Przetarg na realizację wschodniej obwodnicy Tarnowa, jednej ze 100 obwodnic, które mają powstać w ramach rządowego programu realizowanego w latach 2020-2030 ma być ogłoszony w przyszłym roku.
-Cieszę się, że ta inwestycja tak potrzebna mieszkańcom Tarnowa została uwzględniona w naszym programie. Wschodnia obwodnica Tarnowa pozwoli na wyprowadzenie ruchu poza miasto, zyskają na tym mieszkańcy, w tym też pacjenci Szpital św. Łukasza, bowiem poprzez jej budowę i wyprowadzenie ruchu, pacjenci szybciej i łatwiej lokalnymi drogami dojadą do lecznicy – podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm, wiceminister zdrowia.
Wschodnia obwodnica Tarnowa powstanie w ciągu drogi krajowej nr 73.
Inwestycja przygotowywana jest od dłuższego czasu. Jest już decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Prace przygotowawcze prowadzone są we współpracy z Miastem Tarnów. Planowana data ogłoszenia przetargu to drugi kwartał 2021 roku.
Podstawowym celem budowy obwodnicy Tarnowa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze numer 73 przy dojeździe do węzła Tarnów Północ.
Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu międzynarodowego i regionalnego na odcinku drogi krajowej w pobliżu Tarnowa.
Inwestycja równolegle poprawi dostępność komunikacyjną Pilzna i Jasła. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.
Główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czyste powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.