- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Rzezawa. „Naukobus” przyjechał do Rzezawy – dzieci były zachwycone – ZDJĘCIA

- REKLAMA -

Setki osób odwiedziło nowoczesne laboratorium mobilne Centrum Nauki Kopernik, które przez dwa dni stacjonowało w szkole podstawowej w Rzezawie. To pierwszy przypadek, kiedy „Naukobus” zawitał do powiatu bocheńskiego.

Dzięki prezentacji ciekawych i niezwykłych zjawisk naukowych na przykładzie specjalistycznych eksponatów dzieci i młodzież mogły przekonać się, że nauka może być fascynująca i zabawna, a jednocześnie niezwykle rozwijająca i wciągająca. Spotkanie z interaktywną wystawą było także gratką dla wszystkich osób dorosłych, które miały okazję dowiedzieć się wiele pożytecznych rzeczy związanych ze światem nauki.

W mobilnej wersji Centrum Nauki Kopernik można było m.in. dzięki urządzeniu demonstrującemu współdziałanie układu nerwowego i układu ruchu sprawdzić swoją szybkość reakcji. Do dyspozycji były także specjalne maszyny umożliwiające sprawdzenie swojej pamięci, czy zakresu słyszanych częstotliwości.

Dużym zainteresowaniem podczas wystawy cieszyła się pompa próżniowa i półkule magdeburskie. Po wypompowaniu spomiędzy nich powietrza, ich rozerwanie stawało się niemal niemożliwe. Dzieciom, które próbowały je od siebie odłączyć, sprawiało to wiele radości. Podobnie było w przypadku szklanej kuli, która zawierała niewielkie ilości helu i argonu. W jej wnętrzu umieszczona natomiast była elektroda podłączona do źródła wysokiego napięcia, które wytwarzało duże pole elektryczne.

To wszystko powodowało, że przyłożone do niej ręce przyciągały nitki wyładowania, co skutkowało tym, że kula świeciła. Wśród eksponatów, które w sposób szczególny cieszyły się dużym zainteresowaniem, był ponadto m.in. model korpusu i głowy człowieka czy zoetrop, dzięki któremu można było się dowiedzieć, jak powstaje film. Wśród przygotowanych doświadczeń naukowych była też możliwość przekonania się jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, a to wszystko dzięki specjalnemu wirtualnemu krzesłu.

To jednak tylko część spośród kilkunastu eksponatów, które znalazły się w mobilnym laboratorium Centrum Nauki Kopernik. Pomagać zrozumieć zasady ich działania i przybliżać prezentowane zjawiska starali się wykwalifikowani edukatorzy.

Dla wszystkich uczniów ze szkół i przedszkoli z terenu gminy Rzezawa, którzy odwiedzili interaktywną wystawę, przygotowany został „Poradnik młodego naukowca”. Są to propozycje różnych doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzać w domu, co pozwala dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w luźniejszej formie.

Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie przekazano natomiast model anatomiczny człowieka.

– Ogromnie się cieszę, że mieliśmy okazję gościć „Naukobusa” Centrum Nauki Kopernik na naszym terenie. Mam nadzieję, że zdobyta przez uczniów wiedza podczas tej wizyty przyniesie pozytywne rezultaty i pozwoli im w przyszłości w osiągnięciu sukcesów naukowych- mówi  Mariusz Palej, wójt gminy Rzezawa.

Przyjazd „Naukobusa” do Rzezawy był możliwy dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dużą rolę w organizacji tego przedsięwzięcia odegrał również radny powiatowy  Stanisław Bukowiec.

(informacja prasowa)

Fot. UG w Rzezawie

Fot. CN Kopernik

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    RobertG

    16 września 2018 godzina 09:23

    Naukobus przyjechał w czasie kampanii wyborczej. Rozumiem, że to dla Wójta Paleja rozwiąże problem edukacji w Gminie Rzezawa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra