- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Ruszyła sprzedaż biletów na pasterkę w Kopalni Soli w Bochni

- REKLAMA -

Pasterka, uroczysta nocna msza święta Wigilii Bożego Narodzenia, jest nabożeństwem szczególnym. Zwłaszcza, jeśli jest sprawowana w wyjątkowym miejscu, jakim jest Kaplica Św. Kingi w bocheńskiej kopalni Soli. Nietypowa jest także pora w jakiej sprawowane będzie to nabożeństwo, ponieważ bocheńska kopalnia zaprasza na Pasterkę w godzinach rannych.

Tradycja organizacji podziemnych pasterek w bocheńskiej kopalni sięga 1865 roku. Wtedy to poświęcono podziemną kaplicę i nadano jej imię bł. Kingi. W pierwszej bożonarodzeniowej mszy udział wzięli wszyscy górnicy pracujący w podziemiach kopalni wraz z rodzinami. Pasterki odbywały się tam regularnie do 1939 roku. Wybuch wojny przerwał ten piękny zwyczaj aż na czterdzieści lat. Podziemne pasterki wróciły dopiero w 1980 roku, pierwszej, po tak długiej przerwie, przewodniczył biskup tarnowski Jerzy Ablewicz.

Podziemna pasterka to wielkie wydarzenie w kopalni. Kaplica jest wtedy pięknie przystrojona, niejako przywdziewa swój świąteczny bożonarodzeniowy płaszcz wprowadzając atmosferę podniosłości, święta. Uroczystość nabiera szczególnego świątecznego charakteru, również za sprawą pięknych kolęd w wykonaniu Orkiestry Górniczej Kopalni Soli w Bochni.  

Niezmiennie od lat ogromnym zainteresowaniem (zwłaszcza wśród) najmłodszych uczestników cieszy się kawerna z całoroczną szopką betlejemską. W jej wnętrzu znajduje się drewniany żłobek, na którym leży figurka Dzieciątka Jezus wykonana z gipsu. W szopce znajdują się również figurki zwierząt oraz gipsowe odlewy Najświętszej Marii Panny oraz św. Józefa, są też czterej pasterze i trzej królowie. Dolną część kawerny zdobią drewniane makiety budynków, a wśród nich chata ze strzechą, altana a nawet buda z psem, studnia i dom z gankiem. Większość obiektów umieszczonych w podziemnej szopce to dzieła artystów samouków, takich jak Józef Kępa czy Stefan Wojtas – emerytowany górnik, rzeźbiarz.

Na uroczyste msze o godz. 8.30 i 11.00 przybywa wielu uczestników. Chętnych co roku jest coraz więcej, dlatego praktyką jest już wprowadzanie odpłatnych zaproszeń na te wydarzenia a pieniądze już tradycyjnie przeznaczane są na cele charytatywne. 

Sprzedaż biletów na Pasterkę w cenie 25 zł, prowadzona będzie w Biurze Obsługi Turystycznej przy szybie Campi (ul. Campi 15, 32-700 Bochnia) oraz w sprzedaży on-line https://kopalnia-bochnia.pl/ebilety/ od piątku 9 grudnia 2022 r.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra