- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

To trzeci tego typu zabieg w Polsce! Ortopedzi z Brzeska przeprowadzili skomplikowaną operację

- REKLAMA -

Lekarze  brzeskiej ortopedii przeprowadzili kolejny nowatorski zabieg. Polegał on na implantacji protezy bez cementowej do stawu międzypaliczkowego bliższego (PiP) trzeciego palca. To nie tylko pierwsza tego typu operacja w Brzesku, ale także trzeci taki zabieg w Polsce.

– Miał on na celu odtworzenie zakresu ruchu trzeciego palca prawej ręki u 43-latka. Mężczyzna kilka lat temu zranił rękę na pile tarczowej. Pomimo zastosowania leczenia operacyjnego oraz żmudnej rehabilitacji nie udało się uzyskać ruchomości tego palca. Był on cały czas prosty, nawet wtedy, gdy pacjent zginał w pięść pozostałe palce – tłumaczy dr n. med. Jakub Florek ortopeda z brzeskiego szpitala, który wykonywał zabieg.

Do tej pory  na oddziale ortopedii  brzeskiego szpitala, chorym z podobnymi dysfunkcjami proponowano implantację ze specjalnej membrany REG-JOINT. Po takim zabiegu z wszczepieniem implantu oraz żmudnej rehabilitacji pacjent odzyskiwał „życie bez bólu” i  tylko nieznaczną ruchomość w zakresie danego palca.

Zabieg, który został wykonany ostatnio polegał na  implantacji protezy bez cementowej firmy Cap Flex PiP do stawu międzypaliczkowego bliższego palca (PiP).

– Wygląda ona bardzo podobnie do protezy bez cementowej stawu kolanowego, jest jednak około 20 razy mniejsza. Każdy z implantów ma około 5 mm i jest osadzany na zasadzie idealnego dopasowania (press fit) pod kontrolą specjalnych lup powiększających – tłumaczy dr Jakub Florek.

Podobne zabiegi wykonywane są na świecie przy użyciu specjalnego kleju kostnego, gdzie idealne przecięcia kości nie były wymagane a implanty dosyć szybko się obluzowywały.

Do  operacji w Brzesku  została wypożyczona specjalna mikro-piła do mikro-cięć, które są konieczne w przypadku tak drobnych kości, jak kości paliczków w palcu. Wyzwaniem  było szkolenie i przygotowanie do tego zabiegu zespołu.

– Operacja przebiegła sprawnie. Już w pierwszej dobie po zabiegu pacjent uzyskał bardzo dobry zakres ruchomości, a przecież okres gojenia i rehabilitacji jeszcze przed nim – podkreśla  lekarz.

Ortopedzi dziękują doc. Mariuszowi Bonczarowi, który jako Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki wyraził zgodę na przeprowadzenie tego zabiegu w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Warto dodać, że Oddział Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej w Szpitalu Powiatowym w Brzesku, którym kieruje lek. med. Krzysztof  Szklanny, stał się ośrodkiem szkolącym w zakresie implantacji protezy CMC kciuka.

W tym roku zespół przeprowadził  10 implantacji protez bez cementowych kciuka. Na ten rok zaplanowano jeszcze cztery takie zabiegi, na które przyjazd już zadeklarowali lekarze z: Kielc, Lublina, Sandomierza i Rzeszowa.

10 komentarzy

10 Comments

 1. Anonim

  02 listopada 2020 godzina 17:43

  Szpital Brzesko, ale świetni ortopedzi z Tarnowa i okolic

  • Anonim

   03 listopada 2020 godzina 08:15

   Co za NARÓD!!!
   nie potrafi cieszyć się z sukcesu, odrazu szuka się negatywów.Wielkie brawa dla lekarzy, nie ważne skąd są.

   • Anonim

    04 listopada 2020 godzina 04:24

    Brawo dla ordynatora i zespołu lekarzy oraz personelu pomocniczego btzeskiej ortopedii!Tak trzymać i można można …Dużo zdrówka i wytrwałości w walce z koronowirusem!

 2. Anonim

  02 listopada 2020 godzina 17:45

  Brawo i szacunek dla Brzeskich lekarzy z ortopedii i całego zespołu ♥️

 3. Obs

  02 listopada 2020 godzina 22:07

  Fajnie tylko dlaczego na rtg po zabiegu staw ewidentnie jest w podwichnieciu?

  • Józef Cierniak

   03 listopada 2020 godzina 19:39

   Jesteście wspanili. Miałem przyjemność być w gabinecie Pana ordynatora z kolanem. Pełny profesjonalizm. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

 4. Ifa

  03 listopada 2020 godzina 08:16

  Co za NARÓD!!!
  nie potrafi cieszyć się z sukcesu, odrazu szuka się negatywów.Wielkie brawa dla lekarzy, nie ważne skąd są.

 5. JERZY

  03 listopada 2020 godzina 10:34

  Szpital w Brzesku od lat ma świetny zespól lekarski. Kazdy odział posiada wysokiej klasy specjalistow,

 6. Anonim

  03 listopada 2020 godzina 14:01

  BRAWO

  • Józef Cierniak

   03 listopada 2020 godzina 19:40

   Jesteście wspanili. Miałem przyjemność być w gabinecie Pana ordynatora z kolanem. Pełny profesjonalizm. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra