- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

RZEZAWA. Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości ZDJĘCIA

Fot. UG w Rzezawie
- REKLAMA -

11 listopada w Rzezawie odbyły się uroczyste obchody związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to prawdziwy pokaz patriotyzmu i miłości do naszej Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej Ks. Proboszcz Tadeusz Kubala, który wygłosił również okolicznościowe kazanie.

Po zakończeniu liturgii władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Rzezawa Mariuszem Palejem, delegacje szkół i jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, a także przybyli mieszkańcy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Okulice przemaszerowali do budynku szkoły podstawowej w Rzezawie. Wiele osób uczestniczących w marszu miało ze sobą flagi narodowe. Największa z nich miała kilka metrów długości i była niesiona przez dzieci i młodzież gminy Rzezawa.

Na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie miały miejsce dalsze uroczystości związane z celebracją Święta Niepodległości. Odbyła się tam część artystyczna gminnych obchodów związanych ze świętem 11 listopada w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej. Ich występ był niezwykle emocjonujący i chwytał za serce.

Uroczystość 11 listopada była również okazją do wręczenia nagród laureatom gminnego konkursu „Gmina 50 lat temu, dziś i za 50 lat”. Wizje laureatów konkursu, które zostały przedstawione w pracach, były niezwykle ciekawe.

Z inicjatywy polonistki szkoły w Rzezawie Zofii Łęczek powstała natomiast kapsuła czasu, która zostanie otwarta za 50 lat, czyli 11 listopada 2073 roku. Znajdują się w niej różne dokumenty i przedmioty związane z Gminą Rzezawa, która w tym roku świętuje 50-lecie powstania.

Warto również wspomnieć, że przez cały dzień upamiętniający 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy chętni mogli podziwiać wystawę urodzonego w Borku artysty Zbigniewa Ważydrąga – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Znajdowała się ona w szkole w Rzezawie. Były to m.in. fotografie, obrazy, krzyże, czy stare przyrządy i narzędzia. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Podczas gminnych obchodów związanych ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej.

– „Odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i walce o wolność i niepodległość Polski”. Cytowane słowa, to swoisty testament Generała Władysława Andersa, człowieka, który wolnej i niepodległej Polsce poświecił całe swoje życie. Pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana na zawsze i musimy, jako naród lokalnych wspólnot dbać o nią ze wszystkich sił każdego dnia. To wolnej i niepodległej Polsce dedykujemy każdy dzień swojej pracy i aktywności na rzecz Gminy, bo to gmina właśnie jest wspólnotą mieszkańców, naszą małą Ojczyzną, której winniśmy miłość, szacunek i wsparciemówił Wójt Gminy Rzezawa.

Podkreślał on także, że każdy z nas powinien troszczyć się o Ojczyznę.           – W ostatnim czasie wielu z nas zastanawiało się, co jeszcze Polska może zrobić dla nas, a być może w dniu narodowego Święta Niepodległości powinniśmy sami siebie zapytać, co ja mogę zrobić dla Polski, bo każdy wkład w jej rozwój, nawet ten najmniejszy na poziomie gospodarstwa, sołectwa, gminy, powiatu, czy województwa jest inwestycją w Polskę i kiedy zrozumiemy, że to nasz wspólny dom, pomimo czasem dzielących nas różnic, będziemy potrafili porozumieć się dla jej dobra podkreślał Wójt Mariusz Palej

         Na koniec swojego przemówienia Wójt Gminy Rzezawa zaznaczył, że Ojczyzna jest silna dzięki wszystkim nam – ludziom, którzy się o nią troszczą i pracują na jej rzecz. – Zbliżając się do końca kadencji samorządowej,  z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wobec mieszkańców naszej Gminy, ale i ze świadomością kolejnych wyzwań stojących przed nami w przyszłości mogę ze spokojem i wdzięcznością zapewnić, iż niewątpliwy sukces, jakim jest stabilny, dynamiczny rozwój naszego regionu, jest efektem doskonałej współpracy naszego samorządu z mieszkańcami. Na koniec przywołam słowa bliskie nam wszystkim, sercu każdego Polaka: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” i głęboko wierzę w to, że dzięki naszej wytężonej służbie i pracy, już nigdy nie zginie. I tę myśl, jak motto dedykuję nam wszystkim, którym bliska jest idea bezpiecznej, wolnej i zasobnej Polskimówił Mariusz Palej.

Podczas uroczystości głos zabrała także Przewodnicząca Rady Gminy Rzezawa Barbara Kwiecińska, która w swoim przemówieniu również podkreślała, jak ważna jest dla każdego z nas Ojczyzna – zarówno ta duża, a więc Polska, jak i ta mała, jaką jest Gmina Rzezawa.

Organizatorami Narodowego Święta Niepodległości w Rzezawie był Wójt Mariusz Palej, Proboszcz Parafii w Rzezawie ks. Tadeusz Kubala, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra