- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia ma nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Dziś oficjalnie otwarto zmodernizowany zakład DUŻO ZDJĘĆ

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

Ponad 77 mln zł kosztowała rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Bochni. Inwestycja była realizowana przez cztery lata przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Dziś oficjalnie otwarto nowoczesny zakład.

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula

– Wierzę, że realizacja tego przedsięwzięcia poprawi stan środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie masy powstałych odpadów ściekowych przy wykorzystaniu energii odnawialnej, poprawią się parametry pracy oczyszczalni, modernizacja pozwoli wyeliminować problemy zgłaszane przez okolicznych mieszkańców dotyczące uciążliwości zapachowej obiektu oczyszczalni – mówił Zbigniew Rachwał prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bochni.

Inwestycja realizowana była w ramach projektu: „Rozbudowa i przebudowa ciągu technologicznego na oczyszczalni ścieków w Bochni wraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i usprawnieniem zarządzania majątkiem sieciowym”. Zadanie, które pochłonęło 77 414 559,01 zł, powstało przy wsparciu funduszy unijnych. MPWiK w Bochni otrzymał na ten cel 39 904 280,63 zł dofinansowania w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach: oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”, brakującą część funduszy MPWiK dołożył z własnego budżetu.

Cały projekt składał się z dwóch zadań inwestycyjnych.

Pierwsze obejmowało budowę nowych obiektów i modernizację istniejących, które zapewniły ulepszenie procesu oczyszczania ścieków, poprawę gospodarki osadowej, zmniejszenie emisji substancji złowonnych, powstających w trakcie pracy oczyszczalni, powstanie możliwość produkcji energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby własne oczyszczalni z produktu przeróbki osadów ściekowych tj. biogazu.


Drugie zadanie inwestycyjne dotyczyło usprawnienia zarządzania majątkiem sieciowym wodociągowo-kanalizacyjnym. W ramach tego działania wybudowano inteligentne systemy sterowania i nadzoru nad systemem wodociągowym oraz kanalizacyjnym.

4 komentarze

4 Comments

 1. Avatar

  emeryt

  15 czerwca 2021 godzina 14:44

  A gdzie proboszcz z kropidłem ?

  • Avatar

   Darek

   15 czerwca 2021 godzina 22:18

   Kuz dawni zakropione

  • Avatar

   A cena wody w gore

   16 czerwca 2021 godzina 21:58

   Aż trzech burmistrzów się musiało pojawić bo później darmowa imprezka i popitka jak widać.

 2. Avatar

  Milano

  16 czerwca 2021 godzina 06:37

  A ta Pani w bronzowej bluzce to kto?
  Może pasowałoby się przebrać na taką okazję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra