- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

To był najradośniejszy Weekend z Zabytkami! Starostwo Powiatowe w Bochni podsumowało to wydarzenie

- REKLAMA -

Tegoroczna 16. edycja Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego okazała się ogromnym sukcesem, czego dowodem jest rekordowa liczba uczestników – ponad 13 tysięcy osób! Warto podkreślić, że jest to autorskie wydarzenie Starostwa Powiatowego w Bochni realizowane przy współpracy gmin, instytucji, prywatnych zarządców obiektów, stowarzyszeń, fundacji a nawet szkół. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W tym roku organizatorzy i partnerzy zapewnili 60 wydarzeń. Była potańcówka na Rynku, pikniki, warsztaty dla dzieci, spacery tematyczne, kościoły, tężnia zmysłów, muzea, zlot pojazdów zabytkowych, wernisaż i wiele innych atrakcji. Atrakcje były dostępne za darmo.


Liderem jeśli chodzi o liczbę odwiedzających, był kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Dolnej wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO , który przyciągnął do siebie blisko 1000 osób. Dla wielu miejsc, które były w naszej ofercie był to rekordowy Weekend z Zabytkami. Bocheńskie Muzeum im. Stanisława Fishera odwiedziło około 650 osób,  Muzeum Motyli Arthropoda ponad 700. III Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych przyciągnął ponad 150 załóg, a na trasie w Łapanowie, Trzcianie i Bochni piękne samochody i motocykle podziwiało 2500 osób.

Dziękujemy wszystkim za wiele miły słów i komentarzy dotyczących tegorocznej niespodzianki jakim były piątkowe tany i pląsy na bocheńskim rynku. Byliśmy pewni, że to wydarzenie przyciągnie mieszkańców, ale jednak frekwencja pozytywnie nas zaskoczyła. Jednocześnie odbywający się drugi już Piknik Lokalnych Smaków stworzył przestrzeń, która wyzwoliła mnóstwo pozytywnych emocji wśród uczestników. Dowodem tego były setki uśmiechnięty twarzy. To nas bardzo zmotywowało i zrekompensowało zmęczenie po wielu tygodniach przygotowań do tego wydarzenia – podsumowuje Zespół Promocji Starostwa Powiatowego w Bochni.


Wspaniała letnia pogoda szczególnie sprzyjała wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Gospodarstwo Borówkowy Rój przeżyło prawdziwe oblężenie i przyjęło prawie 200 osób, podobnie Winnica w Chronowie 250 osób. Zabytkowy dwór obronny w Wieruszycach odwiedziło ponad 500 osób. Klasztor karmelitów na terenie ZK w Nowym Wiśniczu odwiedziło 428 osób, a po cmentarzach Żydowskich spacerował 70 osób.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty nie tylko dla dzieci z archeologami, ale również i te dla młodzieży czy dorosłych w wiśnickim plastyku. Ponad 110 osób odwiedziło Kościół w Rajbrocie, a Koryznówkę w Nowym Wiśniczu prawie 150 osób.

Ciężko wymieniać wszystkie atrakcje i miejsca bo było ich na weekendowej mapie zwiedzania w tym roku wyjątkowo dużo. Pomimo, że wiele atrakcji jest dostępnych każdego roku, to zainteresowanie nimi rośnie.
Co najbardziej cieszy organizatorów to fakt, iż można było zauważyć grupy turystów z zewnątrz. Liczna grupa nauczycieli pojawiła się z Powiatu Krakowskiego, byli również studenci z Uniwersytetu Śląskiego, czy grupa z Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.

-13 tys. osób  odwiedzających to wynik ciężkiej pracy wielu osób od lat zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Nie bez znaczenia była również pogoda, jednak co raz większa liczba osób przybywających do Powiatu Bocheńskiego z Krakowa, Warszawy czy Katowic potwierdza dobrą renomę, którą przez lata wyrobił sobie Weekend z Zabytkami. To bardzo cieszy. Dziękuję wszystkim za udział w tym autorskim wydarzeniu Powiatu Bocheńskiego. Dziękuję zwiedzającym, pracownikom Starostwa, instytucjom i osobom prywatnym udostępniającym zabytki i prywatne przestrzenie dla uczestników. Do zobaczenia za rok, tradycyjnie w drugi weekend września – mówi Adam Korta Starosta Bocheński.


Starostwo Powiatowe dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. To dziesiątki osób i instytucji: Miasto Bochnia, Kopalnia Sztuki Bochnia, Kopalnia Soli Bochnia, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Bazylika Św. Mikołaja w Bochni, Muzeum Motyli, Pracownia Archeologiczna, Fundacja Auxilium, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Teatr Artystokracki, Centrum Informacji Turystycznej, Pasieka u Kiejdów, parafia w Pogwizdowie, parafia w Łapczycy, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka, Zakład Karny w Nowym Wiśnicz, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, Winnica w Chronowie, Miasto i Gmina Nowy Wiśnicz, Ośrodek Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu, Gmina Lipnica Murowana, Gminy Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, Parafia w Lipnicy Murowanej, Parafia w Rajbrocie, Gospodarstwo Borówkowy Rój, Centrum Kultury i Turystyki w Trzcianie, parafia w Kamionnej, parafia w Trzcianie, Gmina Żegocina, Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, parafia w Sobolowie, parafia w Tarnawie i parafia w Łapanowie, właściciele Zamku w Wieruszycach, Ekomuzuem w Sobolowie, Frankówka Mała, Gmina Rzezawa, Izba Pamięci w Bratucicach, parafia w Okulicach, parafia w Rzezawie, grupa pasjonatów Stellung a2, parafia w Mikluszowicach, Gmina Drwinia, Kapela Ludowa Brzeźniczanie, Mościcki Klub Balonowy, Bocheńscy Miłośnicy Zabytkowych Pojazdów, OSP w Trzcianie, OSP Łapanów, OPS Kolanów, Planeta Kawy Bochnia, Tovino, Katrovia, Browar Hopkultura, Pierożki Babci Władzi, restauracja U Zygmunta z Nowego Wiśnicza, Cukiernia Chantilly, Cukiernia Ciachomania, szkoła językowa Helen Doron, Kwiaciarnia Mimoza, Pracownia Rerum, Dance&Fitness House, Marcin Basiński i Szkoła Podstawowa im. Jana Kantego w Łapanowie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra