- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

🔴 Protest w Kopalni Soli Bochnia. Jest oświadczenie prezesa

- REKLAMA -

Dziś na godzinę 16 zaplanowano trzecie już spotkanie negocjacyjne pomiędzy grupą przewodników, a prezesem Kopalni Soli Bochni. Przewodnicy domagają się podwyżek, prezes godzi się na nie, ale w mniejszym wymiarze niż chcą tego organizatorzy protestu.

Sprawa jest bardzo dynamiczna. Do tej pory przewodnicy wydali już dwa oświadczenia ZOBACZ i ZOBACZ.

Dziś o godz. 15 do naszej redakcji dotarło oświadczenie Prezesa Zygmunta Dobrowolskiego.

OŚWIADCZENIE
Prezesa Zarządu Kopalni Soli Bochnia sp. z o.o. z dnia 15.02.2024 r.


W związku z trwającym protestem Przewodników Kopalni Soli Bochnia
sp. z o.o. oraz podawaniem nieprecyzyjnych, a w niektórych przypadkach
nieprawdziwych informacji, oświadczam, że w aktualnym taryfikatorze dla
Przewodników, obowiązują stawki godzinowe za oprowadzanie grup
turystycznych, zależne od rodzaju trasy oraz stawki godzinowe za opiekę nad grupą w czasie pobytów nocnych, w czasie posiłków i przepraw łodzią. Dla trasy turystycznej, wynikająca z taryfikatora stawka godzinowa wynosi 32 PLN/h, natomiast stawka za opiekę nad grupą, 30 PLN/h. Do tych stawek doliczany jest dodatek za dyspozycyjność w wys. 30% oraz dodatek za pracę w weekendy w wysokości 20% lub 30% w sezonie.


W styczniu 2024 r. wszyscy Przewodnicy przebywali w podziemiach Kopalni 2464,5 godzin, a ich wynagrodzenie łączne brutto wyniosło 106 600,70 PLN , co daje średnią stawkę godzinową w wys. 43,25 PLN/h. Wykonywanie usług przewodnickich w czasie 168 h miesięcznie, skutkuje uzyskaniem średniego zarobku miesięcznego brutto Przewodnika w wys. 7266 PLN, jednak w skrajnych przypadkach nawet 10 102,40 i stawki 60 PLN/h.

Ponieważ po ostatnich 16% podwyżkach Przewodnicy osiągnęli średnią wysokość zarobków na poziomie kierowników działów, a w pojedynczych przypadkach, dyrektorów, dalsze negocjacje płacowe muszą uwzględniać konieczność zachowania odpowiednich relacji płacowych w stosunku do pozostałych grup pracowniczych.

Od momentu objęcia stanowiska prezesa zarządu Kopalni Soli Bochnia sp. z o.o. prowadziłem otwarty dialog z Załogą, co pozwoliło na podpisanie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy i wszyscy Pracownicy wiedzieli, że drzwi mojego gabinetu są dla nich zawsze otwarte.

jednak z tej możliwości nie skorzystali, pomimo deklarowanej w mediach chęci do rozmów. Zostałem zmuszony do podjęcia radykalnych działań i wypowiedzenia dotychczasowych umów-zleceń, aby jak najszybciej zakończyć ten spór.

Mamy już pierwsze pozytywne efekty tych działań. Dzisiaj o godz. 16.00 obędzie się kolejne spotkanie z Przewodnikami i wyrażam
nadzieję na osiągnięcie porozumienia.


Prezes Zarządu Kopalni Soli Bochnia sp. z o.o.
Zygmunt Dobrowolski

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra