- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Robert Cerazy: Pan Kobiela, którego ceniliśmy jako architekta i któremu na sercu leżały sprawy Bochni, całkowicie „odjechał” w swojej retoryce

- REKLAMA -
Fot. Grzegorz Paluchowski

Do wywiadu z Adamem Kobielą przeprowadzonego w cyklu „Zapytam wprost” ZOBACZ dziś rano odniósł się bocheński magistrat. W obszernym oświadczeniu Robert Cerazy zastępca burmistrza Bochni ubolewa, że architekt, który brał czynny udział  w pracach nad rewitalizacją miasta, dzisiaj deprecjonuje działania samorządu.

Pełne oświadczenie poniżej:

Komentarz do art. z wywiadem (video) pt. „Adam Kobiela – architekt: Nie podoba mi się zrewitalizowany Rynek”.

„Nie sposób pozostawić bez komentarza wypowiedzi Pana Adama Kobieli, który kolejny już raz podważa działania w których ustalaniu brał aktywny udział. Szanowni Państwo nie od dziś wiadomo, że Pan Adam Kobiela jest jednym z autorów tez programu wyborczego, w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej jednego z kandydatów na Burmistrza Bochni przy ostatnich wyborach samorządowych, nie dziwi więc jego ostatnia aktywność na forum publicznym.

Szkoda, że osoba, która brała czynny udział  w pracach nad rewitalizacją miasta dzisiaj deprecjonuje nasze działania. Pan Kobiela, którego ceniliśmy jako architekta i któremu na sercu leżały sprawy Bochni, całkowicie „odjechał” w swojej retoryce.

Godne ubolewania i znamienne jest to, że  poucza nas człowiek, którego brak fachowej oceny zachodzących zjawisk w procesie budowlanym „przyczynił się” ongiś do katastrofy budowlanej między innymi miejskiej kamienicy przy Rynek 13, zagrażając sąsiednim budynkom.

Całkowicie Panu Kobieli rozjechały się idee celów rewitalizacji miasta,  i zamian społeczno-gospodarczych jakie mają się dokonać poprzez zmiany przestrzeni miejskiej, która się obecnie realizuje, poprzedzone wcześniej głęboką diagnozą problemów dotykających ścisłego centrum Bochni.

Podejmując się tak ważnego zadania trzeba Szanowny Panie patrzeć dalej niż czubki własnych butów, tkwi Pan w swojej skostniałej retoryce z lat 60-tych ubiegłego wieku. Przypominamy więc, że koncepcja przebudowy Rynku została bardzo dobrze oceniona przez ówczesnego Konserwatora Zabytków w Tarnowie Pana Andrzeja Ceterę, czego Pan ma głęboką świadomość uczestnicząc w tych pracach.  

Należy przy tym pamiętać, że sama idea przebudowy podlegała szerokim konsultacjom. W dyskusji nad kształtem Rynku ostatecznie zwyciężyła opcja pośrednia sankcjonująca wprowadzone zmiany w latach 60-tych,  dająca możliwość integracji przestrzeni płyty rynku i pierzei poprzez tarasy użytkowe i nowych atrakcyjnych przestrzeni publicznych, dla szeroko pojętego sektora usług, tworząc współczesną agorę, miejsce spotkań mieszkańców i turystów.

Z perspektywy czasu być może inaczej można było by podejść do niektórych rozstrzygnięć czy zagadnień. Podjęcie decyzji o sposobie realizacji  istotnych dla miasta zamierzeń nie jest rzeczą łatwą , jednak w poczuciu odpowiedzialności w pewnym momencie dyskusje należy przekuć w czyn i wejść w realizację zaplanowanych prac.  Można się z nimi nie zgadzać, jednak na obecnym etapie należy poczekać na zakończenie prac,  a następnie pozwolić wyrobić sobie własne zdanie na temat całości wprowadzonych rozwiązań i funkcjonalności przestrzeni.

Nie sposób nie wspomnieć, że często odwołuje się Pan w retoryce do swoich protoplastów, którzy działali nie z niskich pobudek zaistnienia w przestrzeni publicznej, nie byli nigdy narzędziem w cudzych rękach lecz w sposób twórczy budowali naszą historię, tożsamość                   i wspólnotę.  Proszę się głęboko zastanowić czy rzeczywiście byliby dumni z Pańskiej postawy deprecjonowania i wręcz wyszydzania naszych działań, pracy wielu osób i środowisk, którym na sercu leży rozwój królewsko-górniczego miasta Bochnia i naszej wspólnoty samorządowej”

Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni

11 komentarzy

11 Comments

 1. Anonim

  09 czerwca 2021 godzina 09:11

  p,Adam Kobiela ,niech napisze coś o swoich aferach budowlanych a nie krytykuje innych.

  • B. S.

   10 czerwca 2021 godzina 13:33

   Nie znam p. Kobieli ale czy miał wyrok za swoje zaniedbania? Czy to tylko domysły.?

 2. Obiektywny7X

  09 czerwca 2021 godzina 11:40

  Dla Bochnian nazwisko Rodziny Kobielów wiele pozytywnego znaczy, ze względu na ich zasługi dla miasta. Co upoważnia osoby napływowe do takich ocen cytat :,,Podejmując się tak ważnego zadania trzeba Szanowny Panie patrzeć dalej niż czubki własnych butów, tkwi Pan w swojej skostniałej retoryce z lat 60-tych ubiegłego wieku.
  Gdzie ten Pan krytykujący, wtedy był i pracował, że ma czelność tak wypowiadać się???

 3. zszokowany

  09 czerwca 2021 godzina 13:04

  „Przypominamy więc, że koncepcja przebudowy Rynku została bardzo dobrze oceniona przez ówczesnego Konserwatora Zabytków w Tarnowie Pana Andrzeja Ceterę, czego Pan ma głęboką świadomość uczestnicząc w tych pracach.”

  Obrzydliwe wycieranie sobie ust (żeby nie użyć bardziej adekwatnego określenia) zmarłą osobą. Pan Cetera aprobował i brał udział w konsultacjach nad projektem, który po jego śmierci KOLAWIŃSKI Z CERAZYM ZMIENILI!!!! Pierwotne koncepcje w znacznym stopniu odbiegają od obecnie prowadzonej realizacji!!!

  • B. S.

   10 czerwca 2021 godzina 13:43

   Rynek jest paskudny. Beton, beton, beton. Prawie ugotować się na nim. Napewno nie jest to miejsce gdzie z przyjemnością można usiąść.
   Ale uliczki są bardzo ładne i klimatyczne.

 4. murator

  09 czerwca 2021 godzina 18:06

  Czym sie może poszczycić Cerazy? Nieudolną rewitalizacją? Masą błędów, zmian, wielomiesięcznych opóźnień? Cerazy… ty lepiej schowaj sie w domu bo z ciebie cienki Bolek. Bardzo cienki.

 5. bob

  09 czerwca 2021 godzina 18:54

  P.Kobiela powiedzial glosno to co mysli wiele osob w Bochni o tej rewitalizacji a wiadomym jest ze Kolawinski z Cerazym krytyki nie znosza i nie przyjmuja stad to oswiadczenie Cerazego gdzie nie ma merytoryki tylko pyskowka. Ja mam wrazenie ze z ta rewitalizacja to jak z P. Cerazym przedstawia sie Robert a tak naprawde ma na imie Lucjan.

  • Archeo

   10 czerwca 2021 godzina 01:28

   Tego lucka to by pan Kobiela przeskoczył i intelektem zgasil a praktyki ma więcej niż on życia . Do tego ma czelność mu ubliżać a sam nie ma nic mądrego do powiedzenia ,no chyba że na temat tych schodów zj….ych na maca haha

 6. Wkurzony

  09 czerwca 2021 godzina 19:27

  A mi się Rynek podoba a wkurza mnie taka krytyka po czasie. Po co Kobiela to teraz robi? A jeszcze ta zapowiedź bochnianin z krwi i kości. Takie podziały na lepszych i gorszych nie powinny być. Jak większość się dogadała to tak trzeba robić i tyle. Ale nie, zawsze jakieś kwasy i wizje. Po co to i czemu to służy?

 7. wiliam

  10 czerwca 2021 godzina 08:52

  Co ty w życiu widziałeś ? Taki sposób realizacji zadania publicznego zasługuje na krytykę – to przecież marnotrawione są nasze pieniądze ! Inteligentni ludzie zrozumieją co to jest uzasadniona krytyka i czemu służy !!!

  • Wkurzony

   11 czerwca 2021 godzina 09:29

   I znowu to samo. Mam inne zdanie to nic w życiu nie widziałem, nic nie wiem i jestem głupi. I chociaż co chwilę czytam o donosach do Prokuratury i sprawdzaniu wszystkiego i nic z tego nie wynika to i tak marnotrawione są nasze pieniądze. To dla mnie nie jest uzasadniona krytyka tylko takie pohukiwania wieczne niezadowolonych. Demokracja to zdanie większości i już. Wybraliśmy PO rządzi PO. Wybraliśmy PIS rządzi PIS. A jak Pan Kobiela był w tym zespole co ustalał jak to ma wyglądać, to po co teraz to robi? Z tężnią też tak było. Drzewa pousychają, dachy pordzewieją świat się skończy a jakoś nic się nie stało. I tak cały czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra