- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W bocheńskiej tężni na posadzce pojawiła się rdza. Sprawdziliśmy, dlaczego? ZDJĘCIA

- REKLAMA -

Posadzka oddanej rok temu tężni w kilku miejscach pobrudzona jest rdzą. Dlaczego tak się stało, zapytaliśmy przedstawicieli bocheńskiego magistratu.

Z informacji przesłanych przez Andrzeja Koprowskiego z bocheńskiego magistratu wynika, że materiał tych blach to Corten, specjalna stal która pokrywa się patyną. Z tego materiału wykonane jest m.in. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. To coraz częściej wykorzystywany przez architektów materiał, który pod wpływem czynników atmosferycznych samoczynnie pokrywa się nalotem z chromu, miedzi, krzemu oraz fosforu nadającą jej z czasem atrakcyjny wygląd naturalnej patyny.

– Stal cortenowska ma bardzo dobre parametry techniczne oraz atrakcyjną fakturę i barwę. Proces pokrywanie się patyną potrwa jakiś czas, ale efekt końcowy powinien wynagrodzić chwilowe niedogodności powodujące konieczność usuwania nacieków z powierzchni posadzki. Końcowy efekt czyni zastosowanie tego materiału estetycznym, a zarazem niezwykle designerskim rozwiązaniem – wyjaśnia Andrzej Koprowski dodając, że miedziane blachy, którymi często pokrywane są dachy kościołów i starych kamienic również pokrywają się patyną i przez jakiś czas tworzy zielonkawe nacieki. Także jeszcze chwilę będziemy usuwać rdzawe nacieki a później cieszyć się będziemy designerskim i nowoczesnym rozwiązaniem.

Nacieki na posadzce mają być usunięte jeszcze dziś.

8 komentarzy

8 Comments

 1. reklama

  24 maja 2021 godzina 11:26

  Elementy stalowe korodują, skoro są źle zabezpieczone i nikt tego zabezpieczenia nie dopilnował z nadzoru – i znowu należy oczekiwać pokrętnych wyjaśnień z UM ?!

 2. Vigo

  24 maja 2021 godzina 11:54

  i jak miasto zamierza to czyścić?

  • Bob budowniczy

   24 maja 2021 godzina 21:41

   Panie koprowski program usterka zaprasza razem z kolawinskim i cerazym będziecie tłumaczyć wszelakie usterki w tym jesteście „miszczami”

 3. Andrzej Koprowski

  24 maja 2021 godzina 13:10

  Określenie „pokrętne wyjaśnienia” jest niesprawiedliwe i nieprawdziwe. Proszę sobie wpisać w wyszukiwarkę „stal corten” i poczytać na ten temat. Po lekturze informacji dot. cortenu nie powinno już być wątpliwości.

  • Stefan

   24 maja 2021 godzina 15:22

   Solanka jest agresywna chemicznie i tu czas nic nie zmieni i rdzawe zacieki będą już zawsze powstawać.

  • antyreklama

   24 maja 2021 godzina 20:58

   I co panie AK, znając właściwości zastosowaliście corten do zabrudzania posadzki tężni ??? Dziwne !!!

 4. kierowca TIRa

  24 maja 2021 godzina 13:54

  Ale syf !!!! Jak to będzie wygladać za 3 lat ????? Bezmyślna lokalizacja która pozbawiła szkołę jednego boiska, niedopracowany projekt ( dobrze że nie użyli kartonu lokalnej firmy kartonowej), koszmarna eksploatacja – powtarzający się co kilka tygodni smród zagniłej solanki, skażenie alejek Plant i ul. Czackiego . Koszmarnie droga – bo za 8 mln złotych i mało potrzebna inwestycja w mieście gdzie działa kopalnia soli . Panie Koprowski, Cerazy, Kolawiński – to nie jest powód do dumy lecz do wstydu !!!!

 5. Zbędny pseudo rzecznik

  24 maja 2021 godzina 19:24

  Już jest wymówka jak ze schodami spartaczonymi na rynku i już poprawka dopiero po uwagach mieszkańców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra