- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

POWIAT BOCHEŃSKI. W I LO w Bochni otwarto wirtualną strzelnicę ZDJĘCIA

- REKLAMA -

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego otwarto pierwszą w powiecie wirtualną strzelnicę. Można w niej ćwiczyć umiejętności strzeleckie z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej, na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Broń używa wiązki laserowej, ale imituje prawdziwy huk wystrzału i odrzut.

Ze strzelnicy w pierwszej kolejność korzystać będą uczniowie szkół ponadpodstawowych w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne, żeby młodzież nabywała wiedzę praktyczną, a nie tylko teoretyczną w zakresie bezpieczeństwa

– mówi Adam Korta Starosta Bocheński.

System jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników. Nie używa się w nim amunicji, zamiast nich stosowany jest promień lasera. Na wyposażeniu strzelnicy znajdują się repliki karabinków Heckler&Koch 416 oraz pistoletów Glock 17. Oddaniu strzału towarzyszy realistyczny huk oraz odrzut broni.

Strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie dla maksymalnie czterech osób. Zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu; przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności.

Od prostych strzelań statycznych i dynamicznych, do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania, uwzględniających: dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelenie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności.

Zasada działania systemu opiera się na obserwacji ekranu przez kamerę i detekcji miejsca odbicia światła lasera, wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej. Analiza obrazu z kamery przeprowadzana jest przez odpowiednie moduły oprogramowania. Każde zarejestrowane przez kamerę trafienie w ekran rozpoczyna proces obliczania krzywej balistycznej lotu wirtualnego pocisku oraz wygenerowanie jej w przestrzeni 3D, a następnie porównanie z celami. Trafienia celu czyli uderzenie wirtualnego pocisku obrazowane są odpowiednio na ekranie, towarzyszy temu również huk wystrzału.

Strzelnica jest przenośnym, strzeleckim systemem szkolno-treningowym, opracowanym na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Przeznaczona jest dla osób powyżej 15. roku życia.

Strzelnica powstała w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2023”. Całkowita wartość inwestycji, na którą złożyły się: remont i adaptacja pomieszczenia oraz dostawa systemu wirtualnego, wyniosła blisko 240 tys. zł, w tym dotacja ministerialna 192 tys. zł.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Rozbawiona

    13 listopada 2023 godzina 22:56

    Widać, ze strzelcy w wojsku nie byli.
    Kto tak trzyma lufe…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra