystarczającego wsparcia dla tych, którym chce się działać np. Sport, Muzyka i Budżet Obywatelski.
5. Dlaczego mieszkańcy powinni postawić na moją kandydaturę?
Nowe podejście do starych problemów, jest szansą na to, żeby sprawy poszły do przodu.
Gość P
05 kwietnia 2024 godzina 13:13
Ogolnie-Bez zrozumienia potrzeb i jasnego ich przedstawienia, co i dlaczego! Słuchać Mieszkancow, to nie to samo, co wsluchiwac się rozumieć problemy, wyciągać Wnioski, ustalając Nadrzedne Priorytety, które przełoża sie na faktyczny rozwój GMB – jakież to proste! Nie „wicie-rozumiecie”- wszystkie usprawniające są ważne te wpływające na ROZWÓJ dają dużo większe możliwości – to dwie niechciane Inwestycje na Os. Proszowskie!!!