- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Region. Uwaga grypa! Lekarze przestrzegają, by nie bagatelizować objawów

- REKLAMA -

Blisko trzy tysiące osób w powiecie bocheńskim i ponad 1,5 tysiąca w powiecie brzeskim chorowało na grypę w ostatnim tygodniu stycznia. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. W całej Małopolsce w tym czasie z grypą zmagało się blisko 33 tys. osób.

W powiecie bocheńskim najwięcej chorych na grypę to osoby w przedziale wieku 15-64 lata – 1071, 927 osób to pacjenci w wieku 5-14 lat. Całkiem sporo w analizowanym okresie było także dzieci do 4 lat – 736, najmniej osób powyżej 65 roku życia – 241.

W powiecie brzeskim w ostatnim tygodniu stycznia na grupę chorowało 640 pacjentów w wieku 15-64 lata i 300 dzieci do 4 roku życia. Było 338 przypadków zachorowań w grupie 5-14 lat i 270 powyżej 65 roku życia.

CO ROBIĆ, BY NIE ZARAZIĆ SIĘ GRYPĄ?

  • Warto się zaszczepić, najlepiej jeszcze przed sezonem grypowym.
  • Bardzo ważna jest higiena. Należy pamiętać o myciu rąk ciepłą wodą i mydłem.
  • Warto unikać kontaktu z osobami, które kichają, czy kaszlą. Nie przebywać w dużych skupiskach. Choroba przenosi się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania.
  • Jeśli już mamy katar zasłaniajmy nos chusteczką, a nie dłonią.
  • Gdy jesteśmy przeziębieni, a przez to nieodporni, zostańmy w domu, nie roznośmy zarazków do pracy czy szkoły.

Grypa zdecydowanie różni się od zwykłego przeziębienia.  Jeśli małe dziecko wysoko gorączkuję, sucho kaszle i jest bardzo osłabione, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, by zastosować właściwe leczenie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra