- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Bochni nagrodzona tytułem „LIDER MAŁOPOLSKI – Najlepsze Przedsięwzięcie Roku 2021 w Małopolsce ”

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Bocheńska inwestycja realizowana przez MPWiK w Bochni została zauważona przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski i nagrodzona tytułem „LIDER MAŁOPOLSKI – Najlepsze Przedsięwzięcie Roku 2021 w Małopolsce”. W XXII edycji konkursu Stowarzyszenie nagrodziło 10 inwestycji – wśród nich oczyszczalnię ścieków w Bochni – przyznając im równorzędne Tytuły LIDER MAŁOPOLSKI. Przyznano też jeden Tytuł Specjalny.

-Kapitała Konkursu „LIDER MAŁOPOLSKI – Najlepsze Przedsięwzięcie Roku 2021 w Małopolsce ”, w skład której wchodzi 27 samorządowców – członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski – wyróżnia najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne, ekspansywne firmy z Małopolski, z nowymi technologiami, stwarzające nowe miejsca pracy – podkreśla Kazimierz Barczyk Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

Bochnia – rozbudowa oczyszczalni ścieków W ramach inwestycji rozbudowano linię technologiczną przeróbki osadów ściekowych, zbudowano suszarnię słoneczną osadów ściekowych, wzniesiono też instalacje do wytwarzania i przeróbki biogazu na energię elektryczną i cieplną wraz z montażem i uruchomieniem agregatu kogeneracyjnego. Jednocześnie usprawniono zarządzanie poprzez budowę inteligentnych systemów sterowania i nadzoru nad całym systemem wodociągowym oraz kanalizacyjnym.

Najbardziej odczuwalną dla mieszkańców Bochni wartością inwestycji MPWiK jest dezodoryzacja zapachów. Istniejące otwarte komory fermentacji zostały zastąpione wydzielonymi (zamkniętymi) komorami fermentacji dzięki temu w procesie fermentacji mezofilowej osadów, tłuszczów i odpadów zielonych, wytwarzany jest biogaz, który wykorzystuje się do zasilania agregatu kogeneracyjnego oraz awaryjnie do zasilania kotłów gazowych w celu częściowego pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną do celów grzewczych i technologicznych. Inwestycja o pełnej nazwie „Rozbudowa i przebudowa ciągu technologicznego na oczyszczalni ścieków w Bochni wraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i usprawnieniem zarządzania majątkiem sieciowym” pochłonęła ponad 77,4 mln zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bochni otrzymało na to zadanie 40 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Brakującą znaczną część funduszy MPWiK dołożyło z własnego budżetu

3 komentarze

3 Comments

 1. Gość P

  28 maja 2022 godzina 15:14

  Dwie duże inwestycje zrealizowane przez – pod nadzorem Prezesa Zbigniewa Rachwała. Dobra robota. GRATULACJE.

 2. Paul

  29 maja 2022 godzina 21:43

  Zamknij japkę opóźniony gosciu

  • Anonim

   30 maja 2022 godzina 12:49

   tak trzymaj paul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra