- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

🔴 Prezes Kopalni Soli Bochnia: Chcę współpracować wyłącznie z ludźmi odpowiedzialnymi, na których można polegać

- REKLAMA -
Fot. Szymon Zięba

Nadal nie udało się dojść do porozumienia z przewodnikami pracującymi w Kopalni Soli Bochnia. W południe wydali oświadczenie, w którym tłumaczą swoje zachowanie. Także dziś kopalnia wysłała do nich wypowiedzenia umów. Nowe będą podpisywane tylko z osobami, które zaakceptują zaproponowaną przez spółkę podwyżkę.

O problemie w bocheńskiej kopalni pisaliśmy wczoraj Przewodnicy kopalni soli pracują na trasie, ale nadal rozmawiają o podwyżkach i w poniedziałek Bunt przewodników Kopalni Soli Bochnia. Grożą, że nie będą oprowadzać turystów

Spotkanie, zorganizowane we wtorkowe popołudnie, w sprawie przewodników nie przyniosło oczekiwanego rozstrzygnięcia, choć wydawało się, że sprawa jest załatwiona.

-Rozmowy z przedstawicielami przewodników zakończyły się podpisaniem porozumienia. Byłem przekonany, że problem został rozwiązany, do momentu otrzymania w godzinach wieczornych, pocztą elektroniczną, informacji, że pozostali przewodnicy nie akceptują tego stanowiska i podtrzymują swoje poprzednie żądania.  Trudno było uwierzyć, że po wczorajszych konstruktywnych negocjacjach, wróciliśmy do punktu wyjścia. Pomimo głośno deklarowanej przez przewodników miłości do kopalni w komunikacie prasowym, nadal działają oni na szkodę tej pięknej żupy królewskiej – podkreśla prezes Zygmunt Dobrowolski.

Prezes przekonuje, że jako osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie i wizerunek spółki, musiał zadbać, aby ta sytuacja jak najszybciej została zażegnana. Dlatego też dzisiaj (14.02.2024 r. ) do przewodników zostały wysłane wypowiedzenia umów-zleceń.

-Jednocześnie chciałbym zapewnić, że jestem otwarty na indywidualne rozmowy z przewodnikami i podpisywanie nowych umów. Chcę współpracować wyłącznie z ludźmi  odpowiedzialnymi, na których można polegać – dodał Zygmunt Dobrowolski.

Dziś przewodnicy wydali oświadczenie.

– Chętnie wrócimy do naszych zajęć, aby kontynuować naszą pracę w oprowadzeniu wycieczek po kopalni. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy i negocjacje, które mogą prowadzić do znalezienia satysfakcjonującego dla obu stron rozwiązania – czytamy w piśmie skierowanym do naszej redakcji.

Pełna treść oświadczenia:

„13 lutego 2024 r. delegacja przewodników Kopalni Soli Bochnia przeprowadziła rozmowy z Panem Zygmuntem Dobrowolskim, Prezesem Zarządu Kopalni Soli „Bochnia” sp. z o.o. mające na celu rozwiązanie powstałego sporu płacowego.Niestety negocjacje nie przyniosły oczekiwanego z naszej strony konsensusu, na wypracowaniu którego, od kilku dni nam zależy i o który zabiegamy.


16 stycznia 2024 r. zwróciliśmy się do Pana Zygmunta Dobrowolskiego, Prezesa Zarządu Kopalni Soli „Bochnia” sp. z o.o. z prośbą o podniesienie stawek za oprowadzanie turystów na poszczególnych trasach. Odpowiedzi pisemnej na złożone pismo nie otrzymaliśmy. Dowiedzieliśmy się tylko „pocztą pantoflową”, że za styczeń 2024 r. otrzymamy wynagrodzenie na poziomie ustawowej, minimalnej stawki godzinowej, tj. 27,70 zł, ponieważ nie ma zgody Prezesa Zarządu Kopalni Soli „Bochnia” sp. z o.o. To spowodowało, że przewodnicy podjęli decyzję o nieobstawianiu grafika od 12 lutego 2024 r.

Dodatkowo, 6 lutego 2024 r. do Pana Zygmunta Dobrowolskiego, Prezesa Zarządu Kopalni Soli „Bochnia” sp. z o.o. wystosowano kolejne pismo, z prośbą o podniesienie stawek za oprowadzanie turystów na poszczególnych trasach. Z powodu dotychczasowego ignorowania postulatów przewodników przez kierownictwo kopalni, w piśmie z 6 lutego 2024 r.
zaproponowano stawki wyższe niż w piśmie z dnia 16 stycznia 2024 r., czyli 45 zł brutto za godzinę pracy przewodnika.


9 lutego 2024 r. na skrzynki mailowe przewodników zostało rozesłane Zarządzenie Prezesa Zarządu Kopalni Soli Bochnia sp. z o.o. z dnia 12 grudnia 2023 r. zawierające taryfikator stawek dla przewodników, obowiązujący od 1 stycznia 2024 r. W dokumencie tym zostały zaproponowane podwyżki o ok. 16%. Z racji tego, że stawki wprowadzone przedmiotowym Zarządzeniem były zdecydowanie niższe od propozycji przedstawionych przez przewodników, nie zostały one przez przewodników zaakceptowane, o czym pisemnie zostało poinformowane
kierownictwo kopalni.


Dopiero niepojawienie się przewodników w pracy 12 lutego 2024 r. (w związku z brakiem wcześniej zgłoszonej dyspozycyjności) zaowocowało zaproszeniem przez Pana Zygmunta Dobrowolskiego, Prezesa Zarządu Kopalni Soli „Bochnia” sp. z o.o. na spotkanie, w sprawie wyjaśnienia trwającej sytuacji. Należy zaznaczyć, że od momentu złożenia 16 stycznia 2024 r. pisma zawierającego prośbę o podniesienie stawek za oprowadzanie turystów, było to pierwsze spotkanie, jakie zostało zorganizowane przez kierownictwo kopalni w sprawie podniesienia płacy przewodników w Kopalni Soli w Bochni.

Nie chcąc aby na sporze płacowym cierpieli turyści, przewodnicy na spotkaniu 12 lutego 2024 r. zaproponowali obstawienie ruchu
turystycznego w dniu 13 lutego 2024 r. W związku z tym, że podczas spotkania 12 lutego 2024 r. nie udało się wypracować porozumienia w sprawie stawek dla przewodników, podjęto decyzję o kontynuowaniu rozmów w dniu następnym, tj. 13 lutego 2024 r. Rozmowy w dniu 13 lutego 2024 r. również nie przyniosły oczekiwanego rozstrzygnięcia sporu płacowego. Zaproponowana przewodnikom stawka godzinowa w wysokości 31 zł brutto nie została przez nich zaakceptowana, o czym zostało poinformowane kierownictwo kopalni.

Do osiągnięcia porozumienia brakuje jedynie… 4 zł brutto, ponieważ przewodnicy rozumiejąc sytuację finansową spółki swoje oczekiwania płacowe zatrzymali na poziomie 35 zł brutto (o 10 zł brutto poniżej oczekiwań wyrażonych w piśmie z 6 lutego 2024 r.). Musimy zdementować informacje o gigantycznych zarobkach przewodników. Rozpiętość zarobków za rok 2023 waha się od 250zł do ok. 7 800 zł brutto miesięcznie (po uwzględnieniu wszystkich dodatków), przy czym, górne granice
dotyczą wąskiej grupy przewodników w tzw. wysokim sezonie. Średnia miesięczna zarobków przewodników w 2023 r. wynosiła ok. 2500 zł brutto. Należy zauważyć, że zadaniowy system pracy przewodnika powoduje, że wykonywanie zleceń nie przystaje do systemu zmianowego i np. wypracowanie 8 godzin absorbuje 12 godzin, z których płatne są tylko godziny zleceń.

W przytoczonym przykładzie 4 godziny pozostają poza wynagrodzeniem.
Pomimo gotowości do dalszych rozmów i gotowości do ponownego powrotu do pracy z turystami ze strony przewodników, 13 lutego 2024 r. w godzinach wieczornych na skrzynkę mailową, przewodnicy otrzymali wiadomość od Prezesa Zarządu Kopalni Soli „Bochnia” sp. z o.o. o tym, że w najbliższym czasie wszyscy przewodnicy otrzymają wypowiedzenia. Nowe umowy zostaną podpisane z tymi, którzy zaakceptują przedstawione warunki płacowe.


Jako przewodnicy, chcemy zaznaczyć i podkreślić, że utożsamiamy się z naszym miejscem pracy i jesteśmy dumni z wieloletniej tradycji i historii miejsca, w którym pracujemy. Chcielibyśmy podkreślić, że nasz spór wynika jedynie z różnicy zdań dotyczącej propozycji płacowych, a nie z braku szacunku czy lojalności wobec najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce – Kopalni Soli Bochnia. Wierzymy w zasady dialogu, kompromisu i współpracy jako podstawy rozwiązywania konfliktów.


Jesteśmy przekonani, że obie strony są zainteresowane osiągnięciem porozumienia,które będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron. Nasza miłość i zaangażowanie w naszą kopalnię są nienaruszone, a naszym celem jest wspólnie pracować na rzecz jej dalszego rozwoju i sukcesu. Dlatego chcemy oświadczyć, że chętnie wrócimy do naszych zajęć, aby kontynuować naszą pracę w oprowadzeniu wycieczek po kopalni. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy i negocjacje, które mogą prowadzić do znalezienia satysfakcjonującego dla obu stron rozwiązania.”

Przewodnicy Kopalni Soli w Bochni

9 komentarzy

9 Comments

 1. Avatar

  Górnik

  14 lutego 2024 godzina 17:00

  Ludzie z Bochni z kopalni ! dlaczego pozwalamy na takie traktowanie przewodników!?

 2. Avatar

  Górnik

  14 lutego 2024 godzina 17:33

  Ludzie z Bochni z kopalni zróbmy coś z tym nie dajmy tak traktować przewodników! Dość rządów pana z Katowic

 3. Avatar

  Gornicy

  14 lutego 2024 godzina 18:24

  już pokazaliście jakimi jesteście debilami a kierownictwo i ten śmieszny prezes mają z was ubaw

 4. Avatar

  Nika

  14 lutego 2024 godzina 22:01

  Wraca stare przysłowie „syty głodnego nie zrozumie” – ot cała prawda.

 5. Avatar

  Niedawny zwiedzający

  15 lutego 2024 godzina 06:29

  A czym jeździ pan prezes i jak mieszka? Może tu też sprawdza się zasada , że czym bogatszy tym bardziej chytry. Pozdrawiam przesympatycznych Przewodników 🙂

 6. Avatar

  Paulina

  15 lutego 2024 godzina 07:34

  Gość z Katowic chce zniszczyć dobre imię Naszej Kopalni. Jestem ciekawa czy chociaż przeszedł przez trasy i czy je zna?? Może on zacznie oprowadzać turystów w sezonie feryjnym???

 7. Avatar

  Jmk232

  15 lutego 2024 godzina 11:30

  Bezczelność. Chciał powiedzieć chcę pracować z ludźmi których mogę wyzyskać i nie będą mi podskakiwać.

  • Avatar

   Anonim

   15 lutego 2024 godzina 15:04

   Popieram protest.Ludzie muszą godnie zarabiać

   • Avatar

    Panowie przewodnicy więcej zrozumienia.

    18 lutego 2024 godzina 12:27

    yy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra